Projektowanie stron
Wodospady na Islandii - 7 miejsc

Wodospady na Islandii – 7 miejsc

Wodospady na Islandii są zróżnicowane pod względem wielkości, ale tak samo piękne. Na pewno warto zobaczyć kilka z nich

Islandia skupia na swoim terenie wiele cudów natury. Z pewnością można do nich zaliczyć wspaniałe wodospady, których na wyspie są tysiące i występują w przeróżnych formach. Można wśród nich znaleźć takie olbrzymy jak Gulfoss oraz mniejsze, ukryte w zaułkach skalnych jak Kvernufoss, czy Gljúfrafoss. Wodospady na Islandii łączy jedno  – są oszałamiająco piękne!

Wodospady na Islandii w większości są bardzo łatwo dostępne. Część z nich leży przy słynniej drodze nr  1, więc czasami nie trzeba się wysilać, można je zobaczyć z okna samochodu. Zwiedzając południe wyspy, można zobaczyć kilka z nich.

Wodospady na Islandii

Skogafoss

Skogafos widoczny jest już z głównej drogi nr 1, więc jest bardzo popularnym celem odwiedzin wszystkich zwiedzających Islandię.  To jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na na wyspie. Jego szalone wody spadają z wysokości 60 m i uderzają z impetem o czarne skały i podłoże. Przy dobrym słońcu, jest szansa zobaczyć przy nim nawet podwójną tęczę. Wodospad można podziwiać z dołu i z góry, co umożliwiają schody prowadzące na szczyt klifu.

Wodospady na Islandii - 7 miejsc

Seljalandsfoss

Położony tuż obok krajowej jedynki, więc nie sposób go przegapić. Jest bardzo malowniczy, spada z wysokości 65 metrów wąską kaskadą. Seljalandsfoss, czyli wodospad, pod którym można się przespacerować. Kamienna ścieżka poprowadzi cię za ścianę wody – wrażenia gwarantowane!!  Ten widok i perspektywa, z której się ogląda wodospad i okolice warte są przemoknięcia do suchej nitki. To nie uniknione, bo bryza wody uderzy w was z wielkim impetem.

Wodospady na Islandii - 7 miejsc

Gullfoss

Gullfoss oznacza dosłownie “Złoty Wodospad” i jest to jeden z najbardziej znanych wodospadów na Islandii. Znajduje się w pobliżu takich atrakcji jak Geyzir i Park Narodowy Þingvellir, które razem tworzą słynny Złoty Krąg. 

Gullfoss położony jest w kanionie na rzece Hvítá, która płynie z lodowca Langjökull. Woda opada kaskadowo z wysokości 32 metrów, przez co powinien stanowić dwa oddzielne wodospady. Pierwszy, krótszy etap wodospadu ma 11 m, podczas gdy drugi etap wynosi 21 m wysokości. Ściany kanionów po obu stronach wodospadu osiągają wysokość do 70 metrów, więc wszytko to wygląda bardzo zjawiskowo. Latem  z wodospadu z wielką siłą spada co sekundę 140 m³ wody, więc wokół niego unosi się potężna bryza. 

Wodospad ten ma bardzo ciekawą historię. Na początku ubiegłego wieku padł ofiarą chciwości inwestorów, którzy chcieli zagrabić sobie dobra naturalne na Islandii i wybudować na nim elektrownie. Leżał on jednak na prywatnej ziemi, która nie była na sprzedaż. Został jednak podstępnie wydzierżawiony, więc inwestorzy mogli rozpocząć swoje działania. O odzyskanie wodospadu walczyła córka właściciela, Sigríður Tómasdóttir, która została okrzyknięta na Islandii mianem pierwszego ekologa.

 Hraunfossar

Te oszałamiająco piękne wodospady, znajdujące się w Borgarfjörður w zachodniej części Islandii. Wodospady Hraunfossar to prawdziwy skarb. Najlepiej opisuje się je, jako zbiór niezliczonych potoków i kaskad, małych i dużych strumyków , wypływających z lawy na odległość około 900 metrów. 

Hraunfossar, choć spokojne i pogodne, są uważane za jedne z najbardziej spektakularnych w Islandii. Są dobrze skomunikowane i łatwo do nich dojechać. 

Wodospady na Islandii - 7 miejsc

 Kvernufoss

Kvernufoss to przepiękny, wysoki na około 30 metrów wodospad, który jest ukryty w wąwozie w południowej Islandii.  Znajduje się na wschodniej stronie popularnego wodospadu Skógafoss i często jest pomijany przez podróżnych. Kvernufoss to dla mnie ukryty skarb. 

Aby się do niego dostać, trzeba udać się na krótki, około 20 minutowy trekking. Nie trzeba mieć tu żadnej wybitnej kondycji, bo teren nie jest wysoki. Wodospad jest otoczony skałami, a za nim znajduje się ścieżka, którą można się przejść i znaleźć za taflą wody, tak jak u większego kolegi Seljalandsfoss.

Co jest urzekające w tym miejscu to cisza i piękny krajobraz, który można mieć tylko dla siebie.

Wodospady na Islandii 8071977 1

 Gljúfrafoss / Gljúfrabúi/

Gljúfrafoss jest mniejszym sąsiadem znacznie bardziej popularnego wodospadu Seljalandsfoss. Ukryty jest między skałami, a żeby się do niego dostać, trzeba umiejętnie przejść wąskim przejściem po śliskich kamieniach.  Tutaj Woda spada z wysokości 40m i wszyscy stojący na dole dostają solidny prysznic. 

Glymur

Glymur to najwyższy wodospad Islandii, który znajduje się na wysokości 198 m. Znajduje się w okolicy Hvalfjörður, niedaleko Reykjaviku. Aby go zobaczyć, trzeba udać się na 4 h trekking  (liczone w obie strony). Po drodze czeka nas wiele atrakcji, jak przechodzenie po przerzuconych nad rzeką pniach drzewa, pokonywanie stromych podejść przy użyciu łańcuchów oraz wisienka na torcie – na samym szczycie trzeba przejść boso po dnie rzeki, by dostać się na drugą stronę. Sceneria wodospadu i cały głęboki kanion wygląda bardzo malowniczo, więc warto się trochę umęczyć, by podziwiać te widoki z samego szczytu.

Tak jak widać, wodospady na Islandii bardzo się różnią, ale łączy je jedna wspólna cecha  –  każdy z nich jest na swój sposób piękny.

TREKKING NA GLYMUR 8050661
TREKKING NA GLYMUR 8050792
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *