W dobie Instagrama zdjęcia typu flat lay cieszą się wielkim zainteresowaniem. Codziennie pod hasztagiem #flatlay #flatlayinspiration i pochodnych ląduje miliony zdjęć. Twórcy instagramowi pokochali ten sposób prezentacji własnej twórczości i dokonań. Choć szczerze mówiąc przeglądając kolejne profile łapię się na tym, że wyglądają one bardzo podobnie. Zastanawiam się czy jest to działanie twórcze, czy odtwórcze :). Pomijając ten aspekt, oprócz szeroko rozumianej fotografii lifestylowej, flat lay świetnie sprawdzi się w biznesie. Tego typu kadry idealnie nadają się do fotografii produktowej i kulinarnej. Odpowiednio dobrany temat, elementy w kadrze i kolorystyka pozwolą zbudować ci spójny styl i będą twoją wizytówką w świecie social mediów.
Flat lay – jak tworzyć takie zdjęcia
Co to w ogóle jest flat lay? Fotografia flat lay to nic innego jak zdjęcia przedmiotów ułożonych na płaskiej powierzchni wykonane z perspektywy „lotu ptaka”, czyli z góry pod katem 90°. Trzeba zaznaczyć, że rzadko są to spontaniczne kadry. Z reguły ułożenie nie jest przypadkowe, a celowo dobrane i przemyślane. Flat lay układa się niczym puzzle. Wiele elementów tworzy jedną spójną całość. Dobrze zaprojektowane ułożenie elementów pozwoli „wycisnąć”z jednej sceny kilka różnych kadrów, w myśl zasady od ogółu do szczegółu.
Budując kadry flat lay należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba:
- wybrać temat główny i elementy uzupełniające oraz tło
- zastanowić się nad kompozycją (centralna, skośna, reguła trójpodziału, otwarta, zamknięta).
- zadbać o odpowiednie miękkie światło
- skupić się na stronie wizualnej – klimat i estetyka zdjęć / kolorystyka
- dobrać sprzęt i ustawić właściwe parametry ekspozycji
Temat zdjęcia
Na początek zastanów się co chcesz sfotografować, co będzie tematem przewodnim na zdjęciu, jaką historię chcęsz opowiedzięć oraz jakie elementy to uzupełnią. Możliwości jest całą masa. Może to być popularny motyw laptopa i kawy uzupełniony kwiatami. Po drugie możesz pokazać zdrowe śniadanie, danie główne czy deser. Innym pomysłem jest pokazanie składników zamiast gotowego dania. Tematem może być pora roku i wszytko co się wiąże z jej klimatem i otoczką. Znanym motywem jest torebka z rozsypana zawartością lub motyw ręki, która po coś sięga lub coś trzyma.
Jeśli już wiesz co chcesz pokazać, przyszedł czas na dobranie elementów uzupełniających. Mogą to być kwiaty, małe sukulenty, świeczki, karteczki z typografią i pocztówki, zdjęcia instaxa czy polaroidy. Innym pomysłem mogą być małe kosmetyki i biżuteria. Z kolei do laptopa możesz dobrać notesy, planery, pióra i inne pisaki, spinacze do papieru, telefon, tablet, magazyny kolorowe czy stare gazety, słuchawki itp. W fotografii kulinarnej sprawdzą się różnego rodzaju talerze i talerzyki, spodki, zaparzacz do herbaty, deski do krojenia, ściereczki itp.
W moim przypadku jest to niewielki, atrakcyjnie wyglądający wręcz biżuteryjny aparatOlympus PEN E-PL9 i dedykowane akcesoria. Wokół niego dobrałam resztę elementów, jak kwiaty, świeczki, biżuterię, karteczki, kolorowe pocztówki, laptop, notes itp.
Tło do flat lay
W fotografii flat lay tło jest bardzo istotne. Zadbaj o to, żeby było naturalne, ale jednocześnie spójne z twoim produktem i resztą elementów. To co może się sprawdzić to tła papierowe ( jest bardzo duży wybór w sklepach plastycznych), pianki modelarskie (można również zamówić na nich wydruk z motywem desek czy marmuru), drewniany stół, marmurowy blat kuchni czy parapet, panele podłogowe, gres, drewniana skrzynka na warzywa, futrzane dywaniki, wszelkiego rodzaju narzuty, pledy oraz pościel. Najlepiej, jeśli tło jest jednolite bez zbędnych wzorów. dzięki temu pozwoli uwydatnić elementy naszej układanki. W przeciwnym razie może wprowadzić bałagan i jedynie zakłócić odbiór zdjęcia.
W moim przypadku wybrałam białe tło papierowe oraz dodatkowo szare i pudrowe różowe. Tło i elementy dodatkowe dobrze kontrastowały z białym aparatem w skórzanym futerale w kolorze khaki.
Flat lay a kompozycja
Kompozycja jest istotna w każdym typie zdjęć. tego chyba nikomu nie trzeba powtarzać. Harmonia i ład panujący na zdjęciu powoduje, że jedne zdjęcia spodobają się nam bardziej niż inne. Nasze oko wędruje po punktach i liniach głównych, zatrzymuje się na istotnych elementach. Tym samym przy dobrze zaprojektowanym kadrze nasz mózg odczytuje zdjęcie jako atrakcyjne i interesujące – a o to nam chodzi, żeby przykuło uwagę.
W fotografii flat lay dobrze sprawdzi się:
- kadr centralny – gdzie główny przedmiot otoczony jest przez elementy uzupełniające
- kadr skośny/diagonalny – gdzie elementy ułożone są po przekątnej, wprowadza to dynamikę do zdjęcia
- kompozycja otwarta – gdzie elementy wychodzą poza kadr
- kompozycja zamknięta – w której wszystkie elementy znajdują się z ramce kadru
- wykorzystanie negatywnej przestrzeni – to dobry motyw, jeśli póżniej chcemy umieścić na zdjęciu swoje hasła lub cytaty
- prosta kompozycja z np 3 elementów kontra „kontrolowany” chaos
Osobiście testowałam wszystkie rodzaje kadrowania i chyba najbardziej przypadły mi do gustu kadry skośnie. Jak ułożyć poszczególne elementy? Zacznij od dwóch lub trzech i potem stopniowo dokładaj kolejne rzeczy. Twoja scenka przejdzie prawdziwą metamorfozę od prostego układu, do bardziej złożonego z wielu elementów, a to pozwoli ci za jednym razem zrobić więcej zróżnicowanych zdjęć.
Jeśli masz z tym trudności odsyłam ciebie do mojego wcześniejszego poradnika zasady kompozycji w fotografii.
Światło
Bez znaczenia czy to fotografia krajobrazu, portret, czy produkt, światło na zdjęciach odgrywa ogromną rolę. ZAWSZE!. Zdjęcia typu flat lay uwielbiają naturalne, miękkie światło dzienne. Takie zdjęcia są z reguły jasne bez głębokich cieni.
Idealne warunki do fotografii typu flat lay, to ułożenie naszej scenki z elementami przy dużym oknie. Światło wpadające do środka powinno być miękkie, rozproszone. Bardzo dobrze fotografuje się w pochmurny dzień. Jeśli masz możliwość wybierz okno wychodzące na północ twojego domu czy mieszkania. Dzięki temu, będziesz mieć stałe, równe światło. Scenkę z drugiej strony warto doświetlić białą albo srebrną blendą. Należy ją ustawić w opozycji do źródła światła, czyli naszego okna. Dzięki niej doświetlisz przedmioty z drugiej strony i wypełnisz cienie.
Kolor i stylistyka zdjęć flat lay
Budując scenę pamiętaj, żeby całość ze sobą dobrze grała, od tła poprzez motyw główny aż do elementów uzupełniających nasz kadr. Możesz zdecydować się na zdjęcia w schemacie low key lub high key. W zależności od wyboru kadry będą ciemniejsze, mroczne, bardziej tajemnicze lub świetliste, wesołe bez głębokich cieni. Ustal jaki jest kolor dominujący twojego tematu i uzupełnij go kolorami z palety barw. Skomponuj kadr o kolory podstawowe lub dopełniające, tak żeby całość była przyjemna i chwytliwa dla oka.
W moim przypadku postawiłam na kolor zielony/khaki w opozycji do różu. Całość skomponowana jest przeważnie na białym tle. Dodatkowo na niektórych zdjęciach pojawia się trzeci kolor złoty, szary bądź czarny.
Aspekty techniczne
Podczas fotografowania zadbaj o najwyższą jakość zdjęć, co przekłada się na ich ostrość i jasność. Dobierz odpowiedni obiektyw może powodować zniekształcenie perspektywy. Wybierz ogniskową powyżej 50 mm, by uniknąć przerysowania produktów. Dobierz odpowiednie niskie ISO, przysłonę i czas fotografowania. Przysłona f/4- 5.6 powinna być wystarczająca, żeby mięć wszytko ostre w kadrze. Dobierając czas kieruj się zasadą odwrotności ogniskowej ( np. obiekty 50 mm to najkrótszy czas 1/50) lub skorzystaj ze statywu z wysuwaną kolumną w bok, jeśli taki posiadasz. Kontroluj światło w kadrze – kompensuj ekspozycję na bieżąco.
Jestem ciekawa, czy wy lubicie fotografię typu flat lay. Jeśli tak, to w czym się specjalizujecie. Macie swoje ulubione profile w tym zakresie foto? A może pochwalicie się w komentarzu soim profilem na IG?
Bohaterem wpisu jest aparat PEN E-PL9, dzięki uprzejmości firmy Olympus Polska.
Wartościowy wpis 😉
cudne zdjęcia !
gratulacje poczucia estetyki 😉
Dziękuję, w prosty sposób każdy może uzyskać podobny efekt. Trzeba zadbać o światło i dodatki 🙂