Projektowanie stron

Wenecja na weekend – 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Wenecja na weekend, czyli 15 atrakcji, których nie możesz przeoczyć będąc  w tym pięknym mieście.  

Kiedy mówię Wenecja, słyszę „tam śmierdzi” albo „jest tłoczno”. Byłam tam jesienią, więc nie narzekałam na przykry zapach.  Tłoczno jest, jak w każdym turystycznym miejscu. Nie spodziewajcie się mieć miasta, uliczek, knajpek i wszelkich atrakcji turystycznych jedynie dla siebie. Są też dzielnice zupełnie zapomniane przez turystów, jak dzielnica ghetta. Tam toczy się zwykłe życie mieszkańców. Wenecja na weekend jest bardzo dobrą opcją na mały city break, więc nie zwlekajcie i bukujcie już bilety.

Wenecja na weekend

Miałam zaplanowany cały program zwiedzania, który szybko legł z gruzach. Wenecja jest mała.  Kręcąc się jej uliczkami łapałam się na tym, że TO lub TAMTO  miałam zobaczyć dopiero jutro! Okazało się, że wszytko jest skupione wokół siebie, więc często byłam w danym miejscu nawet kilka razy.

W Wenecji nie ma ruchu samochodowego, w związku z tym jesteśmy skazani na własne nogi, gondole bądź też wodne taxi. Najlepszą opcją są powszechne tramwaje wodne, czyli vaporetti. Do dziś słyszę w głowie wołanie attenzione!! attenzione!!, które towarzyszyło mi na każdym przystanku, podczas otwierania barierek do wejścia na pokład. Przejażdżka po Canale Grande  jest obowiązkowa. 

wenecja 11

Wenecja na weekend -15 atrakcji, które trzeba zobaczyć

Wenecja na weekend to bardzo dobra opcja, by oderwać się na 2 lub 3 dni od naszej rzeczywistości i przenieść w bajkowy świat. A to moje “naj” do zrobienia w Wenecji:

Plac św. Marka

Wszystko skupia się wokół placu św. Marka i jego magicznego wybrzeża, po którym dzielnie spaceruje rzesza turystów. Plac i stojąca na nim Bazylika św. Marka z pięknymi mozaikami i lśniącymi kopułami przyciąga jak magnes. Jest to serce Wenecji, największy i najbardzej znany plac w całym mieście. Od początku było to miejsce, gdzie odbywały się ważne uroczystości i święta. Napoleon nazwał ten plac największą salą balową Europy, chyba nie bez powodu. Spędzając weekend w Wenecji na pewno traficie tam nie raz.

Wenecja na weekend - 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Wenecja na weekend – Bazylika św. Marka

Bazylika jest najważniejszą budowlą na Placu św. Marka i jest dość tłumnie odwiedzana przez turystów. Otwarta jest w godzinach 9:30-17:00, ale już od rana ustawią się przed nią sznur ludzi. Trzeba pamiętać, że nie można do niej wejść z plecakiem (można zostawić obok w depozycie), a robienie zdjęć z środku jest zakazane. Wstęp jest bezpłatny. Opłata pobierana jest jedynie za wejście do galerii i na taras widokowy, a wynosi 5 euro.

Pałac Dodżów

Do bazyliki przylega Pałac Dodżów (Palazzo Ducale), który zrobił na mnie ogromne wrażenie i jest to miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Okazałe dziedzińce i korytarze, wielkie sale reprezentacyjne i ukryte komnaty, przepych zdobień ze złota i marmuru, kolekcje obrazów, sala z pierwszymi XVI-wiecznymi mapami ówczesnego świata, lochy – jest co oglądać.

Bilet kosztuje 20 euro, ale warto wydać te pieniądze, bo jest co oglądać.  Pałac otwarty jest od 8:30 i warto być tam wcześniej, by zająć swoją kolejkę. By jej uniknąć, bilety można kupić on-line.

Wenecja na weekend - 15 atrakcji, które warto zobaczyć
wenecja4

Wenecja na weekend – Most Westchnień

Pałac Dodżów połączony jest słynnym Mostem Westchnień z więzieniem, przez który przechodzili skazańcy. Początkowo myślałam, że  nazwa Most Westchnień, jak to wszytko w Wenecji, kojarzy się z romantyczną miłością, westchnieniami kochanków, jakimś dramatem itp. Nic z tych rzeczy! Nazwę wymyślili romantycy, bo tak wyobrażali sobie wzdychających na swoją niedolę więźniów, udających się do więzienia.

wenecja 2

Campanile

Dzwonnica św. Marka, góruje nad całym miastem. Powstała między IX a XII wiekiem, początkowo służyła jako latarnia morska.  By dopełnić swoją wizytę w Wenecji, widok z poziomu dzwonnicy jest rekomendowany. Wysoka na parwie 100 m pozwala podziwiać dachy Wenecji oraz całą lagunę.

Wstęp na wieżę kosztuję 8 euro, ale można również zarezerwować on-line by uniknąć kolejek. Koszt jednak będzie trochę wyższy.

Wenecja na weekend - 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Most Rialto

Kierując się wąskimi uliczkami łatwo dojść do słynnego mostu Ponte di Rialto, który zawieszony jest nad Canale Grande. Jest to symbol miasta znany chyba każdemu. Do XIX w, zanim wybudowano most dell’Accademia, był to jedyny most w całym mieście.  Most ma trzy przejścia, gdzie środkowe przeznaczone jest dla sklepikarzy i handlarzy. Spędzając weekend w Wenecji na pewno przekroczycie go kilka razy.

Wenecja na weekend - 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Wenecja na weekend – Rialto Merkate

Obok mostu mieści się wielki targ Mercato di Rialto, na którym można kupić niemal wszytko, od złota, przez owoce i warzywa na świeżych rybach kończąc.

wenecja13

Canale Grande

Canal Grande, to największa arteria komunikacyjna Wenecji. Obecnie nad nim zawieszone są trzy mosty, z których można podziwiać życie miasta: Ponte dell’ Accademia, Ponte di Rialto oraz Ponte degli Scalzi. Najlepszym sposobem, by zwiedzić miasto od strony kanału, jest oczywiście przejażdżka nim, a można to zrobić na kilka sposobów :

  • pływając miejskim wodnym tramwajem Vaporetto, od 7 euro za bilet
  • taksówką wodną
  • gondolą wodną, od 80 euro za 1 h

W zależności od zasobności portfela, każda z tych trzech opcji jest polecana.

Vaporetto wydawałoby się, że jest najtańsza opcją podróżowania, ale niestety koszt biletów jest dość drogi. Koszt jednorazowego biletu, to 7,5 €. Bilet jednodniowy kosztuje 20€, 2 dniowy 30€,  3 dniowy 40€ , a tygodniowy 60€.

wenecja10
Wenecja na weekend - 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Dzielnica Cannaregio –  Ghetto

Tam nie znajdziemy tłumów turystów. Jest to miejsce bardzo spokojne, z wieloma klimatycznymi restauracyjkami i tanim jedzeniem, w porównaniu do innych miejsc.

Wenecja była pierwszym miastem, które odizolowały mieszkańców pochodzenia żydowskiego, na wyznaczonym terenie.  Ghetto w pierwotnym znaczeniu dialektu weneckiego oznaczało po prostu odlewnię, hutę (od słowa gettare, czyli ‘odlewać’), która znajdowała się w okolicy. Stąd nazwa rozprzestrzeniła się na pozostałe kraje Europy i  przyjęło się określać tym słowem obszar wydzielony dla ludności żydowskiej (lub innej).

W kanale Cannaregio odbywa się również rozpoczęcie karnawału.

wenecja18

Muzea i galerie  Ca’ d’Oro , Ca’ Pesaro, Ca’ Rezzonico, Muzeum Guggenheim

Wenecja pełna jest dzieł sztuki, od kościołów po muzea i prywatne wille. Dla miłośników sztuki Wenecja przygotowała wiele miejsc, gdzie można podziwiać dzieła wielu artystów, takich jak Bellinich, Lotto, Tintoretto, Tycjan.

Kościoły

Najsłynniejszy, to oczywiście Bazylika św. Marka, ale są tez inne warte zobaczenia. Na samym brzegu stoi Santa Maria della Salute, gdzie można podziwiać dzieła Tycjana. Warto udać się do przepięknej bazyliki Santa Maria Gloriosa Dei Frari.

Spacer uliczkami Wenecji

W Wenecji przede wszystkim warto zejść  z utartych szlaków i się zgubić w labiryncie uliczek.

wenecja6

Przejażdżka gondolą

Gondola to symbol Wenecji. Kanałami przepływa ich codziennie setki i pomimo zaporowej ceny, ustawiaja się długie kolejki.

Klatka Bovolo

Idąc z Placu św. Marka w kierunku dell’Accademia można natknąć się na taką oryginalną konstrukcję. Scala Contarini del Bovolo to pałac z charakterystyczną klatką schodową w kształcie ślimaka. Klatka schodowa ukryta jest między zawiłymi uliczkami, wiec warto chwilę się pokręcić i odnaleźć podwórko.

wencja 8

Wyspa Burano

Mała wysepka na lagunie leżąca w niedalekiej odległości od Wenecji, przyciąga swoimi uroczymi, kolorowymi domkami. Tam życie stanęło w miejscu. Wysepka słynie ze swoich koronkowych wyrobów. Miejska legenda mówi, że rybacy malowali swoje domy na niebiesko, złoto i czerwono, żeby łatwo było je z daleka rozpoznać i  wrócić z połowów.

Sami widzicie, że Wenecja na weekend jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

wenecja9
presety do lightroom

Presety

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane iPhonem i obrobione za pomocą presetu Moody Film.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *