Projektowanie stron
kanion antylopy

Kanion Antylopy – czy warto?

Antelope Canyon (Kanion Antylopy) leży niedaleko miejscowości Page w stanie Arizona. Stanowi majstersztyk natury i jest czym nacieszyć oko.

Niewiele formacji geologicznych jest tak malowniczych i budzących podziw, jak Kanion Antylopy. Wysokie, kręte ściany tworzą monumentalną rzeźbę z piaskowca. Kanion Antylopy wydaje się być spełnieniem fotograficznych snów i marzeń. Falista struktura i snopy światła (light beams) wpadające do środka nadają temu miejscu magiczną atmosferę. Abstrakcyjne kształty i zachwycające barwy tworzą prawdziwe naturalne dzieło sztuki.

Dlaczego Kanion Antylopy przyciąga do siebie tylu turystów? Powszechnie wiadomo, że miejsce to na zdjęciach wygląda dużo lepiej niż w rzeczywistości. Jeśli dodamy do tego tłum ludzi i wysokie ceny za wycieczki, wydaje się, że wizyta w tym miejscu mija się z celem.  Mimo wszystko, piękno tego miejsca zostaje na długo w pamięci i można zapomnieć o wszelkich niedogodnościach.

Kanion Antylopy jest tylko jeden

Każdy kto planuje wyprawę do Kanionu Antylopy spotkał się z nazwą Upper Antelope Canyon oraz Lower Antelope Canyon albo też Canyon X. Tak naprawdę Kanion Antylopy jest jeden, ale podzielony jest na kilka części. Ta słynniejsza, a co za tym idzie, bardziej oblegana górna część (Upper AC) znajduje się w szczelinie na poziomie gruntu. To właśnie w Upper AC można obserwować charakterystyczne wiązki światła wpadające do kanionu, które są tam główną atrakcją. Lower AC jest osadzony niżej, jest mniej popularny, tańszy, jest tam mniej turystów- choć to pomału też się zmienia.

Pomimo tego, że Kanion Antylopy jest jeden, każda jego część jest od siebie oddalona. Na każdą sekcję obowiązują również indywidualne ceny za wejście, nie ma możliwości zwiedzania na jednym bilecie wstępu.

Jak powstał Kanion Antylopy

Uformowany przez miliony lat przez wodę, która wypłukiwała piaskowiec i drążyła w nim szczelinę, stanowi jednocześnie święte miejsce dla ludu Navajo, jak i jest ulubioną destynacją turystów i fotografów z całego świata.

Tsé bighánílíní– „The place where water runs through rocks”

Skoro Antelope Canyon znajduje się na pustyni, skąd się tam wzięła woda? Otóż Kanion Antylopy okresowo zalewany jest przez silne i gwałtowne opady monsunowe. Skutkiem tego powstają powodzie błyskawiczne, tzw. flash flood. Jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi zjawisko, a historia pokazuje, że kilka osób straciło w ten sposób życie. Woda tworzy rwący potok i wpada do kanionu z ogromną siłą i go wypełnia. Po czym wypływa w nieopodal położonym Jeziorze Powella. Piaskowiec jest bardzo plastyczny, więc pod wpływem silnego nurtu wody łatwo się kształtuje. Powstają w nim charakterystyczne wyżłobienia, zaokrąglenia i fale.

Kanion Antylopy – Photography Tour

Wycieczka do Kanionu Antylopy jest jedyna rzeczą, o którą warto zadbać przed wyjazdem i zarezerwować dużym wyprzedzeniem. Każdy marzy, by na własne oczy zobaczyć słynne słupy światła, więc terminy szybko się zapełniają.

Kanion Antylopy leży na terenie rezerwatu Indian Navajo, tym samym nie obowiązują tutaj karty America the Beautiful. Nie ma tez możliwości, by udać się tam na własną rękę, więc jedyną opcją jest wykupić tour z przewodnikiem.

Są dwie opcje zwiedzania:

 • Standardowa opcja zwiedzania – cena 60$ (dzieci 30$), nie można wnosić statywu, monopodu, selfie sticka. Fotografować można zarówno telefonem, jak i aparatem. Wycieczka trwa 1,5 godziny, z czego dojazd w jedną stronę to ok 20 min, więc na miejscu relatywnie mamy mniej czasu.
 • Wycieczka fotograficzna – cena 160$ od osoby – Odbywa się w godzinach 11:00-13:00 -warunkiem uczestnictwa jest posiadanie profesjonalnego aparatu oraz statywu, bez którego ciebie tam nie wpuszczą. Nie ma opcji fotografowania tylko telefonem, nie wolno wnosić plecaków. Tour trwa teoretycznie 2 h, ale w tym wliczony jest czas dojazdu.

Wycieczka fotograficzna jest bardzo droga, a ceny z roku na rok rosną. Zainteresowanie jest jednak bardzo duże. Każdy chce zrobić swoje „milion dolar photo” i pewnie marzy, by zarobić na nim tyle co Peter Lik za swojego Phantoma

Jak taki tour wygląda w praktyce? Po wykupieniu zarezerwowanej wycieczki, zostaniecie zapakowani do jednego z kilkunastu pickup’ów, które zawiozą was do kanionu. Łącznie z wami do kanionu wejdzie jeszcze kilkanaście innych grup, ale tylko wy będziecie mieli możliwość zrobienia profesjonalnych zdjęć, bez ludzi w kadrze. Przewodnicy na ustalonych miejscówkach blokują ruch z obydwu stron i w tym czasie fotografowie mają 2 min, by uchwycić swoje wymarzone ujęcia. Ponadto Navahowie pomogą wam w ustawieniu aparatu, doradzą najlepszą technikę, czyli HDR, wskażą najbardziej atrakcyjne kadry. Co więcej, jak pojawią się smugi światła, rzucą w nie piaskiem, żeby pył unosił się i tańczył w powietrzu. Opadający ze skały piasek, niczym smuga aksamitu, to też sprawka pomocnego przewodnika.

Może to brzmi bardzo ironicznie, ale taka jest rzeczywistość. Kanion Antylopy to magiczne miejsce i tak jawi się na zdjęciach. Jednak sama organizacja odbiera temu doświadczeniu dużo magii i zostaje w świadomości fotografa.

Są rzeczy w życiu, które warto i są rzeczy, które się opłaca. Nie zawsze to co warto się opłaca i nie zawsze to co się opłaca, warto

Jacek Walkiewicz

Także, może nie opłaca się wydać pięniędzy na drogą wycieczkę, przeciskać się przez tłum ludzi, skupionych w wąskim kanionie… ale warto.

Jak fotografować

W kanionie jest dość ciemno, więc żeby uzyskać ostre, nieporuszone zdjęcie, należy przede wszystkim stabilnie ustawić aparat na statywie, co pozwoli na użycie dłuższych czasów naświetlania.

 • Wybierz jasny, szerokokątny obiektyw. Absolutnie nie zmieniaj obiektywów podczas fotografowania, grozi to zabrudzeniem matrycy
 • Ustaw wyższe ISO (zważ na możliwości twojego aparatu),
 • Wybierz tryb M i najlepiej ostrz tez manualnie,
 • Wybierz tryb HDR (zdjęcia złożysz w całość później np. w Lr
 • Wyzwalaj migawkę przy użyciu wężyka spustowego albo samowyzwalacza

Wycieczka fotograficzna zaczyna się o 11:00, ale zaleca się przybyć godzinę przed czasem.

Kanion Antylopy znajduje się Arizonie, ale na terenie rezerwatu Navajo obowiązuje Daylight Saving Time, czyli czas letni, tak jak w Polsce. W czerwcu, kiedy tam byłam, jest więc +1 h. Navahowie jednak, żeby nie mylić turystów oferują wycieczki wg. czasu obowiązującego w Arizonie. Czyli 11:00 na zegarku w Page, jest tą samą 11:00 w Kanionie Antylopy. Można się w tym początkowo pogubić!!

Weź ze sobą wodę, czapkę z daszkiem oraz przezroczyste okulary ochronne – w powietrzu jest dużo kurzu.

kanion antylopy
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

11 komentarzy

 1. Kanion Antylopy jest nie tylko pięknym, ale bardzo fotogenicznym miejscem.
  Bardzo lubię takie podróże.
  Muszę Ci napisac,że Twój blog bardzo wyróżnia się wśród innych, oczywiście pozytywnie.
  Chetnie obejrzę więcej Twoich podróży.
  Super relacja!
  Pozdrawiam-)

 2. Ze zdjęć wnioskuję, że wybraliście Upper AC? 😉 Ja w zeszłym roku byłam w Lower AC i to była prawdziwa bajka. Jedyne, co psuło całą magię tego miejsca to te dzikie tłumy turystów i poganiający ich przewodnicy. Niesamowite jest jednak to, że po kilku tygodniach od wizyty wraca się wspomnieniami do obrazów i wygrzebuje się z pamięci piękne kadry, nie zwracając uwagi na te małe niedogodności 🙂
  P.S. Piękne zdjęcia! W czym je obrabiasz? W Lightroomie?

  • Tak dokładnie to było Upper Antelope Canyon.. tak jak napisałam, warto się tam wybrać pomimo formy w jakiej to się odbywa, po jakimś czasie już się zapomina niedogodności, a zdjęcia jednak są fajną pamiatką.
   Zaczynałam od Lr, ale obecnie pracuję w Capture one 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *