Projektowanie stron
swiatynie-w-Bngkoku

Świątynie w Bangkoku, które warto zwiedzić

Świątynie w Bangkoku stanowią podstawową atrakcję turystyczną. Jest ich bardzo dużo i zapewne nie ma sensu odwiedzać wszystkich. Jest jednak kilka perełek, które po prostu trzeba zobaczyć.

Buddyjskie świątynie w Bangkoku z reguły składają się z wielu budynków o różnej architekturze, funkcji i znaczeniu. Kompleks świątyń nazywa się Wat. Dla laika wszystkie świątynie w Bangkoku mogą wyglądać podobnie, ale warto zapoznać się z właściwymi nazwami tych budowli sakralnych. 

Właściwie to świątynie stanowią podstawę zwiedzania miasta i oprócz Pałacu Królewskiego są głównymi atrakcjami. Nie sposób zobaczyć ich wszystkie, ale na pewno Wat Pho oraz Świątynia Szmaragdowego Buddy powinny znaleźć się w waszym planie zwiedzania. Buddyjskie świątynie w Bangkoku są piękne, w związku z tym warto je zobaczyć.

Wat Pho – Leżący Budda

Wat Pho jest największą i najstarszą świątynią znajdującą się w Bangkoku. Po upadku Ayuttaya w 1767 r, król przeniósł stolicę do Bangkoku. Wybudował tam swój pałac i następnie odnowił znajdującą się obok świątynię.  Umieścił w niej pozostałości i figury Buddy, które udało się ocalić z upadłej stolicy. Tym samym Wat Pho stała się główną świątynią królewską. Kolejne wielkie zmiany miały miejsce pod panowaniem Ramy III. W 1832 roku rozpoczęto renowację i rozbudowę świątyni, która trwała 16 lat. Mówi się, że pracowali przy niej sami najlepsi architekci króla. W tym okresie powstał też Viharn, z najsłynniejszym obecnie leżącym Buddą. Król Rama III zamienił kompleks świątyni w publiczne centrum nauki. Mówi się o niej jako pierwszym uniwersytecie w Tajlandii. Jest też ośrodkiem tajskiego masażu.  

Wat Pho jest ogromnym kompleksem o powierzchni 80000 m². Znajduje się w nim ponad tysiąc wizerunków Buddy. Najważniejszą świątynią jest Phra Ubosot. Wewnątrz znajduje się złoty, trzy poziomowy cokół, na którym siedzi Budda w pozycji koncentracji (Phra Budda Deva Patimakorn). Nad nim znajduje się dziewięciopoziomowy parasol, a w jego podstawie spoczywają prochy króla Ramy I. Na terenie świątyni znajdują się 4 wielkie czedi, w których złożone są szczątki królów.

Najbardziej znaną świątynią jest Viharn, w którym znajduje się leżący Budda. Posąg mierzy 46 metrów długości i jest wysoki na 15 metrów. Jest imponujący! Budda jest w pozycji wejścia w stan nirwany. Leży z głową opartą na ręce, ma lekko przymrużone oczy, jest to tzw. pozycja śpiącego lwa. Podeszwy stóp ozdobione są masą perłową. Podzielone  są na 108 paneli, na których umieszczono symbole pomyślności Buddy: kwiaty, tancerze, słonie, tygrysy, lotos, tron, świętą górę Sumeru itp. Oznaczają one fortunę i dobrobyt, wielkość króla oraz odnoszą się do kosmologii buddyjskiej. Na każdej podeszwie po środku znajduje się również okrąg, jest czakra energetyczna. Za figurą Buddy, pod oknami znajduje się 108 glinianych mis. Za 20 BHT można od mnichów kupić monety i wrzucić po jednej do każdej z mis, na znak obfitości i pomyślności. 

Godziny otwarcia: 8:00-18:30. Koszt biletu 200 BHT

swiatynie-w-Bngkoku

Szmaragdowy Budda (Wielki Pałac)

Wat Phra Kaew (oficjalna nazwa to Wat Phra Sri Rattana Satsadaram potocznie nazywana jest Świątynią Szmaragdowego Buddy. Znajduje się na terenie Wielkiego Pałacu. Została wybudowana przez króla Ramę I w 1872 roku. Jest to królewska świątynia, uważana za najbardziej święte miejsce w całej Tajlandii.

Phra Ubosot w którym znajduje się najsłynniejszy i najbardziej czczony wizerunek Buddy, jest najważniejszym miejscem w całym kompleksie. Wbrew pozorom, posąg o wymiarach 66 cm nie jest wykonany ze złota, a z zielonego jadeitu. Posiada za to złote szaty, które są zmieniane trzy razy w roku przez samego króla (pora letnia – korona na głowie, klejnoty i szarfa, pora deszczowa – szata mnicha, pora z zimowa – szal na ramionach). Drzwi wejściowe do świątyni inkrustowane są masą perłową i strzegą ich posągi lwów. Znajdują się na nich obrazy z epopei Ramakien. Wewnątrz świątyni, za figurą buddy są malowidła reprezentujące sceny kosmologii buddyjskiej, na froncie widać sceny oświecenia Buddy. Budynek na zewnątrz jest bogato zdobiony. Charakterystyczną ozdobą jest rząd małych, pozłacanych posągów garudy okalający całą świątynię.

swiatynie-w-Bngkoku

Co wchodzi w skład świątyni

Na terenie kompleksu u bram znajdują się Demon Guardians, czyli figury strażników zwrócone twarzą w stronę głównej kaplicy. Oznacza to, że chronią one Szmaragdowego Buddę przed wszystkimi złymi duchami. Wyróżniającym się budynkiem jest również wielka złota chedi o okrągłej podstawie. Uważa się, że wewnątrz znajdują się prochy Buddy.

Innym ciekawym elementem jest model Angkor Wat, czyli słynnej Khmerskiej świątyni znajdującej się w Kambodży.

Dużym, wyróżniającym się budynkiem znajdującym się na górnym tarasie obok złotej chedi, jest Phra Mondop – biblioteka, w której znajdują się zbiory dzieł buddyjskich. Z reguły zamknięta dla turystów, ale można podziwiać ją z zewnątrz. Wokół biblioteki znajdują się cztery małe filary otoczone posągami słoni. W pozłacanych pawilonach na filarach znajdują się królewskie emblematy wszystkich królów w Bangkoku.

Na górnym tarasie stoi również Prasat Phra Dhepbidorn, czyli Królewski Panteon zbudowany w stylu tajsko-khmerskim. Znajdują się w nim figury wszystkich władców Tajlandii. Cała wydzielona z Wielkiego Pałacu część przeznaczona na świątynie, otoczona jest krużgankami. Na ich ścianach w postaci malowideł została zapisana cała historia Ramakien, powstanie królestwa i bitwy między demonami, a królem Ramą.

Godziny otwarcia 8:30-15:30, cena 500 BHT

swiatynie-w-Bngkoku

Świątynie w Bangkoku – Golden Mount

Świątynie w Bangkoku czasami znajdują się w nietypowych miejscach. Mowa tu o kolejnej z nich  zwanej Golden Mount (Wat Saket), czyli Złota góra. Znajdującej się na usypanym i wzmocnionym kopcu o wysokości 79 metrów. Na sam szczyt góry, gdzie znajduje się złote chedi wiedzie 318 schodów. Trasa jest bardzo przyjemna. Schody pną się delikatnie w górę, są ocienione od bujnej roślinności. Wzdłuż trasy ciągnął się zraszacze wodne, dzięki którym można choć na chwilę odetchnąć i zapomnieć o upalnym słońcu. Z głośników słychać dźwięk modlitwy mnichów i dzwonki. Cała ta otoczka powoduje, że miejsce to jest bardzo wyjątkowe.

Ze szczytu góry mamy dość ładną panoramę miasta. Widać też niektóre świątynie w Bangkoku: Wielki Pałac i Szmaragdowy Budda, Wat Pho, Wat Arun oraz znajdującą się najbliżej świątynię Wat Suthat i wielką huśtawkę.

Godziny otwarcia: 8:00-17:00, wstęp 50 BHT

swiatynie-w-Bngkoku

Jeśli podobał ci się wpis i chcesz ze mną podróżować na bieżąco, zajrzyj na mój Instagram i FB. Do usłyszenia w social mediach!

Świątynie w Bangkoku – Wat Arun

O ile może się wam wydawać, że wszystkie świątynie w Bangkoku wyglądają tak samo, to Wat Arun jest zupełnie inna. Znajduje się nad rzeką Menam (Chao Praya) i pochodzi z czasów królestwa Ayuttaya. Zbudowana jest na kształt prangu nawiązując do khmerskiej architektury. Iglica swym kształtem przypomina kolbę kukurydzy, więc dlatego wyróżnia się na tle pozostałych budowli. Świątynia składa się z pięciu prangów. Główny prang w centrum mierzy 70 metrów i symbolizuje mityczną świętą górę Meru. Niestety obecnie nie można na niego wejść, a szkoda, bo widok na rzekę i okolicę musi być bardzo interesujący. Po bokach znajdują się cztery mniejsze prangi, które oznaczają kierunki świata. Świątynia ozdobiona jest kolorową ceramiką w rożne roślinne wzory. 

Na terenie kompleksu znajduje się również główny Bot, a w środku oczywiście cokół ze złotym Buddą. Możesz tutaj zostawić datek na świątynie. W zamian za to mnich zawiąże ci  na ręku czerwony sznurek i będzie modlić się za twoją pomyślność.

Aby dostać się do świątyni Wat Arun trzeba przeprawić się tramwajem wodnym przez rzekę. Koszt przejazdu to jedynie 4 BHT. Łodzie odjeżdżają z przystani Tha Tien znajdującej się na przeciwko Wat Pho. 

Godziny otwarcia: 9:00-17:00. Wstęp 100 BHT 

Świątynia Huśtawka

Mówisz Wat Suthat, a myślisz Wielka Huśtawka. Dzieje się tak za sprawą wielkiej, czerwonej huśtawki stojącej na placu przed wejściem do świątyni. Wat Suthat to królewska świątynia pierwszej klasy, jedna z najstarszych w mieście. Wybudowana została przez Ramę I, następnie rozbudowana przez jego wnuka króla Ramę III. 

W głównym budynku znajduje się wysoka na 8 m figura siedzącego Buddy. W tamtych czasach wizerunek bóstwa miał idealne cechy – owalna twarz, wąskie czoło, łukowate brwi, oczy patrzące w dół z życzliwością, usta tworzące lekki uśmiech, proste plecy i szczupłe ciało, palce po prawej stronie lekko rozłożone. Wszystko w tej samej długości. Były to charakterystyczne elementy sztuki buddyjskiej za panowania króla Ramy III.

Wewnątrz świątyni jest dość ciemno, mimo to widać piękne, złote malowidła na ścianach. Przed figurą, na dywanie leży mnóstwo ksiąg i śpiewników. Wierni mogą w każdej chwili wejść, oddać pokłon Buddzie i zacząć swoje modlitwy. Coś takiego widziałam jedynie w tej świątyni. Właściwie w tym miejscu było więcej lokalsów niż turystów.

Wat Suthat leży przy dawnym trakcie prowadzącym do Wielkiego Pałacu. Do tej pory zachowały się tu sklepy oferujące wszelkiej maści dewocjonalia. Możesz sobie kupić prywatną figurę buddy każdej wielkości. 

Godziny otwarcia: 8:30-21:00, cena wstępu 100 BHT

To również może ciebie zainteresować:

Świątynia Złotego Buddy

Wat Traimit, czyli świątynia Złotego Buddy mieści się w China Town na głównej ulicy Yaowarat, nieopodal dworca kolejowego Hua Lampong. Nie jest tak imponująca jak na tajskie standardy, ale za figurką Buddy kryje się ciekawa historia. Wracając do posągu, jest to największa na świecie figura Buddy wykonana z czystego złota. Ma wysokość 3 metrów, waży 5,5 tony, a jej wartość liczona jest w milionach dolarów. 

Gdy Ayuttaya została podbita przez Birmańczyków, figurka została zabezpieczona gipsową sztukaterią. Miało to ją ocalić przed zrabowaniem i wywiezieniem do Birmy. Po upadku stolicy król Rama I przeniósł się do Bangkoku (wtedy jeszcze to była wioska Thonburi na zachodnim brzegu). Król zarządził przewiezienie do nowej stolicy ocalałe posagi z obrabowanych świątyń. Figura poszła w zapomnienie na  220 lat.  Dopiero w 1954 roku, podczas przenoszenia figury do nowego Vihranu, odkryto jej wartość.  Gdy szukateria pękła, pod warstwą gipsu odkryto posąg z czystego złota.

Godziny otwarcia 9:00-17:00, wstęp 40 BHT.

Informacje praktyczne

  • Świątynie w Bangkoku mają swoją etykietę. Przed wejściem musisz zakryć ramiona i kolana. Jeśli nie masz odpowiedniego stroju, możesz go kupić lub wypożyczyć.
  • Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty
  • Nie wolno siadać ze stopami wyciągniętymi w stronę Buddy, gdyż obraża to jego wizerunek
  • Świątynie otwarte są codziennie, nie słuchaj ludzi którzy mówią inaczej. Zapewne chcą ciebie naciągnąć, byś udał się do ich sklepu

Mały słowniczek

Wat – cały kompleks świątynny, ośrodek życia buddyjskiego, miejsce gdzie znajduje się główna świątynia, mieszkają mnisi, często jest też biblioteka ze świętymi pismami
Bot (Ubosot, Ordinary Hall) – Najważniejsza świątynia. Sala święceń, gdzie nowi mnisi składają swoje śluby. Wewnątrz jest figura Buddy a na ścianach są malowidła przedstawiające sceny z jego życia. Przed tym pawilonem stoją święte kamienie graniczne (Sema Stones), które oddzielają świat sakralny od świeckiego ( np. Świątynia Szmaragdowego Buddy)
Viharn – pawilon podobny do Bot, ale na zewnątrz i na rogach nie ma świętych kamieni. W środku znajduje się figura Buddy i malowidła na ścianach. Służy jako sala modlitw i medytacji. W kompleksie może być nawet kilka Viharn (np. Leżący Budda)
Chedi – w niektórych kulturach zwana stupą lub pagodą, zazwyczaj struktura w kształcie dzwonka o szerokiej podstawie. Wewnątrz znajdują się relikwie Buddy albo królów (np. złote chedi na terenie Grand Palace)
Prang – duża budowla przypominająca kształtem kolbę kukurydzy, stylistyka nawiązuje do khmerskich świątyń; takie budowle wznoszono w większości za czasów gdy stolicą było Sukhothai i Ayuttaya (np. Wat Arun)
Mondop – kwadratowy pawilon zakończony piramidą z iglicą, w którym często znajduje się ważny posąg Buddy lub relikwie, albo biblioteka
Chofa – zwieńczenie na dachu świątyń reprezentujące głowę mistycznej garudy – czyli hinduistycznego bóstwa poświęconego bogu Wisznu. W mitologii przedstawiany jest jako orzeł o ciele człowieka. Figurki garudy można znaleźć również jako ozdoby na ścianach świątyń (np. Szmaragdowego Buddy).

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

6 komentarzy

  1. Ciekawe czy to chedi to się czyta chedi , czy czedi? Teoretycznie jako że autor pisze tu po polsku powinno się czytać chedi, a nie czedi…ale teraz to ludzie na różne pomysły wpadają…🙂
    Autor nie powiedział że Wat Saket, jest dlatego słynna, że znajdują tam się relikwie buduje oryginalne relikwie Buddy które przywiózł z Indii lord Carson i ofiarował królowi Tajlandii

    • A niech każdy czyta jak chce 🙂 To nie jest kompletny, poradnik, nie byłabym w stanie opisać szczegółowo wszystkiego w takim tekście i ws umie nie o to nawet chodziło. Bazowałam na jakichś moich zapiskach i wcześniej wyczytanych info. Właśnie po to są komentarze, żeby każdy mógł dorzucić coś od siebie. Dzięki bo przynamniej, że “autor” tego nie wiedział 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *