Projektowanie stron

Czarny Staw Gąsienicowy – trasa na rozgrzewkę

Czarny Staw Gąsienicowy i Hala Gąsienicowa to łatwa i przyjemna trasa dla każdego, kto chce posmakować piękna Tatr, ale za bardzo się nie zmęczyć.

Każdy kto przyjeżdża w Tatry prędzej czy później ląduje na Hali Gąsienicowej i zajada się szarlotką pod schroniskiem Murowaniec. A gdyby delikatnie wydłużyć trasę, bez większego wysiłku i wypić herbatę oraz zjeść kanapki w jeszcze lepszych okolicznościach przyrody? Z Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy jest zaledwie 30 min drogi. Tylko 30 min dzieli was od epickich widoków. Polecam.

A teraz po kolei.

Trasa nad Czarny Staw Gąsienicowy przez Halę Gąsienicową

Szlak z Kuźnic na Halę Gąsienicową to jeden z łatwiejszych i najciekawszych szlaków dostępnych dla każdego. Tu na Hali spotykają się ze sobą Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Jest to namiastka widoków, które czekają na osoby wybierające się w wyższe partie gór.

Trasa zaczyna się w Kuźnicach i po przekroczeniu potoku Bystra do wybory są dwie opcje:

  • żółta trasa Doliną Jaworzynki  – początek trasy dość płaski, nie wymaga wysiłku, końcówka już lekko stroma
  • niebieska trasa przez Boczań – trasa wznosi się równomiernie na całej długości

Obie trasy mają podobny czas przejścia (wg. tabliczek 1:55 h – realnie 1:20 h) oraz podobny stopień trudności. Trasy łączą się na Przełęczy Między Kopami i dalej prowadzą na Halę Gąsienicową i do schroniska Murowaniec. Poźniej jeszcze kolejne 30 min niebieskim szlakiem i jesteście nad Czarnym Stawem Gąsienicowym.

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa to tatrzańska łąka położona w centrum Tatr. Należy ona do Doliny Gąsienicowej i jest najpiękniejszą halą w Tatrach. Wygląda zjawiskowo o każdej porze roku, ale najpiękniej prezentuje się  na przełomie lipca i sierpnia, kiedy zakwita wierzbówka kiprzyca. Fioletowe kwiaty wspaniale kontrastują ze srogimi szczytami gór. Stąd jak na dłoni widoczne są poszarpane szczyty Tatr: Granaty, Kozi Wierch, Kościelec (jak dla mnie najładniejszy szczyt – ze względu na kształt zwany jest “polskim Matterhornem”), Świnica itd.

Hala Gąsienicowa to swego rodzaju węzeł komunikacyjny. Stąd odchodzi wiele szlaków w wyższe partie gór, a schronisko na Murowańcu jest dobrym punktem na nocleg. Zielony szlak poprowadzi was przez Rówień Waksmundzką na Rusinową Polanę. Niebieski szlak prowadzi nad Czarny Staw Gąsienicowy i dalej na Zawrat i szczyty Orlej Perci oraz do Doliny Pięciu Stawów. Od niego odbić można czarnym szlakiem na Kościelec lub żółtym na Granaty. Żółty szlak w kierunku wschodnim prowadzi na Krzyżne i dalej do Doliny Pięciu Stawów. Natomiast idąc tym szlakiem w kierunku zachodnim wejdziecie na Kasprowy Wierch. Możliwości jest wiele, a wszytko zależy od umiejętności i kondycji danej osoby.

Czarny Staw Gąsienicowy - trasa na rozgrzewkę

Dolina Gąsienicowa

Obecna nazwa doliny pochodzi do rodziny Gąsieniców, którzy byli niegdyś właścicielami tych ziem. Niegdyś dolina nazywana była Doliną Stawów. Jest ich tutaj 21, co sprawia, że przoduje ona pod względem zbiorników wodnych w Tatrach. Dolina Gąsienicowa podzielona jest granią Kościelca na:

  • Dolinę Zieloną Gąsienicową – znajduje się tu aż 19 stawów, a największy to Zielony Staw;
  • Dolinę Czarną Gąsienicową  – znajdują się tu 2 stawy: Czarny Staw oraz Zmarzły Staw.

Stawy Doliny Zielonej można podziwiać wchodząc na Kasprowy Wierch. Są bardzo dobrze widoczne. Nas jednak interesuje inny kierunek i Czarny Staw.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *