Każde miasto ma swoje must see do zaliczenia, z Gdańskiem jest podobnie. Główne atrakcje Gdańska skupiają się wokół Długiego Targu i wybrzeża Motławy. Jednakże to miasto ma o wiele więcej do zaoferowania. Kiedy już nacieszymy oczy kolorowymi kamienicami znajdującymi się przy Drodze Królewskiej, kiedy obejdziemy całe pobrzeże rzeki, kiedy zapędzimy się w boczne uliczki, kiedy już nacieszymy oczy złotym bursztynem… wtedy warto skierować swoje kroki do dwóch nowych instytucji na mapie miasta. Nowe od kilku lat, kulturalno- historyczne atrakcje Gdańska to Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym, a weekend w mieście to wystarczająco dużo czasu, by zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i zabytki.
Gdańsk miasto wolności
Idea wolności Gdańska i jego mieszkańców ma swoje wielowiekowe korzenie. Jego historia jest bardzo skomplikowana. Okresy rozwoju gospodarczego i bogactwa przeplatają się z chwilami konfliktów i starć zbrojnych, gdzie przechodził z rąk do rąk. W pierwszych latach swego istnienia był pod panowaniem Brandenburgii, potem musiał uwolnić się z jarzma Krzyżaków, następnie trafił pod Polską Koronę. Następnie był potom szwedzki i okres rozbiorów.
Gdańsk odegrał wielką rolę w historii świata i Polski. Wydarzenia które miały miejsce niecałe 100 la temu, na stałe przesunęły granice i zmieniły mapę polityczną świata. Tu po raz pierwszy padły strzały z pancernika Schlezwig-Holstein, które rozpoczęły II wojnę światową. Tu w roku 1980 rozpoczęły się strajki, powstała Solidarność, a konsekwencją tych działań był rozpad bloku wschodniego i upadek komunizmu.
Gdańsk od wieków był domem wielu narodowości, kultur, języków i religii. Jego handlowe i strategiczne położenie liczyło się na arenie międzynarodowej. Miasto od zawsze było synonimem wolności i niezależności i tak zostało do dziś. Miasto dało impuls do wielu zmian na lepsze. Obecnie wolność utożsamia z otwartością na świat, nowe idee i trendy, na ludzi i różnorodność.
Dzisiejsze oblicze Gdańska
Współczesny Gdańsk to nowoczesne, dynamicznie rozwijające się miasto, centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, słynna stolica bursztynu. Razem z Sopotem i Gdynią tworzy silną tkankę, europejską metropolię.
Nie mniej jednak cały ruch turystyczny skupia się w samym centrum miasta. Główne Miasto stanowi obszar reprezentacyjny, gdzie znajdziemy najwięcej zabytków. To tu znajduje się atrakcje Gdańska, jak Droga Królewska(ul. Długai ul. Długi Targ), Ratusz, Złota Brama, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Bazylika Mariackai przepiękna ulica o tej samej nazwie, Brama Zielona, która daje dostęp do całego wybrzeża nad Motławą. Stamtąd już krok do Wyspy Spichlerzy, zabytkowego Żurawia, który liczy sobie ponad 500 lat i jest najstarszym, istniejącym dźwigiem portowym czy Sołdka, który jest pierwszym statkiem wybudowanym po II wojnie światowej.
Tereny nad Motławącieszą się ogromną popularnością. Długie wybrzeże jest idealnym miejscem na spacery i podziwianie pięknie zachowanej architektury. Od razu dodam, że warto wybrać się tam z samego rana, kiedy jest cicho i przyjemnie, a na ulicach nie ma tłumu turystów. W ciszy przerywanej jedynie śpiewem mew, w promieniach wschodzącego słońca, wszystkie atrakcje Gdańska wyglądają zdecydowanie lepiej.
Zabytkową część miasta można podziwiać również z poziomu rzeki. W tej opcji mamy rejs statkiem (np. do Westerplatte), przejażdżkę motorówką lub spływ kajakiem. Inną opcją jest podziwianie panoramy miasta z wieży widokowej w Bazylice Mariackiej. Po pokonaniu tylko 400 stopni będziemy mogli ujrzeć miasto z z wysokości 78 metrów.
Kiedy zobaczycie wszystkie atrakcje Gdańska polecone w przewodnikach po Głównym Mieście, warto spojrzeć na Gdańsk z innej perspektywy. W ostatnich latach powstały w Gdańsku dwa istotne miejsca, gdzie możecie zapoznać się z ważną dla nas historią. Jest to Muzeum II Wojny Światoweji Europejskie Centrum Solidarności. Oba mieszczą się niedaleko Górnego Miasta, więc warto potraktować je jako kontynuację spaceru. Oba stanowią kulturowe atrakcje Gdańska, na których zobaczenie polecam poświęcić chwilę czasu.
Muzeum II Wojny Światowej
W tym jednym miejscu, na powierzchni ponad 5000 m2można poznać dzieje największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości, który rozpoczął się 1 września 1939. Pierwsze strzały rozpoczynające II wojnę światową, padły właśnie w Gdańsku na Westerplatte, zaledwie kilka kilometrów od miejsca, w którym obecnie znajduje się muzeum.
Sercem całej ekspozycji jest wystawa główna zlokalizowana 14 m pod ziemią. Opowiada ona o tragicznych doświadczeniach wojny, jej genezie, skutkach, oprawcach i ofiarach, losach zwykłych ludzi, sposobach walki z najeźdźcą, obozach koncentracyjnych, ludobójstwie, zmianie terytorialnych granic Europy.
Wystawę główna podzielona jest na trzy bloki narracyjne: Droga do wojny, Groza wojnyoraz Długi cień wojny. Muzeum jest doskonale przygotowane pod względem ekspozycji i multimediów. Trasa zwiedzania wiedzie przez 18 sekcji tematycznych, gdzie można obejrzeć archiwalne fotografie, mapy, raporty, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń i poznać losy zwykłych ludzi. Wystawa jest dla nas cenną lekcją historii, której kolejne pokolenia nie powinny zapomnieć.
II woja światowa zmieniła granice nie tylko Polski, ale i reszty świata. Wpłynęła na naszą strukturę narodowościową, mentalność, morale. Zrównała nasze miasta z ziemią, wcisnęła w ramy socjalizmu. My jednak jak feniks powstaliśmy z tego chaosu, budując po wielu latach kraj od nowa.
Sam budynek Muzeum zasługuje na osobną uwagę. Abstrakcyjna, ekspresyjna forma graniastosłupa wbitego w ziemię, nasuwa skojarzenia pocisku wbitego w ziemię. Rdzawy kolor doskonale komponuje się z ceglaną kolorystyką miasta. Bryła Muzeum stanowi unikalną i mocną w odbiorze ikonę Gdańska.
To również może ciebie zainteresować:
Europejskie Centrum Solidarności
Bo wszystko zaczęło się w Gdańsku…
Gdańsk i działania „Solidarności” odegrały ogromną rolę w obaleniu komunizmu w Polsce jak i całej Europie. Zmiany doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny, rozpadu ZSRR i ustalenia nowych granic większości państw dawnego bloku radzieckiego. O tym wszystkim dowiecie się podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności, które znajduje się na terenie starej Stoczni Gdańskiej.
ECS to zdecydowanie miejsce warte polecenia. Multimedialna wystawa, liczne zdjęcia, pamiątki, nagrania i przygotowane ekspozycje świetnie tłumaczą historię polskich strajków, które miały miejsce w latach ‘70 i ‘80, a które przyczyniły się do powstania wolnej Polski i rozpadu bloku radzieckiego. Młodzi ludzie, nie pamiętający tamtych czasów oraz turyści dowiadują się o znaczeniu polskich działań na rzecz wolności i upadku komunizmu.
Historia “Solidarności”
Pierwsze strajki miały miejsce w latach ’70 i były spowodowane drastyczną podwyżką cen żywności. W grudniu 1970 r. rozpoczął się strajk polskich robotników i stoczniowców, któremu towarzyszyły wiece i demonstracje. Władze podjęły decyzję o stłumieniu protestów przy użyciu broni. W „czarny czwartek” śmierć poniosło kilkadziesiąt osób a setki zostało rannych. Krwawe wydarzenia z tego okresu upamiętnia Pomnik Poległych Stoczniowców, który stoi przy ECS. Kolejne strajki w roku 1976 miały miejsce w Radomiu i Ursusie.
Poważny kryzys gospodarczy dotknął nasz kraj na początku lat 80. W sklepach i tak brakowało towaru, a rząd chciał wprowadzić kolejne podwyżki cen. Społeczeństwo ponownie wyszło na ulice, a główną areną zdarzeń była Stocznia Gdańska.
Jesienią 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który szybko rósł w siłę i stawiał dla rządu polityczne postulaty. Domagano się prawa do wolności słowa, zrzeszania się, dostępu do mediów, zmian w gospodarce itd.
Komunistyczne władze w odpowiedzi na liczne protesty i żądania, w nocy z 12/13 grudnia 1981 r. wprowadziły stan wojenny. Kolejnym krokiem była delegalizacja „Solidarności” i aresztowania jej głównych członków. Opozycja zeszła do podziemia.
Pod koniec lat 80 NSZZ „Solidarność” ponownie zalegalizowano i przystąpiono do obrad „Okrągłego Stołu” (1989r). To dało początek zmianom politycznym i gospodarczym w Polsce, a potem w reszcie krajów byłego ZSRR. 4 czerwca 1989 roku doszło w Polsce do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, w których wygrali działacze „Solidarności”. To dało początek wolnej, demokratycznej Polski.
Byliśmy w Gdańsku w majówkę. Całe dwa dni z czego połowę przeleżeliśmy na plaży (skandalem by było nie skorzystać ze słońca). I tak patrzę na zdjęcia i się zastanawiam: gdzie są ludzie na mieście? :O Czyżbyś wstawała ze wschodem słońca? 😀
Co do atrakcji, to teraz odwiedziliśmy Muzeum Bursztynu. Biżuteria mało mnie interesowała… Ciekawsze były widoki z wieży i naturalne bursztyny, tzn. nie dotknięte dłutem czy szlifierką (czy czego tam używają specjaliści). Polecam poszukać w środku małych napisów na ścianach z informacjami o samym budynku. W końcu to stare więzienie. 🙂
Muzeum Solidarności odwiedziliśmy w zeszłym roku. Do pewnego momentu czytałam wszystko z uwagą. Ale umówmy się, że takie muzea bez ekspozycji, a z wystawami multimedialnymi w pewnym momencie nużą. Niestety.
Została nam jeszcze dużo miejsc do zobaczenia, więc Gdańsk dalej na liście wyjazdowej. 🙂
Super zdjęcia. 🙂
Marta