Projektowanie stron

Jak uchwycić ruch na zdjęciu. Poznaj 4 sposoby

Jak uchwycić ruch w fotografii ? Jest na to kilka technik, jak: zamrożenie ruchu, rozmycie ruchu, panoramowanie (panning) oraz poruszenie.

Jak uchwycić ruch na zdjęciu? Odpowiedź jest niby jasna –  panując nad czasem otwarcia migawki.  Czas naświetlania to bardzo istotna rzecz w fotografii. Razem z przysłoną i ISO ma ogromny wpływ na prawidłową ekspozycję i poprawne naświetlenie zdjęcia. Krótkie czasy naświetlania pozwolą zamrozić ruch na zdjęciu, ukazać dynamiczną akcję. Długie czasy pomogą rozmyć ruch na zdjęciu i tworzyć kreatywne kadry. To ty robisz zdjęcia, a nie aparat. Przed naciśnięciem spustu migawki zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, a następnie ustaw parametry na swoim sprzęcie.

Zamrożenie ruchu – krótkie czasy naświetlania.

Jak zamrozić ruch na zdjęciu? Stosuje się do tego krótkie czasy naświetlania. Zapewnia to uchwycenie obiektu w akcji, często są to dynamiczne sceny sportowe, mecze, rajdy samochodów itp. Odpowiednio ustawiony i zarejestrowany kadr sprawia, że ukazane obrazy są dynamiczne i „żyją”.

Podstawą tej metody, jest zastosowanie krótkich czasów migawki. To jak krótki będzie czas zamrożenia, zależy od obiektu, który fotografujemy i prędkość z jaką się porusza, kierunku, w którym się porusza oraz rodzaju obiektywu (zoom wymaga krótszych czasów naświetlania). Inny czas dobierzemy dla pędzącego samochodu, inny dla rowerzysty, jeszcze inny dla biegnących dzieci.

Dla bardzo szybko poruszających się obiektów (np. bolid wyścigowy) wybierzemy czas ok 1/4000 s. Ptaki w locie można złapać na ok 1/2000 s, motocykle samochody i inne szybkie pojazdy fotografuje się na czasie mniej więcej 1/1000 s, a rowerzystów, biegaczy i sporty akcji przy dobrym oświetleniu można uchwycić już na 1/500 s. Bardzo przydatną funkcją przy tego typu fotografii jest ciągły autofocus oraz tryb zdjęć seryjnych.

Rozmycie ruchu –  długi czas ekspozycji

Ruch na zdjęciu można również rozmyć. Fajnym sposobem na kreatywne zdjęcia jest użycie długich czasów otwarcia migawki. Dzięki temu wszystkie poruszające się elementy, jak wartko płynąca woda, chmury, liście i gałęzie drzew, będą rozmyte. Długich czasów ekspozycji używa się również do rejestrowania fajerwerków, burzy i błyskawic, malowania światłem, czy popularnych smug światła za poruszającymi się samochodami, zwanych light trails.

Aby wygładzić powierzchnię morza czy jeziora będziemy potrzebować czasu rzędu przynajmniej 10 s. Do efektownego, dramatycznego rozmycia chmur musimy użyć jeszcze dłuższych czasów naświetlania, minimum, to 30 s. Do rozmycia poruszających się ludzi można dobrać czas rzędu ¼ s, wartko płynącą wodę trzeba naświetlać minimum 1/8 s.  Są to wartości przybliżone, bo wszystko zależy od zastanych warunków, ilości światła oraz szybkości poruszania się obiektów.

Fotografując o świcie, zmierzchu, czy nocą nie ma problemu, by ustawić dłuższe czasy otwarcia migawki. Światła jest na tyle mało, że jesteśmy w stanie naświetlać kadr kilka sekund. W ciągu dnia niestety, nasz aparat nie będzie w stanie ustawić wystarczająco długiego czasu, by uzyskać wyrazisty efekt rozmycia.  Trzeba tu skorzystać z neutralnych filtrów szarych, które pozwalają zmniejszyć ilość światła, które dociera do matrycy. W dzień aparat bez filtra przy najniższej wartości ISO i domkniętej przysłonie osiąga czasy migawki rzędu setnych sekundy. Po założeniu filtra można wydłużyć czas nawet do kilku minut.

Pracując z długimi czasami migawki należy umieścić aparat na statywie i użyć samowyzwalacza lub wężyka spustowego. Tylko wtedy otrzymamy ostre, nieporuszone zdjęcie. W aparacie można skorzystać z preselekcji przysłony i domknąć ją do f/13 – f/16, a aparat sam dobierze nam odpowiedni czas naświetlania. Możemy oczywiście ustawić samodzielnie parametry naświetlania w trybie manualnym. Chcąc naświetlać scenę przy czasach dłuższych niż 60 s trzeba skorzystać z funkcji BULB albo Live Composite, w zależności od posiadanego modelu aparatu.

Ruch na zdjęciu – zamrożenie a rozmycie

Dwa podobne lub identyczne ujęcia w różnej technice. Tylko od ciebie zależy co chcesz pokazać na zdjęciu i w jaki sposób. Ruch w fotografii i sposób jego ukazania, zależy od preferencji i pomysłowości fotografa.

To również może ciebie zainteresować:

Ruch na zdjęciu – panoramowanie (panning)

Panoramowanie, jest jednym ze sposobów ukazania dynamicznej sceny. Technika ta pozwala na uchwycenie ruchu w atrakcyjny wizualnie sposób. Zrobienie takiego zdjęcia wymaga nieco wprawy i ćwiczenia koordynacji oko-ręka, ale warto, bo przynosi pozytywne rezultaty.

Panoramowanie to technika fotografowania poruszających się obiektów (ludzi i pojazdów), dzięki której możliwe jest oddanie ich jako ostrych, podczas gdy tło zostaje rozmyte. Polega to na płynnym prowadzeniu aparatu za ruchem obiektu i jednoczesnym naciśnięciu spustu migawki. Najlepszy efekt osiągamy, gdy obiekt porusza się prostopadle do nas.

Przy tej technice konieczne jest stosowanie dłuższych czasów naświetlania, ale nie używa się statywu. Zakres czasów od ¼ s do 1/30 powinien nam pozwolić otrzymać oczekiwany efekt. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jak ustawić prawidłową ekspozycję. Końcowy efekt zależy od dystansu obiektu od nas oraz szybkości jego poruszania się, a także warunków zastanych.

Jak wykonać takie zdjęcie?

Przy tej technice ważne jest, aby ruch był płynny. Aparat trzymasz w nieruchomo w ręku, a skręcacz tylko tułów. Jest to tzw. ruch z biodra. Nakieruj obiektyw na poruszający się obiekt, złap w kadrze i zacznij śledzić jego ruch. Naciśnij spust migawki, gdy obiekt znajdzie się w miejscu obranym jako tło kadru. Ważne, żeby dalej kontynuować ruch aparatu za obiektem.

W zależności od sytuacji i obiektu możesz zacząć od czasu 1/125 s, 1/60 s dla uchwycenia ruchu motocykli, samochodów i innych szybkich obiektów. Czas około 1/30 pozwoli sfotografować rowerzystów, a mniej więcej 1/15 s powinna pasować do uchwycenia biegaczy, dzieci i zwierząt w ruchu.

Ruch na zdjęciu – poruszenie

Innym sposobem, by uchwycić ruch w fotografii, jest poruszenie. Jest to trochę odwrotność panoramowania. W tym przypadku tło jest ostre i nieporuszone, a obiekty na zdjęciu rozmazane. W tego typu zdjęciach najważniejsze jest podkreślenie samego ruchu. Idealnie nadaje się do podkreślenia dynamiki życia w mieście.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *