Projektowanie stron

Zwiedzanie Wenecji – plan na 3 dni

Chcesz zobaczyć na własne oczy miasto na wodzie, Canale Grande, Plac św. Marka, przejechać się gondolą, zagubić się w wąskich, malowniczych uliczkach? Dobrze trafiłeś.

Idealny plan na zwiedzanie Wenecji? Pewnie takiego nie ma, mimo wszystko podsunę ci kilka pomysłów, jak dobrze wykorzystać jeden, dwa lub trzy dni na zwiedzanie miasta. To optymalny czas, by zobaczyć największe atrakcje: Plac św. Marka. Bazylikę św. Marka, Pałac Dodżów, Most Westchnień czy Most Rialto. Zwiedzanie Wenecji to przede wszystkim kluczenie wąskimi, poplątanymi uliczkami. Ponadto esencja tego miasta to przejażdżka vaporetto, a jeszcze lepiej gondolą, po Canale Grande i podziwianie pięknej architektury. Po pierwsze warto dzień zacząć od pysznej, włoskiej kawy. Po drugie trzeba zjeść prawdziwą pizzę i wszelkiego rodzaju pasty. Wieczorem natomiast wypić spritz’a lub wino w małym, lokalnym barze. Zwiedzanie Wenecji warto zorganizować w formie slow travel. Ponieważ tylko wtedy spacerując spokojnie jej ulicami, podziwiając pływające po kanałach gondole, przyglądając się życiu mieszkańców, można poczuć magię tego miejsca. Dla mnie czas w Wenecji się zatrzymał. Nadal uważam, że jest to miasto, jak z obrazka.

Wenecja na weekend

Do Wenecji można przyjechać na jeden dzień, jednakże ja rekomenduję zostać w tym mieście przynajmniej 3 dni. Jest to miasto muzeum, gdyż za każdym rogiem kryje się coś ciekawego. Pamiętajcie, że Wenecja to nie tylko główne miasto, ale grupa wysepek, wchodzących w jej skład. Warto również zobaczyć Murano, słynące z fabryki szkła oraz Burano, którego wizytówką są kolorowe, rybackie domki.

Wenecja wpisana jest na listę światowego dziedzictwa Unesco i słusznie, bo wygląda jak jeden wielki zabytek. Jest to miasto kanałów i mostów, gondol, pięknych willi, których fasady można podziwiać płynąć głównym kanałem.

Polecane atrakcje

Poprzednim razem przygotowałam listę 15 atrakcji, które trzeba zobaczyć będąc w Wenecji. Ona jest nadal aktualna. Wszystkie wymienione miejsca można rozłożyć na trzy dni zwiedzania. Takie must see w pigułce na zwiedzanie Wenecji to:

 • Bazylika św. Marka
 • Plac św. Marka (Piaza San Marco)
 • Pałac Dodżów (Palazzo Ducale)
 • Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)
 • Campanile
 • Canale Grande
 • Wieża zegarowa (Torre dell’Orologio)
 • Most Rialto (Ponte dei Rialto)
 • Lokalny bazar np. Rialto Merkate
 • Kościoły np: Santa Maria della Salute, Santa Maria Gloriosa dei Frari, San Giorgio Maggiore
 • Muzea I galerie sztuki: Ca’d’Oro , Ca’Rezzonico, Ca’Pessaro
 • Plac Nova i Ghetto

Zwiedzanie Wenecji – przykładowy plan na 3 dni

To był już mój kolejny wyjazd do Wenecji. Pierwszy raz byłam w mieście Casanovy 8 lat temu, ale niewiele się zmieniło od tamtego czasu. Tym razem przyjechałam w jednym celu, mianowicie zobaczyć słynny karnawał, który odbywa się w tym mieście.

Zwiedzanie Wenecji – dzień 1

Tak samo, jak poprzednio, tym razem również zwiedzanie Wenecji zaczęłam od długiego spaceru z Piazzale Roma, wzdłuż Canale Grande, do Placu św. Marka. Trasy piesze są bardzo dobrze oznaczone. Na budynkach pojawiają się napisy bądź tabliczki ze strzałką kierunku: Via San Marco, Via Piazzale Roma, Via Ferrovia, które wskazują drogę. Po drodze można zajrzeć na Plac San Polo, który jest drugim co do wielkości placem w mieście oraz podziwiać bazylikę Santa Maria Gloriosa Dei Frari. Jest to wyjątkowy kościół, ponieważ spoczywają w nim archiwa państwowe dokumentujące życie miasta sprzed 1000 lat. Wewnątrz mieszczą się grobowce dodźów oraz mnóstwo dzieł Tycjana. Idąc dalej wąskimi uliczkami należy kierować się do mostu Rialto. Jest to wizytówka Wenecji znana każdemu z pocztówek. Roztacza się z niego fantastyczny widok na Canale Grande.  Sam most jest bardzo zatłoczony, więc polecam znaleźć sobie jakąś wygodną lokalizację na brzegu kanału i podziwiać miasto z mostem Rialto w tle.

Obok mostu Rialto znajduje się galeria handlowa T Fondaco dei Tedeschi, z której tarsu zupełnie za darmo można podziwiać panoramę miasta. Jedyne co trzeba zrobić, to zarejestrować godzinę wizyty na ich stronie. Jednorazowo co 15 min, na dach może wejść tylko 80 osób. Jako, że nie ma szans pojawić się tam o wschodzie słońca, polecam przyjść przed zachodem lub w czasie błękitnej godziny. Miasto wygląda 1000 razy lepiej, czysta magia.

W pobliżu mostu Rialto znajduje się słynny bazar Rialto Merkate, na którym codziennie rano od wtorku do soboty, można kupić świeże ryby i owoce morza, a poza tym wszelkiej maści owoce, włoskie słodycze, suszone pomidory i inne regionalne przysmaki.

Z Rialto kierujmy się na Plac św. Marka, który jest kwintesencją Wenecji. Znajdziemy na nim Bazylikę św. Marka, Pałac Dodzów, Campanile, Wieże Zegarową, a kilka kroków dalej Most Westchnień. Plac wypełniony jest restauracjami i kawiarniami, otoczony krużgankami i pięknymi fasadami budynków. Warto spędzić tutaj trochę czasu, przejść się bulwarem wzdłuż nabrzeża, podziwiać falujące na wodzie gondole.

Wenecja na weekend

Zwiedzanie Wenecji -dzień 2

Bazylika św. Marka

Zwiedzanie Wenecji zaczynamy wcześnie rano, a w tym dniu czekają na nas dwie wielkie atrakcje. O poranku warto udać się pod Bazylikę św. Marka i zająć sobie miejsce w kolejce. Bazylika otwarta jest od 9:30 do 17:00. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba pamiętać, by plecaki i większe torby zostawić w depozycie. Opłata w wysokości 5 € pobierana jest za wejście do galerii i taras widokowy. Bazylika stanowi serce duchowe miasta i jest najpiękniejszą, średniowieczną budowlą w Europie. Zewnętrzna fasada zdobiona jest mozaikami przedstawiającymi sceny ze starego testamentu. Wnętrze bazyliki ciemne i imponujące, podzielone rzędami złoconych kolumn, które rozdzielają jego nawy. Wszystkie ściany i kopuły są bogato zdobione złotem i kamieniami szlachetnymi oraz wszelkiego rodzaju mozaikami.

Wenecja na weekend

Palazzo Ducale

Po zakończeniu zwiedzania bazyliki z kupionym wcześniej on-line biletem udajemy się do Palazzo Ducale. Tym sposobem omijamy dłuuugą kolejkę do kasy, a zyskujemy sporo czasu. Pałac Dodżów to prawdziwe dzieło gotyckiej sztuki. Jego fasada zdobiona różowym marmurem i ornamentami uderza lekkością i zwiewnością.  Na zwiedzanie pałacu trzeba przeznaczyć przynajmniej trzy godziny. Pierwsze co zobaczymy przekraczając bramy pałacu to dziedziniec i piękne schody Scala dei Giganti z rzeźbami Marsa i Neptuna, które symbolizowały władzę Wenecjan na morzu i lądzie. Na tych schodach miały miejsce koronacje kolejnych dzodżów. W środku pałacu znajdują się ogromne komnaty, loże i apartamenty bogato zdobione złotem i malowidłami słynnych malarzy oraz zbrojownia. Największą salą jest The Chamber of Great Council, w której spotykał się światek polityczny ówczesnej Wenecji. Sala mierzy 53 m długości i 25 m szerokości, co powoduje, że jest nie tylko największą salą w Pałacu, ale również największą salą w całej Europie.

Po zwiedzaniu warto udać się przez Most Westchnień do więzienia i zobaczyć tamtejsze lochy.

Po obejrzeniu tych dwóch głównych atrakcji, pozostaje nam całe popołudnie na zwiedzanie miasta. Polecam przejść się w stronę dzielnicy Cannaregio, a dokładnie w okolice Campo di Ghetto Novo. Miejsce to jest bardzo spokojne i mało uczęszczana przez turystów. W międzyczasie można zobaczyć galerię Ca’d’oro, a przynajmniej obejrzeć jej piękne rozety i rzucić okiem na Canale Grande.  W Il Ghetto czas jakby się zatrzymał. Nie ma tłoku, a w związku z tym ceny w restauracjach są znacznie niższe niż w pozostałej części miasta. Szczególnie polecam ulicę Fondamenta dei Ormesini, na której znajduje się wiele klimatycznych knajpek i pizzeria Da Zorma, gdzie pizza na kawałki kosztuje tylko 2€ i jest wyśmienita.

Po tym jak się posilisz i trochę odpoczniesz, wsiądź do vaporeto i udaj się pod Bazylikę Santa Maria della Salute. Wejście do kościoła jest bezpłatne. Dzień warto skończyć podziwiając zachód słońca nad Canale Grande.

Wenecja na weekend

Zwiedzanie Wenecji – dzień 3

Wenecja leży na lagunie o powierzchni 550 km2. Mając wolny dzień lub popołudnie warto udać się na sąsiednie wyspy. Murano już od średniowiecza słynie jako ośrodek produkcji szkła. Burano znane jest z kolorowych, malowniczych domków rybackich oraz wyrobu koronek. Na obie wyspy bardzo łatwo się dostać. Należy z przystanku Fondamenta Nuove wsiąść w tramwaj linii 4.1, 4.2 lub LN- Laguna Nord, którym dopłyniemy też do Burano.

Komunikacja w Wenecji

Po Wenecji można poruszać się:

 • Pieszo
 • Vaporetto
 • Taksówką wodną
 • Pływając gondolą

W Wenecji nie ma ruchu samochodowego, więc jesteśmy skazani na poruszanie się po mieście pieszo. Nie ma tutaj zgiełku wielkiego miasta, słychać za to uspakajający plusk wody. Ze względu na liczne wąskie ulice i setki mostów, nie jest to dobra opcja dla rodzin z wózkami, czy osób niepełnosprawnych (miasto ma na to rozwiązanie, sprawdź trasy do tego przygotowane)

Canale Grande jest główną arterią miasta. Obecnie znajdują się na nim jedynie cztery mosty, które łączą oba brzegi. Planując swój spacer, warto je zlokalizować, by w łatwy sposób przeprawić się na drugą stronę.

Komunikację miejską stanowią tramwaje wodne vaporetto. Jest to jednak dość drogi środek transportu. Koszt jednorazowego biletu, to 7,5 € i jest ważny przez 75 min.  Bilet jednodniowy kosztuje 20€, 2 dniowy 30€, 3 dniowy 40€, a tygodniowy 60€.

Wenecja zdecydowanie kojarzy się z gondolami, więc można również poznać miasto z tej perspektywy. Dla wielu osób jest to podstawowy punkt do zaliczenia podczas odwiedzin w tym mieście. Jeśli cena nie robi ci różnicy, to zdecydowanie jest to atrakcja dla ciebie. Jeśli jednak zważasz na koszty, upewnij się, że dobrze zrozumiałeś gondoliera i zasady rejsu. Od jakiegoś czasu władze miejskie narzuciły jedną stawkę dla wszystkich gondoli. Za 40 min jazdy zapłacimy 80 €, a każde przedłużenie czasu o 20 min to dodatkowy koszt 40€. Po godzinie 19:00 stawki są jeszcze wyższa. Do gondoli może wejść maksymalnie 6 osób, więc przy większej grupie, koszt nie będzie tak bardzo bolesny.

Wenecja na weekend

Zwiedzanie Wenecji w dzień czy w nocy?

Jeżeli macie tylko taką możliwość to zdecydowanie polecam wybrać się na zwiedzanie Wenecji w godzinach porannych. W okresie letnim o 7:00 rano jest już bardzo widno, a dzięki temu unikniecie tłumów, zwłaszcza w najbardziej popularnych częściach miasta. W porannym świetle pusty Plac św. Marka wygląda bardzo malowniczo. Dla chętnych polecam zjawić się tam na wschód słońca i podziwiać fasady Bazyliki i Pałacu Dodzów oblane złotym światłem.

Nocna Wenecja nie jest już tak atrakcyjna. Poza głównymi ulicami, w mieście panuje ciemność. Przed wybraniem się na spacer, lepiej upewnijcie się, że macie dobra orientację w terenie i koniecznie weźcie mapę. Kanały i wąskie, ciemne uliczki nie do końca są przyjemne.

Wenecja na weekend

Karta Venezia Unica City Pass

W obrębie miasta funkcjonuje specjalna karta miejska Venezia Unica City Pass. Jest to spersonalizowana imienna karta, na którą możemy zakupić wybrane usługi. Na kartę można „nabić” pojedyncze bilety do poszczególnych muzeów, specjalnie dobrane pakiety zawierające kilka atrakcji oraz bilety długookresowe na tramwaje wodne vaporetto. Kartę można zamówić na oficjalnej stronie i odebrać ją w punkcie informacji turystycznej bądź wydrukować.

Jak dostać się do Wenecji

Wenecja ma dwa lotniska, główne Marco Polo i niskokosztowe Treviso. Prawdopodobnie wylądujecie na tym drugim. Z Polski do Wenecji – Treviso lata Ryanair (Kraków, Warszawa – Modlin, Wrocław), a na główne lotnisko można dolecieć Easyjetem, lecz jedynie z Krakowa. Dobrą opcją są loty kombinowane, np. lecimy do Wenecji, wracamy z Bolonii. W ten sposób można optymalnie ustalić czas pobytu w mieście, wg. naszych potrzeb. Pociąg z Wenecji do Bolonii, to koszt ok 7 €, we wcześniejszej rezerwacji lub 12 € w dniu wyjazdu. Cena biletu lotniczego zależy od przewoźnika i promocji. Moje bilety kosztowały 5o zł za odcinek. Więc jak widać da się tanio dolecieć.

Połączenie Treviso – Wenecja Plac Roma zapewnia firma ATVO, a kursy autobusów dopasowane są do lotów. Koszt biletu w jedną stronę to 12 € , w obie 22 €, a czas przejazdu to 70 min.

Szybciej jest jechać linią Barzi Servizi, koszt jest taki sam, czas szybszy, bo autostradą 30 min – ale uwaga, dojedziecie na parking w Tronchetto, z którego trzeba dojechać do centrum tramwajem za 1,5 € albo vaporeto. W sumie zaoszczędzony czas jest więc tylko pozorny.

Gdzie spać w Wenecji

Wenecja jest uważna za jedno z najdroższych miejsc w Europie. Jest w tym trochę prawdy, ale nie wykluczone, że można upolować fajną ofertę i spędzić tam kilka dni niskim kosztem. Najtaniej jest znaleźć jakiś nocleg na lądzie. Najbliżej Wenecji położone jest Mestre i stąd łatwo dojechać tramwajem. Można też spać na kempingach, których jest całkiem sporo. Minusem są nocne powroty z Wenecji na ląd, bo ilość autobusów nocnych i godziny ich kursowania są mocno ograniczone. Najdroższe noclegi są oczywiście w centrum miasta i ciężko jest znaleźć pokój tańszy niż 400 zł. Opcją noclegu jest również hostel Generator Venice, ale ten znajduje się na wyspie Giudecca. Tym samym jesteśmy skazani na zakup karty na vaporetto. Jest to klimatyczne miejsce, w którym można poznać ludzi z całego świata. Koszt za noc w dormitorium wieloosbowym to ok. 100 zł. Jest to dobra opcja dla singli, ale nie tylko, bo rodziny z dziećmi też tam widziałam.

Kiedy jechać do Wenecji

Właściwie każda pora roku jest dobra, by wybrać się na zwiedzanie Wenecji. Najlepszy okres, ze względu na pogodę i mniejszy ruch turystyczny, to wiosna lub jesień. Lato, to szczyt sezonu, więc oprócz upału na pewno będzie tam więcej ludzi. Ponadto trochę wyższe ceny noclegów i jedzenia. Zima w mieście również może być bardzo przyjemna. Średnie temperatury oscylują około 6-10°C. W okresie zimowym czasami przydadzą się gumiaki. Bywały lata, że poziom wody podnosił się i zalewał Plac św. Marka i nabrzeżne ulice. W okresie jesienno-zimowym występują często mgły, które utrzymują się do około godziny 11:00. Jak dla mnie ma to swój klimat. Czyż nie ?

Podróżnicze tipy

 • Wenecja jest bardzo bezpieczna, ale trzeba uważać na kieszonkowców – to oczywiste.
 • Włosi mają tendencję do doliczania opłaty w restauracjach za nakrycie stolika tzw. coperto. W zależności od miejsca cena wynosi od 1,5 € lub więcej. To samo dotyczy kawy. Wypita przy barze kosztuje 1€, ale podana do stolika kila € więcej
 • Ceny posiłków zaczynają się od 6-8 € za pizzę lub pastę z pomidorami i bazylią i rosną wzwyż. W wielu miejscach można kupić pizzę na kawałki, za 2-3 €. Zasada jest prosta, im dalej od Placu św, Marka, tym taniej
 • W Wenecji są dwie sieci sklepów Conad i Coop, a ceny w nich porównywalne do polskich. Można zrobić podstawowe zakupy w przystępnej cenie.

Tym razem w mieście spędziłam 3 dni. Zwiedzanie Wenecji ograniczyłam do podstawowych atrakcji, które niejako były jedynie odświeżeniem wrażeń z ostatniego wyjazdu. Moim celem było zobaczyć prawdziwy wenecki karnawał na własne oczy. Relację znajdziecie już na blogu.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

18 komentarzy

 1. Dzięki, super wszystko opisane, my wybieramy sie na Wielkanoc na pare dni do Wenecji mam nadzieje że pogoda będzie bez deszczowa .Byłam juz kiedyś w Wenecji i będę tu niedługo .Jestem szczęśliwa że mogę zobaczyć znowu Wenecję.

 2. Mam pytanie, o której odjeżdża ostatni pociąg z Wenecji do Mestre wieczorem? Czy ogólnie kursują całą noc ale rzadziej? Gdzie można to sprawdzić?

  • Zawsze to jeden dzień w pieknym miejscu. Dobrze mieć rozeznanie, wrócić można kiedyś w dogodnym czasie. Ja byłam dwa razy po 3 dni. Jak pojechałam po raz pierwszy to tak mi się spodobało, że po 4 latach znowu wróciłam, co prawda głównym powodem był karnawał

 3. Mam pytanie. Czy te rece są cały czas przy tym hotelu? Bo czytałam ze od lat ich nie ma a jednak tu na zdjęciach są. Szukam czegos co koniecznie trzeba odwiedzić w 2021 roku 🙂

 4. Rzeczywiscie zdjecia przepiękne :)Ja ostatnio ogladałam film krecony w Wenecji, miasto zachwyciło mnie i bedzie to kolejny cel podróży…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *