Ponad dwa miliony turystów każdego roku doświadcza magii nieziemskiego Parku Narodowego Bryce Canyon. Jest to kolejne dzieło sztuki stworzone przez Matkę Naturę, które znajduje się w stanie Utah. Bryce Canyon składa się z niezliczonej ilości skalnych, strzelistych słupów zwanych hoodos, wieżyczek, okien skalnych, płetw oraz innych osobliwych formacji. Skały piaskowca mienia się w słońcu barwami pomarańczy i czerwieni, a tuż po zachodzie słońca, przyjmują delikatne pastelowe odcienie. Patrząc na to widowisko i ferię barw ma się wrażenie, że kanion płonie i nie ma w tym krzty przesady.
Bryce Canyon – skalne miasto hoodos
Wbrew powszechnej opinii i samej nazwie, Bryce Canyon, to nie kanion w ścisłym tego słowa znaczeniu. Swą strukturą stanowi nieckę w załamaniu płaskowyżu. Wizualnie przypomina amfiteatr, w którym znajduje się niezliczona ilość skalnych wieżyczek i iglic.
Jak powstają hoodos i płetwy? Bryce Canyon został uformowany pod wpływem erozji termicznej oraz chemicznej. Park znajduje się na wysokości 2400 – 2700 metrów nad poziomem morza (dla porównania Rysy 2499 m) stąd w ciągu dnia i nocą występuję znaczna różnica temperatur. Wysokie, wąskie ściany powstają pod wpływem opadów deszczu i roztopionego śniegu, które spływają po zboczach w głąb kanionu. Ponadto w ścianach tworzą się okna i dziury, które powiększają się i zawalają tworząc dziwaczne iglice zwane hoodos. Podczas opadów deszczu woda zamarza w szczelinach w związku z tym dochodzi do pękania skał. Ponadto deszczówka ma kwaśny odczyn, więc wypłukuje pokłady wapnia ze skał. Można powiedzieć, że naturalny proces erozji trwa nieprzerwanie od tysięcy lat po dzień dzisiejszy.
Bryce Canyon to gigantyczna płaskorzeźba, która wygląda dość surrealistycznie. Stojąc na krawędzi kanionu widać jego pastelowe żółto – różowe ściany, które łagodnie schodzą w dół. Nasz wzrok kierowany jest w głąb kanionu, wypełnionego strzelistymi, czerwono – różowymi iglicami, które w promieniach słońca płoną ogniem. Daj się ponieść swej fantazji!! Wiele osób widzi w tych skalnych strukturach miasto, wieże i mury obronne, katedry, krasnale oraz fallusy. Co kto woli.
To również może ciebie zainteresować:
Punkty widokowe i trasy trekkingowe w Bryce Canyon
Na krawędzi Bryce Canyon znajduje się kilka punktów widokowych, z których doskonale widać cały kanion. Najbliżej Visitor Center znajdują się Sunset Point, Sunrise Point oraz Inspiration Point. Wzdłuż krawędzi prowadzi też trasa Rim Trial, więc łatwo można się przemieścić z jednego do drugiego punktu i podziwiać Bryce Canyon z różnej perspektywy.
Widok z góry jest wspaniały, ale jeszcze więcej wrażeń dostarczy nam spacer do samego serca kanionu. W Bryce Canyon znajduje się wiele tras trekkingowych. Najpopularniejsze to Queen’s Garden Trial połączona z Navajo Loop Trail [mapa]. Trasa ma łącznie 4,6 km a spacer nią powinien zająć plus minus 2-3 h. Zaleca się rozpocząć trekking w punkcie Sunrise Point i poruszać się pętlą zgodnie we wskazówkami zegara. Trasa jest bardzo łatwa, z niewielkim nachyleniem. Jedynie końcowa część trasy, tzw. Wall Street jest nieco bardziej wymagającym podejściem, jednakże nikomu nie powinno to sprawić problemu. Idąc wyznaczoną ścieżką można podziwiać z bliska wysokie czasami na 45 m hoodos, przechodzić przez skalne okna, przyjrzeć się powykręcanym sosnom, które czasami mają po kilkaset lat, stanąć oko w oko z wiewiórką – tych małych mieszkańców Bryce Canyon można spotkać na każdym kroku.