Karnawał w Wenecji to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych karnawałów na świecie. Piękne stroje i typowe weneckie maski zmieniają miasto w magiczny sposób. To widowisko każdego roku przyciąga do miasta miliony turystów z całego świata. Zarówno Włosi jak i przyjezdni przebierają się w wyszukane stroje, przybierają maski, by w tym okresie wspólnie bawić się na ulicach i placach miasta. Podczas karnawału oprócz parady barwnych strojów z minionych epok można wziąć udział w koncertach i spektaklach teatralnych, warsztatach oraz prywatnych balach, których ceny wynoszą kilkaset euro. Karnawał ma obecnie lekko komercyjny charakter i zapewne niczym nie przypomina tych z poprzednich epok, ale warto zobaczyć go na własne oczy.
Karnawał w Wenecji – historia powstania
Karnawał w Wenecji ma swoją wielowiekową tradycję, a pierwsze wzmianki o nim sięgają nawet XI wieku. Rozkwit i szczyt popularności karnawału przypadają jednak na lata renesansu. Właśnie wtedy usłyszał o nim cały świat, a miasto zyskało swój prestiż.
Jego początkową ideą było zapewnienie biedniejszej ludności miasta trochę rozrywki oraz zrównanie ze sobą klas społecznych. Spacerując incognito w masce, każdy był sobie równy, a wszystkich obowiązywało jednakowe pozdrowienie „buongiorno signora maschera”. Z czasem kolorowe przebrania stały się bardzo powszechne, a przez to niewygodne dla kościoła i kolejnych władców. Zakaz noszenia masek i zabawy miał zapobiec ewentualnym ruchom społecznym i rewolcie. Tradycja karnawału została przywrócona dopiero w 1979 r. za sprawą młodych artystów zafascynowanych kulturą i teatrem i trwa po dziś dzień.



Weneckie maski
Maski są charakterystycznym elementem weneckiego karnawału i jednocześnie symbolem miasta. Mieszkańcy podczas karnawału dopracowują swoje stroje do perfekcji. Prawdziwe weneckie maski wykonywane są ręcznie z porcelany, masy papierowej, perłowej, drewna czy skóry. Następnie są malowane i bogato dekorowane piórkami, koronkami lub koralikami. W całej Wenecji można znaleźć małe zakłady rękodzieła, zajmujące się wytwarzaniem tych małych dzieł sztuki. Precyzja wykonania, wymyślne zdobienia, dbałość o detale są imponujące. Podczas karnawału w Wenecji dwa razy dziennie na Placu św. Marka odbywa się konkurs na najpiękniejszą maskę. Przebierańcy spacerują po scenie i prezentują widowni swoje stroje. Główne rodzaje masek weneckich to bauta, medico della pesta, arlechino, columbina, volto. Obecnie kostiumy i maski noszone podczas karnawału różnią się w pewnym stopniu od oryginalnych postaci i często łączą ze sobą różne elementy.
Bauta nie odnosi się do samej maski, ale całego stroju, który nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jest to typowy i najbardziej popularny, wenecki kostium. Składa się z czarnego kapelusza tzw trikornu, białej, kwadratowej maski lekko odchylonej w górę w okolicach brody oraz czarnego, długiego płaszcza. Odchylona maska umożliwiała picie i jedzenie, bez konieczności jej zdejmowania. Medico della pesta, znana jako maska medyka, nie była maską przeznaczoną na karnawał, ale sięga historii i czasów zarazy. Ma bardzo charakterystyczny, zakrzywiony, długi dziób. Medycy w wypełniali go ziołami i olejkami, które miały uchronić przed infekcją. Obecnie maska ta ma różne formy, od najprostszej białej zakrywającej pół twarzy do bogato zdobionych z drewna lub szkła. Columbina jest maską zasłaniającą oczy, lekką, bardzo bogato zdobioną, często połączoną z piórami. W sztuce teatralnej maski te nosiły służki. Volto jest prostą, owalną maską zasłaniającą całą twarz, posiada jedynie dwa otwory na oczy. Zapewnia całkowita anonimowość i pewną tajemniczość.








Karnawał w Wenecji – główne atrakcje
Plac św. Marka jest głównym miejscem, na którym odbywają się karnawałowe imprezy – pokazy artystyczne, koncerty, konkurs na najlepszą maskę. O ile przebierańców można spotkać w każdym miejscu w mieście, o tyle na Placu św. Marka jest najwięcej. Karnawał w Wenecji warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Wszystkie informacje można znaleźć na oficjalnej stronie Carnavale di Venezia.
W tym roku karnawał w Wenecji trwa od 27 stycznia do 13 lutego. Najciekawsze imprezy to:
- 27-28/01 Festa Veneziana – oficjalne otwarcie karnawału. Muzyka na wodzie, świetlne pokazy i występny akrobatów. Wodna parada gondoli wzdłuż kanału Grande do kanału Rio di Canareggio. Wszystko to odbywa się przy hucznej muzyce. Gondolierzy i uczestnicy parady są oczywiście poprzebierani. Dodatkowo w ramach tego wydarzenia można za darmo spróbować weneckich przysmaków i włoskiego wina.
- 02.02 – Festa delle Marie – ta impreza zakorzeniona jest w historii Wenecji. Dodżowie mieli gest obdarowywania klejnotami biedne panny, które wydawane były za mąż. Pewnego razu zostały one porwane przez piratów z całym swym posagiem, ale szczęśliwie uratowane dzięki wstawiennictwu Maryi. Na tę cześć wszystkie 12 kobiet nazwano Maria. Festa delle Marie to parada Wenecjanek ubranych w tradycyjne kostiumy. Najpiękniejsza z dziewczyn jet wybierana do przestawienia „Lot Anioła”.
- 02.02 – Il Volo dell’Angelo – Lot Anioła – często uważany za oficjalne otwarcie karnawału. Dziewczyna, która zostanie zwycięzcą Festa delle Marie, wykonuje lot z dzwonnicy Campanile na scenę. Jest to nawiązanie do szesnastowiecznych akrobatów, którzy zabawiali gości i oddawali hołd dodży.
- 3-11.02 konkurs na najpiękniejszą maskę. Dwa razy dziennie odbywają się konkursy na najpiękniejsze przebranie. Zwycięzca jest ogłaszany ostatniego dnia karnawału.
A tobie która maska przypadła do gustu ? Moim ulubionym zdjęciem jest maska medyka z dymem. Chętnie usłyszę, który strój podoba Ci się najbardziej, napisz w komentarzu.




Piękne zdjęcia. Karnawał w Wenecji jeszcze przed nami, choć byliśmy tam już 5 razy to ciągle nas tam ciągnie.
Dziękuje pięknie ! To niesamowite że można tam jeździć co roku i to się nie nudzi. Kiedy się wybieracie ?