Projektowanie stron

Islandia zachodnia – Arnarstapii

W niedalekiej odległości od Reykjaviku znajdziesz lodowce, wodospady, fjordy, pola lawy i islandzkie konie, kręte drogi, ogromne puste przestrzenie i maskonury.

Arnarstapi, najwyższy wodospad Glymur, foki w naturalnym otoczeniu, islandzkie koniki, skalne groty, malownicze bazaltowe klify i urwiska, bezkresna przestrzeń, lodowce i wulkany, magia i folklor, legendy, trole – wszystko to, a nawet więcej, czeka na was w zachodniej części Islandii.

Arnarstapi, malownicza rybacka wioska

Arnarstapi lub Stapi to mała wioska rybacka u podnóża góry Mount Stapafell w zachodniej części Islandii na półwyspie Snaefellsnes. Arnarstapi był ważnym ośrodkiem handlowym w przeszłości i miał znacznie większą populację niż obecnie. Dziś miasteczko i port stanowią atrakcję turystyczną i miejsce wypoczynku dla samych Islandczyków.

Wioska leży u stóp Stapafell, raczej niewielkiej, ale wyraźnej góry, która dominuje nad całą okolicą. Za nią znajduje się lodowiec Snæfellsjökull, który jest celem licznych trekkingów. Góra lodowa i okolice są uważane za jeden z mistycznych centrów energetycznych Ziemi. Według mieszkańców miejsce to ma dobrą energię, więc sami przyjeżdżają tutaj by się zregenerować i „naładować baterie”. Być może dlatego właśnie słynny francuski pisarz Jules Verne wybrał Snaefellsjökull jako inspirację do swojej książki “Podróż do centrum ziemi”.

Zasadniczą atrakcją tej okolicy są kolumnowe wąwozy bazaltowe i groty otaczające port, a także pola lawy wzdłuż linii brzegowej. Wzdłuż klifów prowadzi ścieżka, która łączy Arnarstapi z inną rybacką miejscowością Hellnar. Spacerując można podziwiać wspaniałe krajobrazy i islandzką przyrodę, podejrzeć lęgowiska rybitwy morskiej, które mają gniazda na bazaltowych klifach.  Podczas tej wędrówki można doświadczyć siły oceanu. Ogromne fale, raz po raz rozbijają się o potężne klify, więc najlepiej za chować ostrożność i nie zbliżać się za bardzo do krawędzi. Najbardziej popularną formacją skalną jest łuk Gatklettur Arch Rocks, który stoi pomiędzy plażą a morzem, w pobliżu portu Arnarstapi. Jest to idealne miejsce dla entuzjastów fotografii.

Islandia zachodnia - Arnarstapii

Ytri-Tunga, tam znajdziesz foki

Ytri-Tunga to piaszczysta plaża znana z kolonii fok, które można tam spotkać od czerwca do sierpnia. Foki są przyjazne i ciekawskie, wdrapują się na kamienie i skały przy plaży i tam wylegują. Czasami trzeba być bardzo cierpliwym i trochę poczekać, by je zobaczyć.

Islandia zachodnia - Arnarstapii

Islandzkie konie

Islandzkie konie można spotkać wszędzie, w każdym rejonie wyspy. Są bardzo przyjazne, mało płochliwe i jest duże prawdopodobieństwo, że podejdą do was same. Konie islandzkie mają specyficzny wygląd i chód. Dotarły one na wyspę wraz z pierwszymi osadnikami i przez ten okres dostosowały się do panujących tam trudnych warunków. Są dość niskie, krępej budowy z bujna grzywą o ogonem. Zimą zmieniają sierść na grubą, chroniącą przed wiatrem i niskimi temperaturami, a gubią ją na wiosnę. Islandzkie konie są niewrażliwe na silne wiatry i burze śnieżne, nawet zimą trzymane są na zewnątrz gospodarstwa. W 982 r parlament wydał zakaz sprowadzania na wsypę innych ras koni. W rezultacie powstała jedna z najczystszych ras koni na świcie. Obecnie istnieje możliwość importu pojedynczych sztuk koni, ale gdy takie zwierzę opuści kraj, nigdy już nie może wrócić.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *