Projektowanie stron

24 h city break w Rzymie

Rzym, wieczne miasto położone na siedmiu wzgórzach jest jak żywe muzeum.

Będąc   w styczniu w Rzymie, jakoś specjalnie nie odczułam tych tłumów. Wybierając się do Rzymu latem, na pewno trzeba liczyć się z większą ilością turystów, w sumie jak wszędzie. Rzym to miasto, które istnieje od niepamiętnych czasów, kolebka europejskiej cywilizacji,  nadal jest pełne życia i wigoru. W Rzymie można się zakochać i wracać tam choćby co roku.

 Dwa dni w Rzymie

City break, czyli zwidzanie w pigułce, tym razem było mocno zawężone. Byłam w Rzymie całe półtora dnia, zobaczyłam tyle co nic. W Rzymie wylądowałam późnym popołudniem. Po zameldowaniu w hotelu, jedynym co mogłam zrobić, to udać się na długi, wieczorny spacer i oczywiście pizzę.

Z okolic dworca Termini, gdzie miałam hotel, udałam się przed siebie. Nim się obejrzałam, byłam przy Fontannie di Trevi, nieopodal były słynne schody przy Placu Hiszpańskim /niestety w remoncie, więc odbiłam się od barierek/. Kręcąc się ulicami miasta zrobiłam małe kółko, wylądowałam przy Placu Weneckim, gdzie centralnym i najważniejszym budynkiem jest Ołtarz Ojczyzny i pomnik Wiktora Emanuela II, pierwszego króla zjednoczonej Italii. Zaraz za nim znajduje się Kapitol, Forum Romanum i Koloseum. Starożytne ruiny, lekko oświetlone, stanowiły przedsmak tego, co czekało mnie następnego dnia. 7 km trasa na wieczór była w sam raz, żeby wstępnie zapoznać się z miastem

Fontanna di Trevi

Ta barokowa fontanna zachwyca swym pięknem i przyciąga do siebie tysiące turystów, którzy wrzucają do niej monety. Jest z tym związana pewna legenda. Zgodnie z podaniami wrzucenie monety do fontanny oznacza, że pewnego dnia wrócimy do Rzymu. Wrzucenie dwóch monet skutkować ma szybkich zakochaniem, a trzech – ślub.

24 h city break w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim

Monumentalna budowla z białego marmuru dumnie stoi na Placu Weneckim. Jest tam jednocześnie pomnik króla Viktora Emanuela II, grób nieznanego żołnierza oraz Ołtarz Ojczyzny, wybudowany by uhonorować zjednoczenie się Włoch.

Koloseum

Na początek następnego dnia, mocny akcent,  Koloseum i Forum Romanum. Jak dla mnie must see w Rzymie, nawet  jeżeli ktoś jest tylko w tranzycie pomiędzy dłuższymi lotami.

Koloseum i Forum Romanum najlepiej zwiedzać na jednym bilecie i kupić go wcześniej online. Warto zarezerwować sobie przynajmniej 3-4 godziny, jak nie więcej.

Lekcje historii, filmy z akcją osadzoną w Rzymie i toczącą się w Koloseum /na pewno oglądaliście Quo Vadis czy Gladiatora/ zostawiły mi w głowie pewien obraz tego miejsca. Mimo wszytko mnie wgniotło. Byłam malutka w porównaniu z ogromem tych ruin. Przez moją głowę przetoczyło się milion myśli, jak musiało wyglądać tam życie, te dwa tysiące lat temu. Skalę tej antycznej areny można docenić jedynie będąc na miejscu, gdy widzi się ją z bliska, a to i tak namiastka jej dawnej świetności.

Formum Romanum

Tuż obok Koloseum znajduje się Palatyn, na którym budowano pałace cesarskie oraz pozostałości po Forum Romanum, czyli najstarszym placu w Rzymie. Skupiało się na nim całe życie polityczne i towarzyskie starożytnego miasta. Obecnie całkiem nieźle zachowały się niektóre świątynie, kolumny i łuki. Warto go zwiedzać z mapką, żeby było wiadomo po jakich ruinach się stąpa.

Jedną z atrakcji Rzymu jest ogromna ilość fontann i studzienek, z których bije zimna woda. Doprowadzana jest ona do miasta z gór specjalnymi akweduktami. Można ją pić swobodnie, chyba że znajduje się przy niej specjalny zakaz. Jest to dobra opcja na orzeźwienie w upalne dni.

Watykan

Najmniejsze państwo świata za swoimi murami kryje setki tajemnic. Jest to idealne miejsce dla każdego, kto interesuje się historia, sztuką czy architekturą. Najbardziej znane miejsce to oczywiście Plac św. Piotra i stojąca na nim Bazylika.

Spacer nad Tybrem

24 h city break w Rzymie

Panteon

Panteon to świątynia wszyskich bogów, która powstała w 125 r n.e. i jest najlepiej zachowaną budowlą pochodzącą z czasów starożytnych. Powstała na planie koła. To co w niej charakterystyczne to kopuła z okrągłą dziurą, która jest jedynym źródłem światła oświetlającym wnętrze.

Jak dojechać do Rzymu

Najlepszą opcją jest upolować tani bilet linii Wizzair lub Ryanair. W zależności od wyboru przewoźnika lądować będziemy na głównym lotnisku Fiumicino (Leonardo da Vinci) albo na nisko kosztowym Ciampino.  Dojazd do miasta jest możliwy za pośrednictwem Terravision, w cenie 5€.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *