Projektowanie stron

Muzea w Warszawie – 10 propozycji

Muzea w Warszawie cieszą się dużą popularnością. Widać to zwłaszcza podczas Nocy Muzeów, która organizowana jest co roku.

Nie każdy lubi chodzić po muzeach, to normalne. Ja lubię bardzo, dlatego tam zaglądam zarówno w Warszawie, jak  i w innych miastach Polski i za granicą. Muzea w Warszawie cieszą się sporym zainteresowaniem, więc czasami warto kupić bilet online, by mieć zagwarantowany termin. Mieszkańcy stolicy mają dużo łatwej, ponieważ w wybrane dni wstęp do muzeów jest darmowy. W związku z tym, zachęcam żeby korzystać z tej okazji. Takim sposobem można ich zobaczyć wiele nie wydając ani złotówki. No chyba że na wystawy czasowe, bo one nie są objęte darmową wejściówką.

Muzea w Warszawie – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe powstało w 1962 roku  jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie. Ze względu na rozrastające się zbiory i rosnącą rangę tej instytucji nazwa została zmieniona w 1916 r.

Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej. Można tu znaleźć więc cały przekrój epok od antyku do współczesności. Zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty i ponadto przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Muzem Narodowe obejmuje kilka galerii, w których zgromadzone są liczne dzieła:

  • Galeria Faras, która jest jedyną w Europie i unikatową w skali świata ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Wspaniałe malowidła pochodzą z ruin kościoła z VIII , który odnaleziono na granicy sudańsko-egipskiej. Jest to więc unikat na skalę świata.
  • Galeria Sztuki Średniowiecznej, w której można podziwiać dzieła sakralne
  • Sztuki Dawnej, gdzie można oglądać zebrane razem zbiory: malarstwo, rzeźbę, rysunek, rzemiosło artystyczne
  • Sztuki XIX wieku zawiera dzieła polskiego malarstwa oraz wybrane dzieła zagranicznych malarzy z tego okresu. Tutaj można znaleźć słynne dzieło Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”
  • Galeria Sztuki XX i XXI w
  • Galeria Wzornictwa Polskiego, gdzie prezentowany jest polski design z początku XX w po czasy współczesne. Można tam znaleźć przedmioty codziennego użytku pochodzące z masowej produkcji a także wybitne projekty polskich artystów.

Muzeum Narodowe  otwarte jest od wtorku do niedzieli . Ceny biletów: normalny 20 PLN/ ulgowy 10 PLN. We wtorek stałe wystawy można obejrzeć za darmo, więc warto skorzystać.

Muzea w Warszawie - 10 propozycji

Muzea w Warszawie-Muzeum Neonów

Neony pojawiły się licznie na ulicach Warszawy po wojnie w latach 50-tych i zaczęły znikać w latach 80-tych. Przez lata neony były nieodłącznym elementem przestrzeni miejskiej, ponadto miały raczej charakter ozdobny niż reklamowy. Ówczesne władze chciały nadać miastu nowoczesny charakter w stylu zachodnich miast, więc neony produkowano na masową skalę.

Grupa pasjonatów postanowiła chronić stare neony i dać im drugie życie, więc w taki sposób powstało obecne muzeum. W zbiorach muzeum jest około stu neonów.

Muzeum Neonów otwarte jest cały tydzień oprócz środy . Ceny biletów: normalny 15 PLN/ ulgowy 12 PLN. Niestety Muzeum Neonów to w pełni prywatna inicjatywa, w związku z tym nie ma darmowych wejść.

Muzea w Warszawie – Muzeum Powstania Warszawskiego

Jeśli chodzi o muzea w Warszawie, jest to jedno z najpopularniejszych. Nowa aranżacja przestrzeni mieści się w dawnym budynku elektrowni tramwajowej. Otwarcie miało miejsce w 60 rocznicę wybuchu powstania.

Ekspozycja opiera się ma wielu efektach audio-wizualnych. Aranżacja wystawy przybliża rzeczywistość mieszkańców miasta w okresie Powstania Warszawskiego. Ponadto poszczególne sale, eksponaty i zdjęcia ułożone są chronologicznie, tak żeby w łatwy sposób móc sobie wyobrazić tamte czasy.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte jest codziennie oprócz wtorku. Bilet normalny kosztuje 25 PLN/ ulgowy 20 PLN. W niedzielę zwiedzanie jest darmowe, więc warto skorzystać. Ze względu na popularność tego miejsca, lepiej być z samego rana.

Muzea w Warszawie - 10 propozycji

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Tu sztuka traktowana jest jako narzędzie komunikacji, poznawania i rozumienia świata. Prezentowane w tej przestrzeni dzieła mają za zadanie skłonić do refleksji, krytycznego myślenia, zachęcają do podejmowania dialogu na temat świata, w którym żyjemy.

MSN otwarte jest od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 5 PLN/ ulgowy 2 PLN.

Muzea w Warszawie – POLIN

Muzeum Żydów Polskich POLIN powstało na terenie byłego getta warszawskiego. W jego zbiorach znajduje się bogata dokumentacja życia i historii Żydów w Polsce. Interaktywna wystawa zaczyna się od pierwszych wzmianek dotyczących zasiedlania polskiej ziemi, opisuje złoty wiek społeczności żydowskiej czas przedwojenny oraz okres II Wojny Światowej.

Oprócz wystawy imponujący jest sam budynek. POLIN ma bardzo ciekawą architekturę. Z zewnątrz surowa bryła ze szkła i miedzi. Wewnątrz falujące ściany na których toczy się gra światła i cienia. W związku  tym projekt fińskiego artysty został doceniony i otrzymał wiele nagród.

Muzeum POLIN otwarte jest codziennie oprócz wtorku. Bilet normalny kosztuje 27 PLN/ ulgowy 17 PLN. W czwartek zwiedzanie jest darmowe.

Narodowa Galeria Sztuki ZACHĘTA

Misją ZACHĘTY  jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. W galerii prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku. Poza tym sam budynek jest piękny i wart uwagi.

Zachęta otwarta jest codziennie oprócz poniedziałku. Bilet normalny kosztuje 15 PLN/ ulgowy 10 PLN. W czwartek zwiedzanie jest darmowe. 

Muzea w Warszawie – Zamek Królewski

To miejsce powinien zobaczyć każdy przynajmniej raz. W wielu salach udostępnionych do zwiedzania znajdują się apartamenty królewskie, sale sejmowe, gabinety.. a w nich wielkie dzieła światowego malarstwa i rzeźby, w tym dzieła Jana Matejki.

Zamek Królewski otwarty jest codziennie oprócz poniedziałku. Bilet normalny kosztuje 30 PLN/ ulgowy 20PLN. Ponadto w środę zwiedzanie jest darmowe, więc tym bardziej warto.

Muzeum Warszawy

Znajdujące się na Runku Starym Muzeum Warszawy gromadzi zbiory związane z Warszawą. Są tu dzieła z zakresu archeologii, malarstwa, grafiki, ikonografii, rzeźby, rzemiosła artystycznego, numizmatyki i rysunków architektonicznych. Poza tym z ostatniego piętra mamy ładną widok na Stare Miasto.

Muzeum Warszawy otwarte jest codziennie oprócz poniedziałku. Bilet normalny kosztuje 25 PLN/ ulgowy 18PLN. W czwartek zwiedzanie jest darmowe.

Muzeum Etnograficzne

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest jedną z najstarszych placówek kulturalnych w Polsce. Można tam znaleźć wystawy stałe: Biblia Pauperum, Porządek Rzeczy, Galeria Koreańska jak i  wiele zmieniających się wystaw czasowych. Kultura ludowa może bardzo interesująca. W jednym miejscu możemy odbyć głęboką kulturową podróż zaczynając od polskich tradycji kończąc na odległych orientalnych krajach.

Muzeum Etnograficzne otwarte jest codziennie oprócz poniedziałku. Bilet normalny kosztuje 12 PLN/ ulgowy 6PLN. W dodatku w czwartek zwiedzanie jest darmowe.

Muzea w Warszawie – Muzeum Geologiczne

Zmieniamy kierunek i jedziemy tym razem na Mokotów. Przy ulicy Rakowieckiej mieści się Muzeum Geologiczne. Znajdziesz w nim zbiór kamieni i minerałów ze wszystkich epok. Poza tym z bliska można oglądać szkielet mamuta oraz kilku dinozaurów. To co zaskakuje to sam budynek. Przeszklony dach i dwukondygnacyjny układ wystawy robi wrażenie. W związku z tym wydaje mi się, że to jedno z ciekawszych muzeów w Warszawie.

Muzeum Geologiczne otwarte jest codziennie oprócz soboty. Wstęp jest bezpłatny.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *