Projektowanie stron

Golden Circle, czyli Islandia w pigułce

Golden Circle, czyli Złoty Krąg to kwintesencja Islandii.  Park Narodowy Thingvellir, wodospad Gullfoss i obszar geotermalny Geyzir są polecane przez wszystkie przewodniki.

Golden Circle, czyli inaczej Złoty Krąg znajduje się w każdym przewodniku czy liście rzeczy do zobaczenia na Islandii. Na stronach internetowych znaleźć można wiele opcji wycieczek w tym kierunku, oferowanych przez touroperatorów. Jest to tzw. Islandia w pigułce. Na Golden Circle (Złoty Krąg) składają trzy miejsca w południowej części Islandii. Jest to Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir), obszar geotermalny Geysir oraz wielki, dwukaskadowy wodospad Gullfoss.  Miejsca te leżą w niedalekiej odległości od siebie, mniej więcej dwie godziny drogi od Reykjaviku. Wszystkie trzy można odwiedzić w ciągu jednego dnia, robiąc okrąg (stąd nazwa Golden Circle).

Golden Circle- Park Narodowy Thingvellir

Thingvellir (Dolina Parlamentu) jest jednym z najważniejszych miejsc do zobaczenia na Islandii, ze względu na swoje walory historyczne i kulturowe oraz krajobraz. To właśnie tutaj w 930 roku powstał pierwszy europejski parlament Althing, który uważany jest za najstarszą tego typu instytucję w dziejach nowożytnej Europy. Parlament obradował w dolinie do 1799 r, potem został przeniesiony do Reyjkaviku. Pomimo tego tradycja zebrań kultywowana jest po dzień dzisiejszy, gdy parlament spotyka się tutaj podczas najważniejszych świąt narodowych.

W parku znajduje się wielki wąwóz Almannagjá, którego ściany wysokie są na 40 m. W jego północnej części jest miejsce oznaczone chorągiewką zatkaną na maszcie. To właśnie tam urzędował przewodniczący parlamentu oraz tzw. głosiciel prawa, który recytował z pamięci przyjęte zapisy. Wąwóz ma bardzo dobrą akustykę, więc zebrani na polach członkowie zgromadzenia słyszeli wszystko doskonale. Podczas zebrań Alhting stanowił prawo, ale również wydawał wyroki. Na terenie doliny znajdują się dwa małe jeziorka, w których topiono kobiety za występki lub dzieciobójstwo oraz czarownice. Obecnie turyście wrzucają do nich pieniądze, za odkupienie dusz tych nieszczęśliwych kobiet.

Wąwóz Almannagjá tworzą  dwie płyty tektoniczne: eurazjatycka i północnoamerykańska. Mówi się, że płyty się łączą, ale tak naprawdę oddalają od siebie co roku o około 2,5 cm. Islandia jest jedynym miejsce, gdzie styk płyt przebiega na powierzchni powyżej poziomu morza. Patrząc w stronę urwiska można dosłownie stanąć twarzą w twarz z krawędzią Ameryki Północnej.

Golden Circle – Geyzir

Geyzir to najsłynniejsze islandzkie gorące źródło leżące w dolinie Haukadalur w południowej Islandii. Od niego pochodzi nazwa gejzer, która została nadana wszystkim geotermalnym źródłom tego typu, na całym świecie. Chociaż sam Geyzir obecnie jest mało aktywny, to w okolicy znajduje się jego brat Stokkur, który co mniej więcej 10 min wyrzuca z siebie wodę na wysokość 15-20 metrów. Wygląda to spektakularnie!!

Golden Circle – Gullfoss

O tym wodospadzie pisałam już w poście 7 PIĘKNYCH WODOSPADÓW NA POŁUDNIU ISLANDII. Po krótce więc przypomnę jego historię. Gullfoss, czyli po polsku Złoty Wodospad. Miano atrakcji Golden Circle wywodzi się właśnie od jego nazwy. Gullfoss składa się z dwóch kaskad, więc niejako powinien stanowić dwa oddzielne wodospady. Pierwsza, krótsza część ma wysokość 11m, a drugi etap osiąga wysokość 21 metrów. Latem, gdy w rzece Hvítá, na której znajduje się wodospad jest najwięcej wody, spada z niego z wielką siłą 140 m³ wody na sekundę. Gulfoss słynie również ze zjawiska podwójnej tęczy, które można zarejestrować w pogodne, słoneczne dni.

Kerið -krater wulkaniczny

Będąc w okolicy Golden Circle warto zobaczyć również piękne, turkusowe jezioro otoczone czerwonymi, wulkanicznymi skałami. Kerið to krater wulkaniczny o głębokości 55 m, mający około 3000 lat. Jest to wyjątkowe miejsce wśród kraterowych jezior, ponieważ jego kaldera najprawdopodobniej nie powstała z wielkiej eksplozji. Uważa się, że wulkan Kerid uformował się, gdy magma w  jego wnętrzu po prostu się wyczerpała, a pusta kaldera zapadła się. Bez względu na geologiczną historię jeziora, jego szafirowy kolor wody, wygląda nieziemsko. Kerid ma owalną budowę 270m x 170 m i przypomina trochę amfiteatr. W jego wnętrzu jest bardzo dobra akustyka i bardzo często na jego wodach organizowane są koncerty.

Dolina Reykjadalur

Jeżeli już wspomniałam o gejzerach i gorących źródłach, po zwiedzaniu Golden Circle warto odpocząć w ciepłych wodach rzeki w dolinie Reykjadalur. Nazwa doliny oznacza Dolinę Parową, a zrozumiesz to, kiedy po godzinnej górskiej wędrówce dotrzesz na miejsce. Trasa ma długość około 3 km, lekko pnie się w górę i opada, ale jest bardzo przyjemna. Ze względów bezpieczeństwa, trasa na wybranych odcinkach jest ogrodzona i oznaczona tabliczkami ostrzegawczymi. Nie bez powodu, bo temperatura wody w basenach sięga nawet 100°C.  Dolina jest pełna gorących źródeł i basenów błotnych, a kwintesencją jest gorąca rzeka, w której mieszają się wody dwóch źródeł. Jedno wypływa spod stóp lodowca, drugie z serca wulkanu. Woda w rzece ma różne poziomy ciepła, im bliżej źródła, tym bardziej gorąca. Teren wokół kąpieliska jest bardzo dobrze przygotowany. Są drewniane ścieżki oraz małe szatnie, do zostawienia swoich rzeczy. Jest to zrobione raczej by chronić przyrodę przed zadeptaniem, ale służy też wygodzie osób odwiedzających to miejsce. 

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *