Projektowanie stron

Jak zaplanować podróż – 7 praktycznych kroków

Jak zaplanować swoją samodzielną podróż? Przede wszystkim musisz wiedzieć, gdzie lecieć, kiedy i po co.

Jak zaplanować podróż? Od czego zacząć? Gdzie szukać informacji? Jak zrobić to tanio?Wielokrotnie sama zadawałam sobie takie pytania. Teraz często dostaję je od innych.Szczerze mówiąc nie ma na takie pytania jednoznaczne odpowiedzi.  Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, wielkości budżetu, stylu podróżowania, długości wyjazdu, preferencji noclegowych, ograniczeń czasowych itp.  Nie mniej jednak, jest lista kilku rzeczy, które tworzą pewien schemat przy planowaniu każdej podróży, czy to będzie city break, czy podróż dookoła świata.

Jak zaplanować podróż – Po pierwsze zdecyduj, gdzie chcesz jechać, kiedy i po co

Określenie miejsca, gdzie chcesz jechać, wyznacza cel, do którego będziesz dążył. Często słyszę „ale bym gdzieś pojechał/-a”. Są to luźno rzucone słowa, za którymi nie idzie żadne działanie. Wyjazd nadal zostaje w strefie marzeń.  O wiele łatwiej zacząć działać, gdy cel jest zdefiniowany np. lecę na Islandię, na 10 dni. Określając jasno kierunek staje się on bardziej konkretny i jest punktem wyjścia przy dalszym planowaniu.

Jeśli masz już swój wymarzony kierunek, zastanów się kiedy tam jechać. Jeśli myślisz o wypoczynku w ciepłych azjatyckich krajach, to do Tajlandii, Kambodży, Malezji, Wietnamu, czy na Sri Lankę najlepiej lecieć w porze suchej od listopada do marca/kwietnia. Do Indonezji wręcz odwrotnie – najlepsza pora to okres od maja, do października. Pogoda stanowi duży wyznacznik udanego urlopu. Nikt raczej nie chciałby spędzić wymarzonego urlopu w miejscu, gdzie ciągle pada, czy występują huragany. Z kolei, jeśli chcesz oglądać zorzę na pewno wybierzesz się na północ (Norwegia – Lofoty, czy Islandia) w porze zimowej, najlepiej od stycznia do marca.

Biorąc pod uwagę również powyższe, bardzo ważne jest by zadać sobie pytanie, po co jadę? Cel podróży często determinuje jej termin. Nastawiasz się na plażowanie – ok tu gra głównie pogoda. Chcesz zobaczyć festiwal Holi w Indiach, przywitać chiński Nowy Rok w Azji, zobaczyć zorzę na północy, uczestniczyć w obrządkach Wielkiej Nocy w Gwatemali, zobaczyć karnawał w Wenecji, albo jeszcze lepiej w Rio, pojechać na October Fest czy stuknąć się kuflem piwa w Irlandii podczas dnia św.Patryka? Jeśli marzy ci się wizyta w danym kraju, to sprawdź kalendarz świąt i ważnych wydarzeń, bo to atrakcja sama w sobie.

Monkey-Forest-Ubud-

Research – oszacuj koszty życia

Jeśli już mniej więcej wiesz, gdzie i kiedy chcesz jechać przyszedł czas, żeby wstępnie oszacować koszty związane z wyjazdem. Taka kalkulacja pozwoli ci określić, na jak długi pobyt możesz sobie pozwolić. Przykładowo koszt 2 tygodniowego wyjazdu do USA to mniej więcej możliwość spędzenia 3 miesięcy w Azji. Świadomość cen obowiązujących w danym kraju, na pewno będzie miała wpływ na wybór kierunku.

Przed zakupem biletów zawsze sprawdzam ceny noclegów na miejscu, ceny ważniejszych atrakcji, koszty komunikacji miejskiej, ceny podstawowych produktów w sklepach, koszt wynajmu samochodu itp.  Wiadomo, że koszty te będą ściśle uzależnione od sezonu turystycznego. Jeżeli nie zależy ci na leżeniu na plaży, nie celujesz w konkretne święta, a wyjazd ma być tylko przygodą i odpoczynkiem od codzienności, jest duża szansa na obniżenie tych kosztów. Koszty życia będą też zależały od twojego sposobu podróżowania. Jedni śpią w hostelach, inni cenią sobie butikowe lub luksusowe hotele. Skalkuluj to zgodnie z własnymi potrzebami.

Jak zaplanować podróż – zakup biletu

Kolejnym krokiem przy planowaniu wyjazdu jest oczywiście zakup biletu, czy to na samolot, pociąg, czy autobus. Skupmy się jednak na tym pierwszym.

Sposobów na znalezienie biletu lotniczego jest wiele. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszy okres na zakup biletu to 2-3 miesiące przed datą podróży (nie dotyczy to lotów nisko kosztowych wizz i ryanair). Z pomocą mogą przyjść takie portale jak, skyscanner, momondo, kayak. Lotów ze specjalną ceną szukam również na stronie Fly4free, Flipo czy e-sky.

Jak znaleźć bilet lotniczy w dobrej cenie? To się sprawdzi, gdy nie jesteście uzależnieni czasowo oraz wasz kierunek jest jednym z wielu na waszej bucket list:

  • elastyczna data wyjazdu – ceny biletów zależą często od dnia tygodnia, pory roku i oczywiście świąt w danym kraju. Jeśli nie masz sztywno ustalonych dat urlopu, skorzystaj z funkcji w wyszukiwarce lotów “cały miesiąc” lub ustaw opcję +/- 3 dni od daty wyjazdu
  • elastyczny kierunek wyjazdu – zakładasz wyjazd do Azji, bierzesz pod uwagę Wietnam, Malezję, Filipiny i Tajlandię. Nagle znajdujesz bilet w super promocji do tego pierwszego kraju i nie robi ci to różnicy. Kupujesz promocyjny bilet i cały szczęśliwy jedziesz na urlop.
  • ustaw alert cenowy – będziesz dostawał powiadomienia, gdy pojawi się super promocja
  • śledź wyżej wspomniany portal fly4free
  • skorzystaj z opcji multi city – np. wylot Warszawa, powrót dowolne miasto w Europie. Ja często buduję plan z opcją multi city, żeby się nie wracać na lotnisko. Lecąc do Indonezji miałam lot do Dżakarty, ale powrót już z Bali. Cena dodatkowo była nieco niższa.
  • bukując bilet zwróć uwagę na to, co obejmuje cena biletu. Czy masz zawarte oba bagaże, podręczny i rejestrowy oraz inne udogodnienia. Sprawdź czy nie ma ukrytych opat i prowizji.
  • szukaj w trybie incognito, na 2-4 miesiące prze wylotem

Jak zaplanować podróż – zaplanuj zwiedzanie

Pierwszy krok to decyzja, jakie rejony czy miasta chcesz odwiedzić. Od tego będzie zależał kolejny krok, czyli rezerwacja noclegów. Planując samodzielnie podróż to ty decydujesz jak chcesz spędzić ten czas. Wynotuj sobie najważniejsze atrakcje w danym mieście, ale nie daj się zwariować. Nie jest prawdą, że wszędzie trzeba być i wszytko zobaczyć. Nie mniej jednak atrakcje z listy TOP10 czy must see mają coś w sobie, inaczej nie byłyby tak oblegane. Sprawdź mapę i odległości między atrakcjami, żeby nie kręcić się w kółko i nie tracić czasu. Sprawdź również godziny otwarcia, ceny i ewentualnie możliwość zwiedzania bez opłat w określone dni. Chcesz zobaczyć panoramę miasta z góry? Wynotuj punkty widokowe czy sky bary. Możesz pić drinka i cieszyć oczy wspaniałym widokiem. Zależy ci na zdjęciach i łapaniem wschodów słońca? Sprawdź szczegóły w aplikacjach typu TPE oraz Photo pills (pisałam o nich tutaj [KLIK]) i znajdź najlepsze miejsce. Staraj się przewidzieć niektóre sytuacje, a zaoszczędzi ci to stresu na miejscu.

Jeśli jedziesz w dłuższą podróż sprawdź połączenia między miastami. Czy to będzie nocny pociąg, czy autobus zweryfikuj siatkę połączeń.

Już będąc na miejscu warto zejść z utartego szlaku i poszukać mniej komercyjnych i popularnych miejsc. Zapytaj w recepcji hotelu czy hostelu o jakieś lokalne perełki. Lokalsi najlepiej znają miasto i chętnie pomogą.  Poszukaj też informacji i porad w grupach na fb poświęconych danemu krajowi.

Jak zaplanować podróż – zarezerwuj noclegi

Jeśli twoja podróż ograniczona jest ramami czasowymi, nie widzę w tym nic złego, by zabukować z góry wszystkie noclegi. Na miejscu nie będziesz tracić czasu w szukaniu kolejnych miejsc do spania, a skupisz się na właściwym wypoczynku. Jeśli jednak twoja podróż jest długoterminowa, zarezerwuj sobie noclegi na pierwsze 2-3 dni. Potem dopasuj je do planu zwiedzania i dalszej podróży. Taka podróż jest z reguły bardziej elastyczna i pozwala na większą swobodę w przemieszczaniu się do nawet wcześniej nie planowanych miejsc.

Hotele to tylko jedna w wielu opcji noclegowych. Poza tym istnieją jeszcze hostele, kwatery prywatne, kempingi czy namiot – wszytko zależy od twoich preferencji, kierunku i stylu podróżowania.

Podczas wyboru zakwaterowania trzeba wziąć pod uwagę cenę, ale również

  • Odległość od centrum miasta oraz miejsc, które chcesz odwiedzić
  • Udogodnienia, np. wyposażenie kuchni i możliwość przygotowania własnych posiłków
  • Dostęp do internetu
  • Opinie i polecenia internautów

Ja nie mam gotowej recepty na to jak zaplanować podróż i noclegi.  Na pewno rezerwuję nocleg na pierwsze dni po przylocie albo i cały tydzień. Kolejne tygodnie bukuje na bieżąco. Na Gili Air zdarzyło mi się chodzić od recepcji do recepcji i wiem, że to strata czasu i niepotrzebne nerwy.

TIP – jeśli tak jak ja starasz się podróżować budżetowo, ale z drugiej strony nie odmawiać też sobie niczego, mam na to sposób. Moje pierwsze noclegi bukuje zawsze tańsze, w hostelach czy guesthousach. Jest to okres, gdzie często się przemieszczam z miejsca na miejsce, jest dużo aktywności i wypasiony hotel nie jest tym czego koniecznie potrzebuję. Natomiast ostatnie kilka dni spędzam w miejscach o wyższym standardzie. Jest to czas na leniwy wypoczynek i regenerację.

Swoich rezerwacji dokonuję głównie poprzez dwa serwisy: booking.com i airbnb.com. Booking może nie jest najtańszą opcją, ale często daje możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji. Jest to przydatne, gdy nagle zmieniają się plany bądź pojawi się lepsza oferta.

Mam dla ciebie prezent. Dokonując rezerwacji przez mój link dostaniesz w prezencie zniżkę na nocleg o wartości 50 PLN. Ja dzięki temu również dostanę małą prowizję. Kliknij w obrazek

Ubezpieczenie, szczepionki i wizy.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Choć nigdy jeszcze nic mi się nie stało nie wyobrażam sobie jechać w świat bez właściwego ubezpieczenia. Jest to formalność, ale lepiej dmuchać na zimne. Prawie wszędzie za granicą za prywatną opiekę zapłacisz krocie. Lecąc np. do USA kupowałam najwyższe możliwe ubezpieczenie wiedząc, że koszty leczenia w tym kraju są szczególnie wysokie. Nie lekceważ tego tematu. Jeśli zastanawiasz się dalej, jak zaplanować podróż, to przede wszystkim zrób to odpowiedzialnie.

Szczepionki to kolejny ważny punkt przy planowaniu podróży. O ile na terenie Europy są zbędne, tak wybierając się do krajów tropikalnych, wizyta u odpowiedniego lekarza jest wskazana. Sporo przydatnych informacji na temat szczepień i zdrowia znajdziesz na stronach Polak za granicą oraz szczepienia dla podróżujących.

Wiza – planując swoją podróż sprawdź w jakich krajach jest ona wymagana. Aktualne informacje o obowiązku wizowym dla obywateli RP znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych.

Spakuj się

Już wiesz jak zaplanować podróż więc czas by się spakować!! Masz już wszytko co trzeba by wyruszyć w podróż. Wiesz, gdzie jedziesz i kiedy, masz kupiony bilet na samolot, zarezerwowany nocleg i plan zwiedzania w głowie. Pakowanie plecaka czy walizki to ostatnia rzecz jaka ciebie czeka, ale nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Jeśli planujesz dużo się przemieszczać, 40-45 l plecak będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. W takich podróżach mniej znaczy więcej, bo liczy się mobilność.

Plecak czy walizka? Nie ma tu złotej reguły, wszytko zależy od preferencji. Do Azji jeżdżę z dużym plecakiem, po miastach europejskim z małym bagażem podręcznym. Do USA gdzie przemieszczaliśmy się wygodnie autem wzięłam walizkę. Nie ma zasady, zarówno plecak i walizka ma swoje plusy i minusy. Jeśli chcesz wiedzieć co zabieram ze sobą w podróż, kliknij w ten link.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *