Projektowanie stron
Canyonland_

Canyonland, czyli szalony offroad 4×4

Canyonland - daj się porwać przygodzie i wybierz się na off-road. Canyonland to czerwone ziemie niczym z Marsa, kaniony i zakola rzek Green River i Colorado.

Wyobraź sobie wielką pustynną przestrzeń, poprzecinaną głębokimi kanionami, skalne klify, wierze i iglice, a między nimi wijące się jak węże, rzeki Green River i Colorado. Czerwone skały zestawione z zielonymi wodami rzek dające wspaniały kontrast. To jest właśnie Canyonland – miejsce, które na pierwszy rzut oka przypomina księżycowy lub marsjański krajobraz, gdyż jest tak niewiarygodnie inne i niepowtarzalne.

Wody rzek Colorado i Green River przez wieki rzeźbiły centralną część płaskowyżu Kolorado, czego skutkiem było powstanie głębokich kanionów o wysokich, ostrych krawędziach. Lód, woda i wiatr dodatkowo wzmagały erozję skał. Canyonland jest największym parkiem w stanie Utah. Zajmuje powierzchnię 1366 kmi podzielony jest na kilka części: Island in the, The Needles oraz The Maze. Ze względu na swoją rozległą powierzchnię, a przede wszystkim ukształtowanie terenu, nie ma między nimi połączenia. Na terenie Canyonland nie ma utwardzonych dróg i mostów, co powoduje, że poruszanie się po parku jest utrudnione, a na pewno warto posiadać auto z napędem na cztery koła.

Canyonland_

Canyonlands -Island in the Sky

Island in the Sky jest najczęściej odwiedzanym i łatwo dostępnym obszarem Canyonland, gdyż znajduje się blisko miasta Moab i Parku Narodowego Arches. Droga dojazdowa tzw. Scenic Drive położona jest na wysokości ok 1850 m i prowadzi przez wiele zapierających dech w piersiach punktów widokowych. Niektóre tarasy znajdują się blisko drogi, do niektórych miejsc trzeba dotrzeć udając się na krótki trekking. Słynnym i popularnym miejscem na terenie Canyonland, szczególnie wśród fotografów, jest Mesa Arch. Jest to łuk skalny umiejscowiony na krawędzi płaskowyżu, w którego oknie możemy uchwycić pocztówkowy kadr z widokiem na White Rim. Wygląda to zjawiskowo, zwłaszcza o wschodzie słońca, kiedy promienie rozświetlają wnętrze łuku. Nam pogoda jednak nie dopisała, więc nie mam czym się pochwalić.

Jest kilka sposobów, by eksplorować tę część Canyonland. Można zrobić objazd wspomnianą już Scenic Drive, by podziwiać surowy krajobraz kanionu z góry. Można udać się na mały trekking w głąb, a Canyonland zapewnia wiele ciekawych tras, dla miłośników tej aktywności. Z kolejności dla fanów mocnych wrażeń poleca się trasy off-road, które prowadzą dnem kanionu. Najsłynniejsza, najtrudniejsza i najdłuższa trasa to White Rim Trail, lecz nie każdy może się tam udać. Należy bowiem posiadać odpowiedni permit, który zezwala na wjazd oraz odpowiednie auto. W okolicy Moab na szczęście znajduje się dużo więcej łatwiejszych szlaków dostępnych dla każdego, które częściowo pokrywają się z Canyonland.

Shafer Trail – łatwa trasa 4×4 w Canyonland

W okolicy Moab znajduje się wiele tras przeznaczonych dla miłośników off-roadu. Trasa Shafer Trail (zwana też Potash Road) należy do jednych z najłatwiejszych, tym samym jest odpowiednia dla turystów – amatorów. By dojechać do miejsca, w którym znajduje się początek trasy, należy jechać z Moab autostradą 191. Następnie należy skręcić w drogę numer 279, która biegnie wzdłuż rzeki Kolorado. Po około 16 milach drogi znika asfalt i zaczyna się droga szutrowa. Zauważycie też budynki przemysłowe oraz zbiorniki wodne wypełnione turkusową cieczą. Są to solanki, z których odzyskuje się potas. Jest to teren prywatny, więc nie ma tam wstępu, a nasz szlak prowadzi wzdłuż ogrodzenia. To jest właśnie oficjalny początek trasy Shafer Trail, czyli 18 milowej przygody backcountry.

Pierwszy odcinek trasy jest stosunkowo łatwy, droga jest szeroka o delikatnych przewyższeniach. Im dalej w głąb kanionu, tym trasa staje się bardziej zróżnicowana i trudniejsza. Pojawiają się odcinki wąskie, na których trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Nad nami górują potężne czerwone klify parku Death Horse Point, a w dole wije się zielona rzeka Kolorado. Na trasie są dwa ciekawe punkty widokowe. Pierwszy to tzw. Thelma and Louise Point, w którym została nakręcona scena tego słynnego filmu, czyli skok z klifu niebieskim cadillakiem. Kolejny punkt to Goose Neck, w którym widać ostry zakręt rzeki Kolorado.

Dalej trasa zaczyna się nieco komplikować i wymaga dobrego doświadczenia za kółkiem oraz dużo pokory. O ile na dole można było poszaleć, tak na tym odcinku lepiej zdjąć nogę z gazu. Białe serpentyny drogi wiją się zakolami na sam szczyt potężnego klifu.  Jest to najbardziej stromy i widowiskowy podjazd na całej trasie. Wąska droga, z jednej strony potężny klif, a z drugiej strony przepaść. Dla naszych jeepów taki podjazd to bułka z masłem. Stojąc już na górze w punkcie widokowym Canyonlands Grand View Point Overlook, trudno uwierzyć, że właśnie pokonaliśmy taki stromy podjazd. Z tej perspektywy białe serpentyny przecinające czerwony klif wyglądają imponująco.

Canyonland WL71181

To również może ciebie zainteresować:

Death Horse Point

W okolicy Parku Narodowego Canyonland znajduje się Park Stanowy Death Horse Point. Główną atrakcja tego miejsca są liczne punkty widokowe na rzekę Kolorado i cały kanion. Jakież było moje zdziwienie, gdy w dole zobaczyłam naszą trasę Shafer Trail w całej okazałości oraz słynne zakole rzeki Goose Neck. Z tej perspektywy trasa robi ogromne wrażenie.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *