Projektowanie stron
Monument-Valley-Dolina-Monumentow

Monument Valley

Monument Valley znacie zapewne jako Dziki, Dziki Zachód. Taki obraz w naszych głowach utrwaliły amerykańskie westerny. Dolina Monumentów jest wspaniała. Niby tylko ogromne, czerwone skały i pustynia, ale jednak robią wrażenie.

Prawie każdy kto udaje się na zachodnie wybrzeże USA planuje swoją wizytę w słynnym Monument Valley. Wcale się nie dziwię, bo to wyjątkowe miejsce ze wspaniałymi widokami i przyrodą.

Zwiedzanie Monument Valley warto rozpocząć wcześnie rano od epickiej scenerii. Nitka drogi stanowej Highway 163, poprowadzi was wprost na najbardziej rozpoznawalny widok Doliny Monumentów, niczym z okładki National Geographic. Na pewno znacie to miejsce z filmu Forest Gump 🙂 Miejsce tak zwyczajnie niezwyczajne.

Monument Valley, czyli Dolina Monumentów

Krajobraz przytłacza nie tylko swoją urodą, ale i rozmiarem. Wysokie na około 300 m i kruche ostańce skalne na tle rozległej pustyni, otoczone zielonymi krzewami, mienią się w słońcu ognistą czerwienią. Widok ten był sfilmowany i sfotografowany setki razy, pojawiał się w reklamach czy przewodnikach. Monument Valley na żywo wygląda jeszcze lepiej. Niby tylko czerwone skały, ale robią ogromne wrażenie.

Monument Valley leży na granicy dwóch stanów Utah i Arizona. Nie jest to zwykły park, bo znajduje się na terenie rezerwatu Indian Navajo, a dokładnie nazywa się Monument Valley Navajo Tribal ParkOd pokoleń była to ich święta ziemia i i obecnie to oni zarządzają całym terenem. Wiele miejsc w parku oznaczone jest jako teren prywatny, na który z szacunku do mieszkańców nie powinno się wchodzić.

Przez Monument Valley wiedzie trasa Valley Drive. Jest to 17 milowa pętla ze wspaniałymi widokami. Po drodze mijamy różne formacje skalne oraz punkty widokowe. Na pewno warto zatrzymać się w Artist’s Point, North Window oraz John Ford’s Point. Od razu przy Visitor Center rozciąga się wspaniała panorama na słynne rękawiczki, czyli skały The Mittens (faktycznie te dwie skały przypominają dłonie) oraz Merric Butte. Każda ostaniec ma swoją nazwę, Trzy Siostry, Palec, Słoń, Wielbłąd, ale wasza wyobraźnia na pewno podsunie wiele innych obrazów ukrytych w skalnych ścianach.

W parku nie obowiązuje karta America the Beautiful. Bilet kosztuje 20$ za auto(4 osoby + każda następna płaci po 6$ extra)

Monument-Valley-Dolina-Monumentow
monument valley WL59179

Monument Valley w filmach

Monument Valley prawdopodobnie utrwalił w naszych głowach obraz Dzikiego Zachodu. Wolnostojące, różnorodne formy skalne, pustynia, rozległe tereny, Indianie, biały człowiek i walka między nimi. Znamy to doskonale z wielu ekranizacji filmowych. Dolina została rozsławiona przez produkcje filmowe Johna Forda, którego imieniem został nazwany jeden z punktów widokowych. Z kolei duch Jonha Wayne’a, głównego bohatera westernów jest wiecznie żywy. Za kilka $$ możecie zrobić sobie zdjęcie z białym jeźdźcem na koniu w stylu filmowego kadru.

Z bardziej nam znanych filmów, które powstały w Monument Valley można wymienić: Thelma & Louise, Forrest Gump, Mission impossible II, Powrót do przyszłości II, Jeździec znikąd, czy Transformers: Wiek zagłady.

monument valley WL59204

Jeśli podobał ci się wpis i chcesz ze mną podróżować na bieżąco, zajrzyj na mój Instagram i FB. Do usłyszenia w social mediach!

Monument-Valley-Dolina-Monumentow
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *