Projektowanie stron
Wschod-slonca-w-Borobudur

Wschód słońca w Borobudur

Skąpane w gęstej mgle Borobodur budzi się do życia. Z za wulkanu Merapi wstaje nieśmiało słońce, dżungla w jednej chwili budzi się i uderza nas tysiącem dźwięków.

Po 17 godzinach lotu, 6 godzinach spędzonych na lotnisku i 5 godzinnej zmianie czasu, wylądowaliśmy nocą w Yogyakarcie, w samym centrum indonezyjskiej wyspy Jawa. Yogyakarta, przez miejscowych zwana potocznie Dżogdżą /Jogja/, przyciąga turystów głównie ze względu na dwie słynne, znajdujące się w jej pobliżu  świątynie: Borobudur i Prambanan. Ja również chciałam zobaczyć wschód słońca w Borobudur.

Wschód słońca w Borobudur

Punktualnie o 4:00 nad ranem pod naszym hotelem czekał mini bus, by zabrać nas do świątyni na wschód słońca. Trasę z Yogji pokonaliśmy w ciągu godziny. W ciemności wdrapaliśmy się na sam jej szczyt i tam  oczekiwaliśmy na pierwsze promienie słońca, wynurzające się spoza wulkanu Merapi. Wchód słońca w Borobodur był od dawna moim marzeniem. Teraz z niecierpliwością oczekiwałam na ten świetlny spektakl.

Słońce wstawało niespiesznie, a świątynia otulona była gęstą mgłą, co tylko wzmacniało odczucie mistycyzmu i magii  tego miejsca. Śpiące pod wulkanem Borobudur budziło się do życia. Wraz z pierwszymi promieniami ożyła też dżungla. Tysiące dźwięków z wielką mocą, rozbrzmiało w naszych uszach. Razem z innymi turystami siedzieliśmy, jak zahipnotyzowaniu oglądając to spektakularne widowisko.

Mówią, że wschody słońca są przereklamowane, ale ja twierdze, że warto wstać i zobaczyć je na własne oczy. Zdarza się, że te najbardziej wyczekiwane weryfikuje rzeczywistość – tak miałam w Kambodży, gdy podczas wschodu słońca w Angkor Wat złapała nas ulewa. Tym razem jednak wszystko się udało. Wschód słońca w Borobudur jest w 100% magiczny.

Borobudur – trochę historii

Świątynia Borobudur, zwana też ze względu na swoje położenie i układ „Świątynią – wzgórze”, jest jedną z największych budowli buddyjskich na świecie. W roku 1991 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naukowcu szacują, że powstała ona w latach 780-840 n.e. jako miejsce chwały Buddy i kierunek pielgrzymek. Na długie lata została porzucona w niewyjaśnionych okolicznościach, przykryta pyłem wulkanu Merapi i porośnięta przez dżunglę. Dla współczesnego świata, została ponownie odkryta przez brytyjskiego gubernatora Thomasa Stamforda Raffles i ostatecznie odrestaurowana przez Holendrów.

Układ świątyni Borobudur i jej znaczenie

Borobodur jest kamienną konstrukcją położoną na wzgórzu, zbudowaną na kształt schodkowej piramidy. Obejmuje pięć kwadratowych tarasów oraz trzy górne w kształcie okręgu. Z góry przypomina mandalę, która symbolizuje wszechświat i buddyjskie nauki. Pielgrzymi rozpoczynając wędrówkę od kierunku wschodniego zgodnie ze wskazówkami zegara, podążają kamiennymi tarasami, symbolizującymi życie doczesne, do stupy położonej na samym szczycie, symbolizującym oświecenie. Podążanie tarasami ku górze, niesie w sobie doświadczenie fizyczne i duchowe. Kierując się opowieściami i mądrością płynącą z płaskorzeźb, przechodzi się symbolicznie przez wszystkie poziomy świadomości, aż do uzyskania jedności.

Konstrukcja składa się z trzech poziomów (sfer), zgodnie z buddyjską kosmologią:

  • Kamadthatu – najniższy poziom w kosmologii, świat zamieszkały przez zwykłych ludzi.  Obrazuje go 160 płaskorzeźb ze scenami życia ludzkiego, ziemskimi przyjemnościami i słabościami, rządzami człowieka oraz ich konsekwencje w zaświatach, prawo karmy. Obecnie nie jest dostępny dla zwiedzających.
  • Rapudhatu  – oznacza sferę przejściową, w której ludzie uwalniają się od spraw świata doczesnego, niskich wibracji, podążają ku oświeceniu. Cztery kwadratowe poziomy Rapadhatu zawierają płaskorzeźby z wizerunkiem Buddy, jego poprzednich wcieleń, ścieżkę wiodącą do oświecenia. W niszach na balustradach umieszczono  432 kamienne posągi Buddy.
  • Arupadhu – najwyższa sfera, siedziba bogów, gdzie dłużej nie ma nazw i formy, symbolizuje jedność z całym wszechświatem. Trzy okrągłe tarasy prowadzą do centralnej stupy znajdującej się na samym szczycie piramidy. Znajduje się na nich 72 mniejszych stup w kształcie dzwonka, zawierających rzeźby Buddy w środku.
Wschod-slonca-w-Borobudur
Wschod-slonca-w-Borobuduruntitled

Informacje praktyczne :

  • Borobudur oddalone jest od Yogyakarty o 40 km. Można tam się dostać na własną rękę transportem publicznym bądź wykupić pakiet w lokalnym biurze.
  • Pakiet wschód słońca w Borobudur ze śniadaniem + Prambanan kosztuje mniej więcej 170k rupii / ~51 zł, 13$/
    Bilet wstępu na wschód słońca 450 k rupii / ~135 zł, 35$ / , do świątyni Prambanan 325 k rupii / ~97 zł, 25$ /
    Bilety wstępu nie należą do najtańszych. Ostatnia podwyżka miała miejsce 1 maja 2017r. W przypadku wycieczki na wschód słońca w Borobudur uważam, że warto  jednak zapłacić tę kwotę. W moim odczuciu świątynię Prambanan można sobie darować. Pakiet bez wschodu słońca był odpowiednio tańszy – bilet do Borobudur 25$. Można też kupić pakiet łączony na obie świątynie za 40$, ale nie obejmuje to wschodu słońca. Wszelkie info odnośnie aktualnych cen warto sprawdzić na oficjalnej stronie.
  • Waluta – 1000 rupia (1k) = 0,30 zł . W Indonezji wszyscy jesteśmy milionerami. Przydałaby się w tym kraju denominacja. Najłatwiej ustalić cenę obcinając trzy zera i mnożąc przez 0,3. Mniej więcej uzyskamy polski odpowiednik cenowy.
Wschod-slonca-w-Borobuduruntitled
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *