Projektowanie stron

Wielki Kanion Kolorado – czy naprawdę jest taki wielki?

Wieki Kanion Kolorado - niby znasz ten obraz. Widziałeś go setki tysięcy razy na zdjęciach, ale jednak zderzenie rzeczywistością przekracza twoje wyobrażenie o jego wielkości.

Stoisz na krawędzi i patrzysz przed siebie. Przed oczami rozciąga się olbrzymia przestrzeń wpadająca gdzieś za horyzont. Końca nie widać. Wielki Kanion Kolorado – niby znasz ten obraz. Widziałeś go setki tysięcy razy w internecie, może encyklopedii, w książkach o cudach świata. Jednak zderzenie z rzeczywistością przekracza twoje wyobrażenie o jego wielkości. Jedynie mała sylwetka człowieka, gdzieś na tle kanionu, daje pojęcie o skali tego zjawiska.  Wielki Kanion niczym łańcuch górski ciągnie się w nieskończoność. Iglice pociętego płaskowyżu wyglądają jak ogromne tarasy, które mienią się w słońcu wszystkimi odcieniami czerwieni, złota i brązu. Wielki Kanion – wydawałoby się, że to wielka dziura w ziemi i kupa kamieni, ale jego piękno jest nie do podrobienia. Żadne zdjęcia nie są w stanie oddać jego wielkości i uroku, zwłaszcza w promieniach zachodzącego słońca. Po raz kolejny Matka Natura udowadnia, że jest najlepszym architektem świata.

Jak wielki jest Wielki Kanion?

Wielki Kanion Kolorado to fenomen ziemskiej natury. Naukowcy wciąż nie mają zgodnej teorii na temat jego powstania. Jedna z hipotez mówi, że kanion powstał na skutek wypiętrzenia się skorupy ziemskiej w wyniku wewnętrznych ruchów płyt tektonicznych. Tak powstała ogromna szczelina, którą wykorzystała rzeka Kolorado. Rwące wody przez wieki wcinały się i podmywały skały, pogłębiając koryto rzeki. Temperatura, wiatr i erozja dodatkowo wspomagały rozpad skał.

Wielki Kanion jest rajem dla sejsmologów, geologów i innych badaczy. W przekroju ścian Grand Canyonu zapisane jest prawie 2 mld lat historii Ziemi. Wnikliwe oko dostrzeże w nich warstwy geologiczne, które różnią się strukturą i kolorem. Skały tworzą wyraźne pietra, które obfitują w skamieniałości poszczególnych okresów. Co zaskakuje naukowców, to fakt, że bloki skalne leżą ułożone poziomo. Są sztywne i odporne na naciski, tak jakby nigdy nie były poddane fałdowaniom. Jest to fenomen i jedna z tajemnic Wielkiego Kanionu.

Przez lata wierzono, że Wielki Kanion powstał około 6-7 mln lat temu. Najnowsze badania pokazują, że do rozłamu i wypiętrzenia płaskowyżu w jego najstarszej części mogło dojść nawet 70 mln lat temu. Wielki Kanion dla świata nauki nadal jest jedną, wielką tajemnicą.

Wielki Kanion Kolorado ma około 460 km długości, a w rejonie zwanym Granite Gorge osiąga głębokość 1857 m poniżej swojej krawędzi – możesz to sobie wyobrazić?  Jego szerokość waha się od 800 m do 29 km. Jest to największy kanion na ziemi (ale nie najgłębszy – wyprzedza go Kanion Colca w Peru)  – widać go nawet z kosmosu.

Wielki Kanion – wschód słońca

Jeden dzień, wydaje się nie wiele na tak rozległy teren, lecz dobrze zaplanowany czas pozwoli wam zajrzeć w kilka zakątków Wielkiego Kanionu. Zacznijcie dzień od wschodu słońca przy Mother Point lub Yavapai Point. Jest tam kilka tarasów widokowych. Przygotujcie się jednak na tłum ludzi, bo jest to najłatwiej dostępne miejsce, tuż obok siedziby Visitor Center. Warto przybyć tam odpowiednio wcześnie. Drugim polecany miejscem jest Yaki Point. Tu dotrzecie wyłącznie pieszo albo żółtym shuttle busem, bo droga jest zamknięta dla ruchu.

Czekając na wchód słońca widzicie przed sobą czarną dziurę i tylko możecie sobie wyobrażać, jak wygląda Wielki Kanion. Za chwilę zobaczycie go po raz pierwszy na własne oczy!! Wokół was tłum ludzi, słychać rozmowy i zniecierpliwienie oczekiwaniem i generalnie jest trochę zimno. Zaczyna świtać. Nim pojawią się pierwsze promienie, Wielki Kanion wygląda płasko i mało ciekawie. W końcu słońce wynurza się znad horyzontu i podświetla skały na czerwono, pomarańczowo i złoto. Z czarnej otchłani wyłania się cała jego forma. Jaki on wielki!! Chcielibyście w ciszy kontemplować ten moment, ale nie da się, gdyż ciszę przerywa raz po raz dźwięk migawki  🙂 i euforia zgromadzonych osób.

Jeśli chcecie mieć udane zdjęcia, warto sprawdzić kilka platform widokowych, które są zlokalizowane kilkanaście metrów od siebie, a jak już znajdziecie wygodne miejsce, to już go nie opuszczajcie. W praktyce wygląda to tak, że stoi się statyw w statyw i trzeba uważać, żeby nikt wam nie trącił waszego.

Na krawędzi South Rim

Większość osób kieruje się na południową krawędź Wielkiego Kanionu. Można znaleźć tu dobrze rozbudowaną infrastrukturę, duże Visitor Center, liczne kempingi, parkingi, restauracje i bary, hotele, wiele punktów widokowych oraz trasy trekkingowe w głąb kanionu. Na terenie parku funkcjonują shuttle busy (lina niebieska, żółta i czerwona), którymi można dojechać do wielu punktów widokowych.

Po tym jak nacieszycie zmysły wspaniałym widokiem Grand Canyonu o wschodzie słońca, udajcie się na dalszą eksplorację. Mając cały dzień przed sobą możecie pokusić się o zejście w głąb kanionu szlakiem South Kaibab Trail do punktu widokowego Ooh Aah Point (1,5 km) albo udać się trasą Rim Trail, która wiedzie wzdłuż krawędzi kanionu w kierunku Hermit Rest.

Czerwony odcinek trasy Hermit Rest ma długość 11 km i posiada kilka punktów widokowych pomiędzy którymi kursują shuttle busy (czerwona linia). Ambitnie możecie przejść cały szlak pieszo, bo jest łatwy, ale biorąc pod uwagę żar lejący się z nieba, wygodnie jest podjechać od czasu do czasu klimatyzowanym busem. Trzeba przyznać, że na trasie nie ma słabych miejsc widokowych. Każda miejscówka zachwyca, a migawka aparatu aż się grzeje 🙂 Po zgraniu tysiąca zdjęć okaże się jednak, że wiele z nich wygląda tak samo (true story) 🙂Z każdego miejsca widać dobrze Wielki Kanion, ale z trzech punktów: Hopi Point, Mohave Point oraz Pima Point widać doskonale rzekę Kolorado, więc nie przeoczcie tego. Warto tam być o zachodzie słońca, bo właśnie te miejsca są polecane jako jedne z lepszych o tej porze dnia.

Wielki-Kanion-Kolorado-Usa-Grand-Canyon

Zachód słońca w Desert View

Nie ma jednego najlepszego miejsca na oglądanie wschodu i zachodu słońca, ale są miejsca dobre i lepsze. Biorąc pod uwagę to, że krawędź kanionu ma nieregularną linię, trzeba szukać miejsc, w których kanion jest odkryty z obu stron, wschodniej i zachodniej.

Zgodnie z tym co podaje Visitor Center, najlepiej udać się do:

Hermit Roads
Hopi Point – niekwestionowae miejsce na zachód słońca, ale bardzo oblegany zwłaszcza w okresie letnim;
Mohave Point oraz Pima Point – spektakularny widok na Wielki Kanion i rzekę Kolorado

W okolicy Visitor Center: Mather Point, Yavapai Point – genialne i łatwo dostępne miejsce na wschód słońca

Punkty na trasie Desert View Drive:
Yaki oraz Navajo – dwa miejsca z dobrą ekspozycją kanionu na wschód i zachód słońca;
Lipan Point – niesamowity widok kanionu oraz malowanej pustyni, gdzieniegdzie poprzecinanej wijącą się rzeką Kolorado – idealne na zachód słońca;
Desert View Point- z widokiem na dobrze widoczną i kręta rzekę Kolorado.

Desert View znajduje się 25 mil (41 km) na wschód od Grand Canyon Village. Arizona Highway 64, znana również jako Desert View Drive, to malownicza droga, przy której znajduje się wiele ciekawych punktów widokowych.

Z Desert View Point zobaczycie rozległą panoramę kanionu, niezliczone szczyty i wąwozy, a w dole dobrze widoczną rzekę Kolorado. Zachód słońca w tym miejscu wygląda bajkowo. Wysokie klify czerwienią się w słońcu, poszczególne szczyty podświetlone konturowo nakładają się na siebie, tworzą trójwymiarowe warstwy.

TIP: platforma widokowa znajduje się pod wieżą strażniczą. Warto zejść jednak poza wytyczony szlak.  Poniżej platformy jest zdecydowanie lepszy widok na Wielki Kanion, a w dodatku nikt nie będzie wam przeszkadzał w kontemplowaniu wspaniałej panoramy czy robieniu zdjęć – i pamiętajcie, robicie to na własne ryzyko!

To również może ciebie zainteresować:

Wielki-Kanion-Kolorado-Usa-Grand-Canyon

Jeśli podobał ci się wpis i chcesz ze mną podróżować na bieżąco, zajrzyj na mój Instagram i FB. Do usłyszenia w social mediach!

Wielki Kanion Kolorado Usa Grand Canyon WL38022

Info praktyczne

  • South Rim otwarte jest cały rok przez 7 dni w tygodniu
  • Bilet wstępu do parku kosztuje 35$ za samochód / akceptowane są karty America the Beautiful (80$ – wersja najbardziej polecana gdy zwiedzamy inne parki )
  • Na terenie Grand Canyon Village, pomiędzy Visotor Center, campingami i punktami widokowymi kursują 3 linie shuttle busów (niebieska, czerwona, pomarańczowa)
  • Droga Hermit Road (trasa czerwona) jest zamknięta dla ruchu w okresie 1.03-30.10 – możliwość poruszania się wyłącznie shuttle bus
  • Na terenie South Rim są 3 campingi: Mather Campground,Trailler Village (w obu wymagana rezerwacja), Desert View – na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Można też przenocować w miejscowości Williams lub Flagstaff i stamtąd rano udać się do kanionu.
  • W parku można spotkać dzikie zwierzętam, jak jelenie i wiewiórki. Nie należy się do nich zbliżać, a karmienie jest niebezpieczne i nielegalne.
  • Wchodząc i poruszając się po parku, równolegle akceptujesz jego regulamin. Każde twoje działanie (np. trekking, stawanie na krawędzi kanionu, bo chcesz mieć dobre zdjęcie) jest na twoje własne ryzyko i odpowiedzialność. Co roku ponad 250 osób ulega wypadkom. Rangersi ostrzegają, że wybór pomiędzy wielką przygodą w Grand Canyon a drogą do szpitala należy do ciebie.
  • W parku jest kilka tras trekkingowych: Rim Trail – łatwa wzdłuż krawędzi kanionu, Bright Angel, South Kaibab – trasy w głąb kanionu, trzeba dobrze przemyśleć trekking, mierzyć siły na zamiary, zadbać o zapas wody. Nie zaleca się schodzić do kanionu i wracać tego samego dnia
  • Pamiętaj, żeby zadbać o odpowiedni zapas wody do picia, spakuj krem do opalania i czapkę na głowę. Wodę możesz uzupełnić w kilku miejscach: przy Visitor Center, Hermit Rest Point, Yavapai, Bright Angel and South Kaibab Trailheads,  Desert View Marketplaces.
  • FOTO RADA : Jak chcecie przywieźć udane zdjęcia, to koniecznie zaopatrzcie się w filtr polaryzacyjny – w ciagu dnia nie zastąpiony. Wschód i zachód słońca najlepiej robić metodą HDR lub z wykorzystaniem funkcji bracketingu. Pozwoli to ładnie naświetlić kadr, wyciągnąć światła i cienie.
Wielki Kanion Kolorado Usa Grand Canyon WL38042 1
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *