Projektowanie stron
Tirta Empul i Gunung Kawi - 2 świątynie blisko Ubud

Tirta Empul i Gunung Kawi – 2 świątynie blisko Ubud

Tirta Empul zwana jest świątynią świętej wody. Balijczycy przybywają tam by złożyć ofiary bogom i obmyć się w świętym strumieniu

Tirta Empul i Gunung Kawi to dwa kompleksy świątyń, znajdujące się z bliskiej okolicy Ubud. Wystarczy mniej więcej 30 min jazdy na północ, by do nich dotrzeć. Pierwsza z nich znana jest ze swojego źródła ze świętą woda, druga natomiast z wielkich grobowców wyrytych w wysokich klifach.

Tirta Empul Temple

Tirta Empul, zwana świątynią świętej wody, jest ważnym miejscem kultu dla Balijczyków. Przybywają tłumnie by złożyć ofiary swoim bogom i zanurzyć się w oczyszczającej wodzie. Balijczycy wierzą w magiczne i lecznicze  właściwości wody bijącej ze źródła. Tirta Empul jest poświęcona bogu Vishnu, ale czci się w niej również Shive, Brahme i boga Góry Batur.

Główną atrakcją świątyni są dwa baseny  zasilane wodą z 30 fontann. Wierni najpierw składają ofiary bogom w głównej świątyni, następnie udają się do basenów, by zanurzyć się w oczyszczającej wodzie. Rytuał zaczyna się medytacją i modlitwą. Następnie wierni obmywają się w strumieniu wody, wypływającym z każdej jednej fontanny, zaczynając od lewej strony. Kontynuują ten proces, aż zanurzą głowy we wszystkich fontannach.

Na terenie świątyni znajdują się jeszcze dwa mniejsze baseny.  W jednym z nich można spotkać wypasione karpie Koi, leniwie pływające w źródlanej wodzie. W środkowej części kompleksu znajduje się wewnętrzny dziedziniec z licznymi ołtarzami do składania ofiar i modlitwy. Jak w każdej świątyni, tam też są miejsca zamknięte dla turystów, do których dostęp mają tylko osoby modlące się. Jest to zdecydowanie bardziej spokojna część świątyni, w której można odpocząć od zgiełku i tłumów, które są przy basenach ze świętą wodą.

Balijska legenda o powstaniu świątyni

Balijskie wierzenia, kultura i historia zawierają wiele legend. O ile jest pewne, że świątynia Tirta Empul powstała w 926 roku naszej ery, za panowania dynastii Warmadewy, o tyle historia świętego źródła jest owiana mistyczną opowieścią.

Legenda dotyczy tradycyjnie walki dobra ze złem, pomiędzy królem Mayadenawa, a bogiem Indra. Mayadenwa posiadał magiczną moc, która pozwalała mu dowolnie przekształcać się w formę, jakiej zapragnął. Był jednak mało ostrożny i dał się pochłonąć czarnej magii. Bóg Indra ruszył ze swoim wojskiem, by opanować złego króla. Maydanewa przemienił się w wiatr i wszedł do obozu Indy, gdy jego armia spała, zatruł wodę, którą pili. Po przebudzeniu bóg Indra znalazł wielu swoich ludzi chorych oraz martwych. Użył swojej boskiej mocy i z potężną siłą uderzył w ziemię. Tym samy stworzył źródło z uzdrawiającą wodą, by uleczyć swoich ludzi.

Tirta Empul i Gunung Kawi - 2 świątynie blisko Ubud

Gunung Kawi Temple

Gunung Kawi jest świątynią inną niż wszystkie na Bali. Jest to kompleks świątynny obejmujący królewskie grobowce wykute w skałach dwóch stojących naprzeciw siebie, ogromnych klifów, które dzieli święta rzeka Pakerisan. Położenie świątyni jest niezwykłe. Otoczona polami ryżowymi, porośnięta częściowo przez dżunglę sprawia wrażenie opuszczonego i niedostępnego miejsca. Bardzo przypomina świątynie Angkor w Kambodży. Z tego miejsca bije ogromy spokój i cisza. By się tam dostać, trzeba pokonać setki małych schodów wiodących wąską ścieżką w głąb doliny, mijając przy tym wszelkiej maści stragany z balijskim rękodziełem.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *