Projektowanie stron

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień jest dobrą opcją na krótki city break. To wystarczająco dużo czasu by zwiedzić Parlament, pospacerować po Wzgórzu Zamkowym, zjeść lokalne dania.

A gdyby tak wyskoczyć na chwilę do innego miasta na krótki city break ? Budapeszt w jeden dzień wydaje się bardzo dobrą opcją na szybkie zwiedzenie miasta. Mając cały dzień i noc do dyspozycji można zobaczyć naprawdę wiele miejsc. Moja trasa zwiedzania była następująca:

 • start na placu Deák Ferenc
 • Bazylika Św. Stefana
 • Zwiedzanie Parlamentu
 • spacer wzdłuż Dunaju i Pomnik Holocaustu
 • Most Łańcuchowy
 • Wzgórze Zamkowe
 • Baszta Rybacka i Kościół Św. Macieja
 • Hala targowa
 • Plac Bohaterów
 • Zamek Vajdahunyad
 • powrót na zachód słońca na Górę Gellerta
 • Zachód słońca i nocna panorama ponownie na Wzgórzu Zamkowym
 • Widok na Parlament w całej okazałości z placu Batthyany ter (stacja lini M3).

Budapeszt  w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień pozwala zobaczyć najważniejsze punkty miasta. Ja wiem, że tam wrócę jesienią na festiwal wina. To miasto ma zdecydowanie dużo więcej do zaoferowania, więc miło mi będzie tam gościć ponownie.

Bazylika Św. Stafana

Położona niedaleko placu Deak Ferenc TerParlamentu i Mostu Łańcuchowego jest największym kościołem w Budapeszcie.  Św. Stefan, założyciel Królestwa Węgier, jest patronem miasta. Jej kopuła wynosi 96 metrów i jest jedynym budynkiem w pobliżu parlamentu o takiej wysokości. Ma to symbolizować równość władzy świeckiej i kościelnej. Zwiedzanie wnętrza jest darmowe, za wejście na taras pobierana jest opłata 600 HUF.

Kilka ciekawostek na temat symbolicznej liczny 96 !!!
Pierwszy król Madziarów Arpad, został wybrany w 896 roku. W rocznicę 1000-lecia państwa otwarto metro (było to drugie po Londynie metro w Europie). Wysokość parlamentu ma 96 metrów. Jedynym równej wysokości budynkiem jest Bazylika Św. Stefana, jak znak równości władzy świeckiej i kościelnej. Nie znajdziecie w Budapeszcie wieżowców. Prawo zabrania budowania w mieście budynków wyższych niż 96 m. Co więcej, hymn odśpiewany w odpowiednim tempie trwa dokładnie 96 sekund.

Parlament

Wizytówka miasta, niekwestionowany symbol Budapesztu należy do największych tego typu gmachów na świecie. Jest większy niż Reichstag w Berlinie i Biały Dom w Waszyngtonie. Jest to drugi co do wielkości budynek parlamentu w Europie (wyprzedza go Pałac Parlamentu w Rumunii). Wygląda imponująco zarówno w dzień, jak i w nocy. Parlament wybudowano po połączeniu trzech miast Budy, Obudy i Pesztu, które obecnie tworzą znane nam miasto Budapeszt. Miała być to siedziba dla nowych władz i symbol zjednoczenia.

Budynek zaprojektowany jest w stylu neogotyckim z licznymi strzelistymi wieżyczkami i witrażami. W środku do dekoracji zużyto 40 kg czystego 22 i 24 karatowego złota i marmur. Trasa zwiedzania biegnie przez północne skrzydło aż do głównego wejścia i pod kopułę, która ma 96 m wysokości. W najważniejszej centralnej sali Dome Hall znajdują się insygnia królewskie: korona Św. Stefana i berło. Ich bezpieczeństwa 24 na dobę pilnuje straż królewska. W Sali nie można robić zdjęć. Święta korona pochodzi z XI wieku, a podczas II wojny została zgrabiona i odzyskana dopiero w 1978 r. Wokół Sali pod kopułą znajduje się 16 posągów dawnych władców Węgier.

Inne ciekawe pomieszczenia to sala plenarna, gdzie obecnie odbywają się tylko spotkania konferencyjne. Na ścianie sali plenarnej można zobaczyć nasze polskie godło- jako symbol ówczesnej władzy Jagiellonów. Kolejnym imponującym miejscem są wielkie schody, które mają 96 stopni. Wyłożone są czerwonym dywanem i otoczone rzędem kolumn. Robią ogromne wrażenie.

Od 1.04 do 31.10 Parlament można zwiedzać od 8:00 do 18:00. W pozostałych miesiącach w godzinach 8:00-16:00. Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Zwiedzanie po angielsku odbywa się  w godzinach 10.00, 12.00, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30. Obywatele UE za bilety płacą prawie połowę mniej. Cena biletu on-line 2200 HUF (około 30 zł )  cena w Visitor Center 2400 HUF (około 33 zł ). Zwiedzanie trwa 50 min.

Pomnik Holocaustu – buty nad Dunajem

Idąc promenada spod Parlamentu w kierunku Mostu łańcuchowego po drodze zobaczymy pomnik pamięci ofiar holocaustu. 60 par żelaznych odlewów butów umieszczono na brzegu rzeki. Jest to symbol pamięci, bo właśnie na wybrzeżu rzeki miejsce liczne egzekucje. Ofiarom kazano zdejmować buty, następnie do nich strzelano, a ciała wpadały bezpośrednio do rzeki.

Budapeszt w jeden dzien WL01014

Most Łańcuchowy

Most łańcuchowy Szechenyi Lahid był pierwszym trwałym połączeniem miedzy Budą a Pesztem. Jest symbolem Budapesztu i najbardziej znanym mostem w stolicy Węgier.

Wzgórze Zamkowe

Dzielnica zamkowa jest jednym z najciekawszym obszarów po stronie Budy, która w całości została wpisana na listę UNESCO. Główną atrakcją jest oczywiście Zamek Królewski (zwany też Zamkiem Budy), ale poza tym można zobaczyć również: zabytkową kolejkę, którą można wjechać na wzgórze, Pałac Prezydencki. Kościół Św. Macieja, Basztę Rybacką i Starówkę. Obszar ten zdecydowanie wyróżnia się na tle miasta. Znajdziemy tam klimatyczne, wąskie barokowe uliczki, małe sklepiki z rękodziełem, knajpki i kawiarnie, piękną, kolorową zabudowę.

Na wzgórze można dostać się pieszo, wjechać windą z poziomu ogrodów lub zabytkową kolejką funicular (tu trzeba odstać swoje w kolejce, bo jest dość popularna). Można również podjechać komunikacją miejską, autobus nr 16 zawiezie nas na samą górę starówki.

Budapeszt w jeden dzień

Zamek Królewski

Co można zobaczyć w budynkach byłego węgierskiego i austro-węgierskiego pałacu królewskiego znanego jako Zamek Królewski? Obecnie z dawnej świetności zostało niewiele. Zamek został rozgrabiony i splądrowany przez wojska podczas II wojny światowej.  W środku znajduje się Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historii, a także odbywają się liczne festiwale.

Baszta Rybacka i Kościół Macieja

Przy Palcu Św. Trójcy znajdziemy dwie ciekawe atrakcje: Kościół Macieja i Basztę Rybacką.

Kościół pochodzi z XIII w i odbywały się w nim koronacje królów. Budynek z daleka rzuca się w oczy, a wyróżnia go kolorowa dachówka.

Baszta Rybacka stanowi część dawnych murów obronnych, a swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechu rybaków, którzy byli odpowiedzialni za obronę w tym rejonie. Z wież i tarasów baszty rozciąga się wspaniała panorama na miasto i rzekę.

Centralna Hala Targowa

Jest to najbardziej znana hala targowa w mieście. Znajduje się przy Moście Wolności, a łatwo tam dotrzeć pieszo, tramwajem nr 2, 47,47 lub 4 linią metra. Sam budynek z zewnątrz przypomina dworzec. Ma dwa poziomy. Na dole znajdują się stoiska targowe podzielone na produkty spożywcze, pamiątki, tekstylia. Górny poziom to restauracje i bary i jest bardzo zatłoczony przez turystów. Tu można spróbować wielu popularnych potraw, jak langosz czy gulasz.

Budapeszt w jeden dzień

Plac Bohaterów

Na końcu głównej ulicy Andrássy mieści się jeden z największych placów miasta, zwany też Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia. W jego centrum stoi Pomnik Tysiąclecia, a po obu stronach mieszczą się budynki Muzeum sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia, którego budowę rozpoczęto w 1986 r, z okazji obchodzonego tysiąclecia. Cokół ma wysokość 36 metrów, a na jego szczycie stoi Archanioł Gabriel, który jednej ręce trzyma krzyż, a w drugiej koronę węgierską. Zgodnie z legendą anioł ukazał się królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie chrześcijaństwa. Na cokole kolumny stoją posągi jeźdźców. Kolumnę otacza półkolista kolumnada z posągami najważniejszych osób w historii Węgier. Górną część kolumn zdobią posągi Pracy i Dobrobytu, Wiedzy i Chwały oraz boga Wojny i bogini Pokoju.

Na palcu można znaleźć również wielkie litery ustawione w napis Budapeszt, przy którym znajdziecie las selfie sticków. Prawie każdy chce mieć taka pamiątkę z podróży.

Budapeszt w jeden dzień

Zamek Vajdahunyad

Zamek znajduje się w Parku miejskim, tuż za Placem Milenijnym. Z okazji 1000-lecia państwa w parku odbyła się wystawa milenijna. Wzniesiono wtedy wiele budynków symbolizujących dawną świetność królestwa. Wystawa spodobała się na tyle mieszkańcom, że prezentowane budynki postawiono jeszcze raz, tym razem z trwałych materiałów. Budowla stylistycznie jest mieszanką gotyku, renesansu i baroku. Przy zamku znajduje się wielkie jezioro, po którym można pływać łódkami, a zimą zamienia się w lodowisko.

Wzgórze Gellerta, Cytadela i Kaplica w Skale

Góra Gellerta wznosi się na wysokości 235 m po południowej stronie Wzgórza Zamkowego. Wejście nie jest specjalnie wymagające, trzeba na nie przeznaczyć około 20 min, ale można się trochę zmęczyć. Na szczycie znajdziemy Cytadelę i Pomnik Wolności i przede wszystkim wspaniały widok na całe miasto. Idąc parkiem po drodze mija się Kaplicę w Skale. Jest to mały kościół, który podczas wojny pełnił rolę szpitala polowego.

Po obejrzeniu tych wszystkich miejsc, wieczorem wracamy ponownie na Wzgórze Zamkowe i cieszymy oczy nocną panoramą miasta. Budapeszt nocą olśniewa. Najważniejsze budynki i mosty są podświetlone i wyglądają dużo lepiej niż w ciągu dnia.

Jak widać jest możliwe by zobaczyć Budapeszt w jeden dzień. Plan zwiedzania jest tak przygotowany, żeby w każdym miejscu pobyć chociaż chwilę i się zbytnio nie zmęczyć.

Budapeszt  w jeden dzień- informacje praktyczne

 • Do Budapesztu można polecieć tanimi liniami już od 80 zł w dwie strony. Lot zajmuje godzinę, więc jest to bardzo komfortowe połączenie. By spędzić tam 1 dzień wystarczy np. z Warszawy wylecieć o 6:25 a lot powroty mamy o 8:25 następnego dnia.
 • Lotnisko mieści się na obrzeżach miasta. Z lotniska do stacji metra M3 (niebieska linia)  Kőbánya-Kispest jeździ autobus linii 200E. Następnie by dojechać do centrum trzeba wysiąść na stacji Deák Ferenc tér. Na tej stacji przecinają się trzy linie metra żółta M1, czerwona M2 i niebieska M3. Jest to dogodny punkt komunikacyjny.
 • Najbardziej opłaca się kupić bilet dzienny 24 h na komunikację miejską, który kosztuje 1650 HUF (około 23 zł). Bilet jednorazowy kosztuje 350 HUF (5 zł) , więc dzienny opłaca się już od 5 przejazdu. Mając jeden dzień warto posiłkować się komunikacją miejską i dać odpocząć nogom.
 • Z lotniska jest tez bezpośredni autobus do centrum 100 E, ale tu obowiązuje odrębny bilet w cenie 900 HUF (12,60zł ) więc polecam 1 opcję.
 • Główny plac miasta jest bardzo dobrze skomunikowany. Z Deák Ferenc pieszo dojedziemy w kilka minut pod Parlament i Bazylikę Św. Stefana oraz Most Łańcuchowy. Na Wzgórze dojedziemy autobusem nr 16. Pod Cytadelę, Halę Targową i Górę Gellerta dojedziemy tramwajem 47 i 49. Na Plac Milenijny dojedziemy żółtą, zabytkową linią metra. Wzdłuż rzeki kursują tramwaje nr 2 (po stronie Pesztu) i 19 (po stronie Budy). Bilet dzienny na pewno się opłaci, a tym sposobem zwiedzimy szybciej Budapeszt w jeden dzień.
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

3 komentarze

 1. Świetne zdjęcia! Byłam też w Budapeszcie, jakieś sto lat temu i byłam pod wrażeniem tego miasta. Warto tam pojechać na weekend i zwiedzić najważniejsze zabytki, tym bardziej, że nie mamy tam aż tak daleko.

 2. Genialne zdjęcia! I uwielbiam Budapeszt. Byłam tam dwa razy – raz latem i raz zimą, i za każdy, razem odkrywam coś nowego. I w ogóle pokochałam Węgry ze względu na ludzi. Mieliśmy mnóstwo fajnych doświadczeń tam.

 3. Świetne zdjęcia! W zasadzie jak zawsze 😉 Rewelacyjny opis wycieczki i gotowy plan na wyprawę – koniecznie muszę spróbować. Czy rezerwowałaś gdzieś nocleg, prysznic i kawałek łóżka? Mam też prośbę, napiszesz kiedyś artykuł o tym co zabierasz na taki wyjazd? Jaki sprzęt, dodatki itp.? Jeżeli jest to już na blogu, a ja nie znalazłem to z góry przepraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *