Projektowanie stron

Podlasie na weekend

Podlasie na weekend to dobry pomysł na spędzenie 2-3 dni na łonie natury. Puszcza Białowieska, Narwiański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy zapewnią dawkę zdrowego powietrza, ukoją nerwy i uspokoją.

Podlasie, zielona plama na mapie Polski. Znajdują się tu zachwycające parki narodowe i krajobrazowe, dzikie tereny bagienne i rozlewiska zamieszkałe przez różne ptaki i zwierzęta. Malownicze wsie, rozległe łąki, mieszanka kultur i kolorowe cerkwie. Tu tempo życia wyznacza natura, życie biegnie jakby spokojniej. Podlasie na weekend jest idealnym kierunkiem, by wypocząć.

Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale większość z nas żyje w pędzie. Pobudka wcześnie rano, stanie w korkach, praca, powrót, opcjonalnie trening.. i tak 5 dni w tygodniu. Czasami wystarczy pojechać gdzieś jedynie 200 km dalej, w obrębie naszego miejsca zamieszkania, by odkryć inne życie.  Odetchnij na kilka dni od miasta i zanurz się naturze. Weekend na Podlasiu zapewni ci dawkę świeżego powietrza i wyzwoli endorfiny w twoim ciele. Umysł uspokoi się i zwolni trochę. Przestanie przerzucać milion myśli. Przygodę można przeżyć wszędzie, nie trzeba od razu wyjeżdżać na koniec świata.

Podlasie na weekend – to moja osobista lista miejsc, która nie wyczerpuje bogactwa i atrakcji, jakie występują w tym rejonie. Jest mocno subiektywna. Jednak  2-3 dni to wystarczająco dużo czasu, by odwiedzić kilka z nich. Podlasie na weekend, a może na tydzień? Wszytko zależy od ciebie. 

Spis treści:

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy jest ewenementem w skali Polski, a nawet i świata jeśli chodzi o ukształtowanie terenu. To ostatni zachowany w takim stanie fragment bagiennej doliny rzecznej. Narew jest rzeką typowo nizinną. Jej wody biegną wieloma korytami, wiją się tworząc prawdziwy labirynt. Narwiański Park Narodowy wyróżnia się bogactwem ornitologicznym. Stwierdzono tu 203 gatunki ptaków, w tym 28 zagrożonych w skali świata m.in. błotniak łąkowy, bocian czarny, orlik krzykliwy czy sowa błotna. 

Najbardziej dogodną formą zwiedzania jest spływ kajakiem lub tzw łodzią pychówką. Można również wybrać się na spacer kładką przyrodniczą, która zawieszona jest nad bagnami. Najbardziej znana kładka łączy dwie miejscowości Śliwno i Waniewo. Można również wybrać się do siedziby parku w Kurowie i pójść na spacer „Kładką wśród bagien” oraz podziwiać rozległy teren z wieży widokowej. 

Niedaleko znajduje się również Biebrzański Park Narodowy. Planując wyjazd na Podlasie na weekend warto ująć w swoim panie któryś z nich 

Podlasie na weekend

Podlasie na weekend – Śladem polskich Tatarów

Kruszyniany to mała wioska położona na skraju Polski, tuż przy białoruskiej granicy. Ukryta przed światem gdzieś głęboko w Puszczy Knyszyńskiej. Pomimo tego, że tak schowana jest jednak łatwo dostępna. Od Białegostoku dzieli ją zaledwie 50 km. 

Tatarzy na ziemiach polskich pojawili się już w XIV wieku. Przywieźli ze sobą swoją kulturę i obyczaje. W zamian za służenie w polskiej armii dostali przywileje i ziemie m.in.  na Podlasiu , gdzie się osiedlali. Na przestrzeni wieków tej rdzennej społeczności udało się zachować swoją odrębność wyznaniową i kulturę. 

W Kruszynianach żyje zaledwie 160 osób. Miejscowość jest prawdziwym tyglem kulturowym, gdyż obok siebie koegzystują trzy wyznania: chrześcijaństwo, prawosławie i islam. Na terenie wsi znajdowała się tradycyjna Jurta (spłonęła w 2018 roku, ale już podjęto prace by ją odbudować), Centrum Kultury Muzułmańskiej oraz mały, zielony meczet, który jest najważniejszym zabytkiem. Meczet można zwiedzać.  Przewodnikiem jest rodowity Tatar, który opowiada o tatarskiej społeczności, życiu, zwyczajach i religii. Meczet ma bardzo skromną konstrukcję, nie ma wielu minaretów, z zewnątrz bardziej przypomina cerkiew. Powstał on w XVII wieku, a z racji tego, że Tatarzy byli żołnierzami, zlecili jego budowę okolicznej ludności. Ta więc wybudowała go, na swoje własne wyobrażenie. 

Kraina Otwartych Okiennic

Choć w okolicy znajduje się wiele wiosek z kolorowymi, zdobionymi okiennicami, w zasadzie tylko trzy są najbardziej znane. Mowa o Trześciance, wsi Soce i Puchły. One stanowią tzw. Krainę Otwartych Okiennic. 

Architektura wsi podlaskiej jest bardo oryginalna. Drewniane domy są kolorowe. Mają szeroko otwarte, rzeźbione okienice, podokienniki i narożniki. Styl ozdabiania domów w ten sposób, zapożyczony jest od naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Wybierając się na Podlasie na weekend, warto swoją trasę poprowadzić przez te malownicze wioski.

Oprócz kolorowych domów na podlaskiej wsi można podziwiać również wspaniałą architekturę sakralną. Na tych terenach mieszka spora liczba osób wyznania prawosławnego, więc takie cerkwie można spotkać w każdej większej miejscowości. Tu warto wymienić  niebieską Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Puchłach i zieloną Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Trześciance.

Podlasie na weekend – Białowieża

Tereny Puszczy Białowieskiej podlegają ochronie conajmniej od początku XV wieku. Na początku nie chodziło o ochronę przyrody, a wręcz przeciwnie, o tereny łowieckie. Teren Puszczy należał do lasów królewskich i był ściśle kontrolowany. Na polowania tutaj przyjeżdżali królowie Polski oraz książęta litewscy. Za czasów Władysława II Jagiełły powstały pierwsze domy myśliwskie. Później dwór rozbudował  Zygmunt I Stary. Za panowania Stefana Batorego przybyły kolejne zamki królewskie. Z kolei w połowie XVIII w. August III Sas przeniósł dwór do obecnego Parku Pałacowego. Tak rozwijało się osadnictwo obecnej Białowieży. 

Po rozbiorze Polski w 1795 r. aż do 1915 roku Puszcza przeszła we władanie carów rosyjskich. Car Aleksander II, a później jego następca Aleksander III chętnie przybywali w te rejony na polowania z całą swoją świtą. Za czasów ich władania wybudowano wielki Pałac Carski, rozbudowano linię kolejową z Hajnówki i wybudowano stacje Białowieża Pałac i Carska. 

Planując wyjazd na Podlasie na weekend albo dłużej, Białowieża powinna być obowiązkowym punktem.

Puszcza Białowieska

Na początek musimy odróżnić co jest Białowieskim Parkiem Narodowym, a co Puszczą. Puszcza Białowieska jest najcenniejszym kompleksem leśnym w Europie położonym na terenie Polski i Białorusi. Obejmuje jedne z ostatnich najlepiej zachowanych i największych fragmentów lasu pierwotnego. Jest domem dla największej populacji żubra na świecie. Została również wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Białowieski Park Narodowy stanowi tylko niewielki wycinek Puszczy. Większość jego terenów stanową lasy gospodarcze. Po jego terenie można się poruszać po wyznaczonych ścieżkach przyrodniczych. 

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowy w Polsce. Siedziba parku znajduje się w Białowieży, na terenie Parku Pałacowego. Tam też ulokowane jest muzeum, od którego warto zacząć zwiedzanie. Wystawa jest częściowo interaktywna. Dowiesz się z niej o zwierzętach występujących w Puszczy Białowieskiej, jej ekosystemie, ingerencji człowieka w obecny wygląd puszczy, poznasz jej historię.  Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

To co przyciąga miłośników natury, to Obszar Ochrony Ścisłej. Jest to wydzielony obszar Puszczy, do którego wpuszcza się ograniczone ilościowo grupy prowadzone zawsze przez licencjonowanego przewodnika. Wycieczka trwa około 4h, szlak wiedzie do Dębu Jagiełły. Rezerwat Ścisłej ochrony to serce puszczy, które jest nietknięte ręką człowieka. Matka Natura w tym miejscu sama wszytko doskonale reguluje. 

Ścieżki przyrodnicze

Na terenie Białowieskiego Parku znajduje się kilka szlaków, do których indywidualni turyści mają  swobodny dostęp. Wyróżnić można:

  • Kładka Żebra Żubra – to znana ścieżka o długości 4 km prowadząca przez podmokłe tereny z Rezerwatu Pokazowego Żubra do miejscowości Budy. Spacerując można podziwiać jesiony, olchy i świerki oraz słuchać ptasiego koncertu
  • Szlak Dębów Królewskich – jest to bardzo krótka trasa o długości zaledwie 500 m, która wiedzie wokół starych dębów. Ich rozmiary są imponujące. 
  • Miejsce Mocy – jest takie miejsce na terenie Parku, gdzie prawdopodobnie czuć dobrą energię. Radiesteci badający ten teren wskazali, że występuje tu podwyższone promieniowanie. Wg. legend mogło tu się znajdować miejsce kultu Prasłowian, w którym praktykowali swoje moce.  Co by się tam kiedyś nie wydarzyło, jest to miejsce dość osobliwe i dziwne nawet ze względu na występującą tam roślinność. 

Rezerwat Pokazowy Żubra

Puszcza Białowieska to kraina żubra. O tym wie każdy. Jednak dość cieżko go spotkać w swoim naturalnym otoczeniu. Z tego względu powstał Rezerwat Pokazowy Żubra, w którym można przyjrzeć się z bliska tym majestatycznym zwierzętom. Oprócz żubrów można zobaczyć również innych mieszkańców puszczy: żubronia, wilka, rysia, dziki, jelenie i sarny czy koniki polskie

Ciekawostki na temat żubra:

  • żubr jest gatunkiem chronionym
  • wielkość żubra zależy od wieku i płci. Samce ważą od 440-920 kh, samice są mniejsze, ich waga wynosi os 320-640 kg
  • żubr to nie bizon, to dwa różne gatunki choć należą do tej samej rodziny Bison. Żubr zamieszkuje lasy Europy, a bizon prerie Ameryki Północnej
  • żubry nie jedzą żubrówki – żubrówka to popularna trawa, gdzie jej właściwa nazwa to turówka leśna, jest bardzo aromatyczna i wykorzystywana jako środek lecznicy i przyprawy (np. do nalewek czy wódki)
  • żubr od prawieków zamieszkiwał całą Europę, a w XIX wieku, dzięki temu, że został objęty przez cara ochroną występował tylko na terenie Polski. W związku z I WŚ i rozgrabieniem terenów puszczy w 1919 r zginął ostatni wolno żyjący żubr
  • Po II WŚ w Polsce podjęto działania w celu odbudowy populacji tych zwierząt na naszych terenach
  • żubry na wolności w Polsce występują w Puszczy Białowieskiej, Bieszczadach, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej oraz w woj.zachodniopomorskim
  • W Polsce żyje 1820 żubrów, z czego 207 występuje w hodowlach zamkniętych a 1613 żyje na wolności (dane z 31.12.2018)
  • na całym świecie populacja żubra liczy 6573 osobniki.
  • żubroń – to mieszanka żubra i bydła domowego

Sioło Budy – nocleg w sercu Puszczy

Sioło Budy to siedlisko w samym sercu Puszczy. Znajduje się w miejscowości Budy położonej 10 km od Białowieży. Na terenie siedliska jest bardzo sielsko. Pośród drzew jabłoni stoi kilka odrestaurowanych, starych domów, w których można zamówić nocleg z pysznym śniadaniem w cenie.To co jest najcenniejsze to cisza i spokój, jaka nasz otacza. Na miejscu znajduje się również skansen. 

Choć w łóżku bardzo wygodnie się spało, skusiłam się wstać o wschodzie słońca  i podziwiać budzący się do życia świat. Wokół panowała cisza, pola oblane były gęstą mgłą, na trawach była rosa i liczne pajęczyny. doświadczenie bezcenne !

Białowieża Towarowa- Restauracja Carska

Stacja Białowieża Towarowa powstała w 1903 roku i stanowiła kiedyś ważny węzeł komunikacyjny i logistyczny. Dziś zostaje jedynie zabytkiem. Na stacji można podziwiać stare lokomotywy i tabor kolejowy. Wewnątrz stacji znajduje się Restauracja Carska, w której można spróbować carskich specjałów. Odnowione wagony sypialniane i dom dróżnika służą z kolei za hotel. Nocleg w takim miejscu na pewno stanowi wielką atrakcję. 

Ze stacji Białowieża Towarowa wyruszają również drezyny w kierunku stacji Białowieża Pałac lub do Miejsca Mocy. Ta atrakcja wymaga nieco waszej aktywności, a dosłownie zależy od siły waszych rąk. Drezyna to po prostu wózek kolejowy, napędzany ręcznie, więc trzeba się trochę namachać.

Stacja Białowieża Pałac

Pozostając w tematach kolei warto wspomnieć o jeszcze jednej stacji, która mieści się w centrum miasta. Białowieża Pałac to stacja reprezentacyjna. Została wybudowana w 1897 r. na potrzeby dworu carskiego. Tu witano cały dwór i gości przybywających na polowania. 

Stacja uległa zniszczeniu podczas II WŚ. Obecna jej forma stanowi dość dobrze wykonaną replikę stacji z tamtych czasów. Mieści się w niej park edukacyjny, ogród angielski i Aleja Gwiazd Puszczy – czyli  ślady łap mieszkańców puszczy lub charakterystyczne gatunki roślin.

Podlasie na weekend

Narewka – kajaki

W Białowieży nie można narzekać na brak aktywnego wypoczynku. Poza spacerami po ścieżkach dydaktycznych, jazdą rowerem, możemy wybrać się na kajaki na rzece Narewka.

Podlasie na weekend
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *