Projektowanie stron
Arches-NP

Arches NP – kraina łuków skalnych

Delicate Arch to ikona Utah. Najsłynniejszy na świecie wolnostojący łuk z naturalnego piaskowca znajduje się w Arches NP.

Wspaniały Park Narodowy Arches w Utah jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej imponującej kolekcji łuków z naturalnego piaskowca.  Wznoszą się one na wysokość kilkadziesiąt metrów i górują nad pustynnym płaskowyżem. Masywne, skalne łuki tworzące okna, strzeliste, kamienne szczyty, wieże, skalne iglice, składają się na cały krajobraz parku. Wszystkie formacje skalne mienią się naturalnymi odcieniami pomarańczy, czerwieni i żółci tworząc prawdziwy red-rock wonderland. Serio, to kraina czarów nie tylko dla geologów, ale wszystkich doceniających piękno przyrody. Do Arches jedzie się po pocztówkowe widoki, na aktywny wypoczynek, spektakularne wschody i zachody słońca. W pakiecie jeszcze jest czarne, nocne niebo usiane milionami gwiazd.

Jak powstają łuki skalne?

Arches National Park jest arcydziełem stworzonym przez Matkę Naturę. Na jego terenie o powierzchni 119 km² znajduje się ponad 2000 zarejestrowanych naturalnych łuków skalnych. Od małych i cienkich pęknięć, po te spektakularne mierzące po kilkadziesiąt metrów. Jak powstają skalne łuki? Powstanie tych pięknych formacji przypisuję się siłom erozji, które działają w skałach. Woda w szczelinach zamarza i topnieje, przez co rozpycha piaskowiec i powoduje jego pękanie. Ostatnie badania dowodzą, że łuki przyjmują różną formę i kształty pod wpływem silnych naprężeń, które działają wewnątrz piaskowca. Nie ma dwóch identycznych łuków, bo ich ostateczna forma zależy od wielu czynników i warunków skalnych. Teren parku znajduje się na ogromnych złożach soli, która pod wpływem nacisku piaskowca pracuje i przemieszcza się. W rezultacie skały ulegają wypiętrzeniom lub się zapadają, tworzą się szczeliny i uskoki, a to daje wspaniałe zróżnicowanie i bogactwo form widzianych przez nas na powierzchni. Proces ten zachodzi już ponad 150 mln lat. Erozja i wietrzenie skał jest procesem powolnym, ale zmienia w czasie formę terenu. Powstają nowe łuki, a stare zapadają się, taka jest kolej rzeczy.

Arches – co zobaczyć

Park oferuje spektakularną 18-kilometrową malowniczą trasę (Arches Scenic Drive), którą dostaniesz się w każdy jego zakątek oraz kilka szlaków trekkingowych i punktów widokowych na największe i najbardziej atrakcyjne łuki skalne. Jadąc przez park, część łuków i innych form skalnych można zobaczyć z okna samochodu, ale prawdziwa frajda, to zmierzyć się z bliska z tymi olbrzymami.

Pod względem kolejności zwiedzania wyróżniają się trzy obszary: jako pierwsza, znajdująca się najbliżej wejścia – sekcja The Windows.  Następnie najsłynniejszy łuk, prawdziwa ikona, czyli Delicate Arch oraz najdalej położony obszar Devils Garden.

The Windows Section

Sekcja The Windows zawiera imponującej wielkości łuki skalne. Ze względu na swoje położenie i krótką trasę łączącą łuki, jest najbardziej dostępna, a co za tym idzie najbardziej popularna.

Pierwszym łukiem, do którego podchodzisz jest North Window. Mierzy on 16m wysokości i jest szeroki na 27 metrów. To okno jest łatwo dostępne. Możesz stanąć pod łukiem i przyjrzeć się jemu z bliska. Nie jest łatwo zrobić tam dobre zdjęcie, bo ciągle jest wypełnione ludźmi. Obok niego znajduje się South Window. Nieco większe okno o wysokości 17 m i szerokości 35 metrów wygląda jak lustrzane odbicie sąsiada. Oba okna są ze sobą połączone i oglądane z oddali wyglądają, jak para okularów, tak też są czasami nazywane.

Obok słynnych okien znajduje się Turret Arch, który wygląda jak zamkowa wieża.

Nieco dalej znajduje się Double Arch– czyli dwa łuki w jednym. Łuki wychodzą z jednej podstawy i są połączone pod katem prostym.

Przy wjeździe do sekcji The Windows, znajduje się również wysoko na 39 metrów, samotny ostaniec zwany Balanced Rock. Jest to potężny głaz balansujący na czubku cokołu. Póki co przeciwstawia się siłom grawitacji i cieszy oczy turystów.

Ikona Arches NP- Delicate Arch

Delicate Arch to ikona parku Arches. Ten największy, wolnostojący łuk znany na całym świecie, stał się symbolem stanu Utah. Jego podobiznę można znaleźć na tablicach rejestracyjnych oraz wszystkich możliwych pamiątkach.

Są dwa sposoby by dostać się pod Delicate Arch. Można udać się na punkt widokowy Arch Viewpoint i oglądać łuk ze sporej odległości. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu albo z innych powodów nie mogą iść pod sam łuk. Druga, rekomendowana przeze mnie trasa to Delicate Arch Trail, która zaprowadzi nas pod sam łuk i będzie go można podziwiać z bliska. Trasa nie jest technicznie trudna. Szlak ma długość 4,8 km w obie strony z przewyższeniem 146 m. Cały czas pnie się łagodnie pod górę po litej, czerwonej skale. Wasz niewielki wysiłek w pełni wynagrodzi widok zastany na górze. Na końcu trasy czeka na was skalny amfiteatr, a na jego krawędzi, wolnostojący, spektakularny łuk Delicate Arch.

Wschód i zachód słońca to dwie najlepsze pory, by oglądać łuk w pełnej okazałości. Efektowna gra świateł, wyciąga ze skały wszystkie odcienie pomarańczy i czerwieni, co idealnie kontrastuje z błękitem nieba. Idąc na zachód słońca trzeba liczyć się z tym, że na pewno nie będziemy tam sami. Każdy chce mieć zdjęcie ze słynnym łukiem i niestety ciężko jest zrobić zdjęcie samotnej skały.

Zachód słońca

Tego dnia pogoda spłatała nam figla. Niebo przez cały czas było zasnute chmurami i od czasu do czasu kropił deszcz. O ile sprzyjało to trekkingowi w Devils Garden, tak na zachód słońca, każdy z nas życzył sobie cudu i kilku promieni słonecznych oświetlających słynny łuk. Poszliśmy na upatrzoną miejscówkę bez wielkich oczekiwań. Brak słońca odebrał temu miejscu cały urok. Po trzech godzinach oczekiwania, cud się wydarzył. Nagle utworzyło się okno pogodowe i słońce nieśmiało zaczęło wyłaniać się zza chmur. Dostaliśmy swoje 20 min szczęścia i wszyscy zgromadzeni w amfiteatrze wpadli w foto amok. Trochę cierpliwości, szczęścia i wiary, a jak widać wszystko może się zdarzyć.

Devils Graden

Devils Garden Trail to najdłuższy i najtrudniejszy szlak trekkingowy w parku Arches, na jaki możemy się wybrać. Gdy przejdziesz pierwszy, płaski odcinek szlaku, czeka ciebie wspinaczka po długich, wąskich skałach, zwanych płetwami (btw., te skalne płetwy to przyszłe nowe łuki). Długość całej pętli wynosi 11,2 km, ale można ją zmodyfikować i wybrać tylko interesujące nas miejsca.

W Devils Garden zobaczycie kilka ciekawych łuków skalnych, jak najdłuższy ze wszystkich Landscape Arch (jego okno ma długość 93,3 m!), Navajo Arch, który wyglądaj jak wejście do jaskini,  Partition Arch, z którego wdać piękną panoramę na cały park, Double O Arch oraz na samym końcu szlaku skałę zwaną Dark Angel. Poza tym na miejscu czeka na was ciekawa i różnorodna roślinność. Trzeba pamiętać, że park znajduje się na ternie pustynnym, ale mimo wszytko znaleźć tam można kaktusy, mchy, różnego rodzaju trawy, sosny piniowe i powykręcany jałowiec, z często suchymi gałęziami i rozwarstwioną korą. Zielona roślinność wspaniale kontrastuje z czerwonym podłożem i skałami.

Arches NPv WL60057

Jeśli podobał ci się wpis i chcesz ze mną podróżować na bieżąco, zajrzyj na mój Instagram i FB. Do usłyszenia w social mediach!

Arches-NP
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *