Projektowanie stron

Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc

Co zobaczyć w Lizbonie w dwa dni?  Jak zwykle dobrze rozłożony plan pozwoli wycisnąć z miasta, jak najwięcej.

Co zobaczyć w Lizbonie w ciagu 2 dni

Co zobaczyć w Lizbonie? – Lizbona kojarzy się z żółtymi tramwajami, przeciskającymi się przez wąskie ulice, pysznym jedzeniem i muzyką fado. Na zwiedzanie miasta postanowiłam udać się tym tropem.

„Lizbona jest piękna. Zakochasz się w tym mieście”

Tak mówili, więc postanowiłam to sprawdzić. Odkąd mamy tanie, bezpośrednie loty z Polski, dużo łatwiej jest dotrzeć na miejsce. Zwiedzanie miasta w ciągu dwóch dni, to zaledwie liźnięcie tego, co ono oferuje. Mimo wszystko nie miałam ochoty pędzić i zaliczać kolejnych atrakcji. Spacerując spokojnie wąskimi uliczkami, chłonęłam klimat miasta. Zajadałam się pysznymi ciastkami Pastéis de Nata i piłam regionalne wino, podziwiając panoramę Lizbony z różnych tarasów widokowych.

Co zobaczyć w Lizbonie – subiektywny przewodnik

1. Plac Rossio

Hotel miałam przy palcu Rossio, który stanowił mój punkt odniesienia.  Stąd wszędzie było blisko. Alfama, Baixa, Chiado czy Biarro Alto, znajdowały się w zasięgu kilku minut drogi.  Stare miasto jest dość małe, więc wszędzie można dojść na nogach. Rossio, to też dobry węzeł komunikacyjny. Znaleźć tam można stację metra, dworzec kolejowy oraz pętlę autobusową. Wieczorem plac wypełniony jest turystami i lokalsami, którzy na legalu kosztują wszelkiego rodzaju trunki.

Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc

2. Plac Comercio i Łuk Triumfalny

Pierwsze kroki skierowałam na główny plac Lizbony – Plac Comercio(Praça do Comércio), który  mieści się on nad brzegiem rzeki Tag. Idąc z Rossio, główną ulicą Rua Augusta, minęłam windę Santa Justa. Długa kolejka, która się pod nią ustawiła, skutecznie zniechęciła mnie do czekania i wjazdu na górę. Tym razem odpuściłam sobie tę atrakcję. Plac i ulicę łączy Łuk triumfalny Arco da Rua Augusta – który sam w sobie jest najchętniej fotografowaną budowlą w Lizbonie. 

Plac Comercio w  dzień tętni życiem, spotykają się na nim zarówno turyści jak i mieszkańcy. Wieczorem natomiast jest zupełnie pusty, życie miasta przenosi się do innych lokalizacji. Plac otoczony jest licznymi krużgankami, w których kryją się restauracje i sklepiki z pamiątkami. 

Na Łuk można wejść i podziwiać okolicę w tarasu widokowego – koszt biletu 3€

Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc

3. Śladami żółtego tramwaju

Słynny, żółty tramwaj, czyli electrico 28, to już legenda. Tramwaj z łoskotem przeciska się przez wąskie uliczki dzielnicy, chwiejąc się w każdą stronę. Warto się nim przejechać z czystej ciekawości. Osobiście uważam, że nie było to jakieś przełomowe wydarzenie w moim życiu. Tak to już bywa, że największe atrakcje, z reguły są najbardziej przereklamowane. Co było dla mnie zaskakujące, to cierpliwość i wyrozumiałość motorniczych. Często tory tramwajowe zastawione były przez samochód, przez co nieprzejezdne. Panowie motorniczy nic sobie z tego nie robili, nie było krzyku, ani awantury. Spokojnie czekali, aż samochód zjedzie im z drogi. Innym razem, stanęliśmy w dużym korku, przed nami było kilka innych tramwajów. Pan motorniczy na pytanie co się stało i kiedy ruszymy, spokojnie, dopalając papierosa odpowiedział, że za pięć minut jak odholują auto. Niepojęte !

4. Alfama 

Jeśli myślisz o zwiedzaniu miasta i o tym co zobaczyć w Lizbonie, to Alfama musi znaleźć się na tej liście. Podążając za tramwajem linii nr 28, udałam się do Alfamy.Wzdłuż trasy znajduje się kilka tarasów widokowych, Katedra Sé, która jest poniekąd wizytówką dzielnicy oraz kościół św. Wincenta. Stąd blisko jest już do zamku św. Jerzego, który dumnie unosi się nad całym miastem.

Alfama ma swój niepowtarzalny klimat. Nadal można tu spotkać puste od turystów, wąskie ulice, obdarte, poniszczone budynki oraz te bardziej zadbane i reprezentacyjne, ozdobione azulejos. Wszędzie też widać bezwstydnie suszące się nad głowami przechodniów pranie.

Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc
Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc

5.Tarasy widokowe

Co zobaczyć w Lizbonie, czy skąd zobaczyć Lizbonę?  Oto jest pytanie 🙂 W Lizbonie jest kilka miejsc, z którym można podziwiać panoramę miasta. Nie musze dodawać, że są one zwykle oblegane przez liczny tłum. Na Alfamie znajduję się Miraduro de Santa Luzia, Portas do Sol, Miraduro da Graca oraz punkt widokowy na Zamku św. Jerzego. Po drugiej stronie miasta znajdziecie punkt Miraduro de Sao Pedro de Alcntara. 

6.Zamek Świętego Jerzego 

Zamek Św. Jerzego położony jest na wzgórzu i absolutnie dominuje nad całą okolicą. Największą atrakcją jest niewątpliwe spacer po obronnych murach, oglądanie panoramy z punktu widokowego oraz spojrzenie na Lizbonę poprzez camera obscura. 

Wstęp na zamek 10€

7.Most 25 kwietnia

Czerwony Most 25 kwietnia (Ponte 25 de Abril) łączy oba brzegi Tagu. Jest to najdłuższy most wiszący w Europie o długości 2.3 km i wysokości 70m. Dumnie unosi się nad rzeka, a jego stalowa konstrukcje można podziwiać z wielu miejsc. Do złudzenia przypina most Golden Gate w San Francisco, nic dziwnego, gdyż wybudowała go ta sama firma.

Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc

8.Pomnik Chrystusa Króla

Statua Chrystusa znajduje się po drugiej stronie Tagu, ale łatwo tam dostać się komunikacją miejską albo promem. Pomnik jest kopią słynnej statuy z Rio de Janeiro w Brazylii i mierzy 130 metrów. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę oraz most 25 kwietnia.

9. LX Factory 

Jak dla mnie to taka OFF Piotrkowska. Urocze, małe kawiarnie, sklepy z  rękodziełem, street art, galerie sztuki, pracownie artystyczne i atelier, koncerty na świeżym powietrzu.  Wszytko to upchane na przestrzeni dawnej fabryki tekstyliów. Odkryłam to miejsce dopiero podczas drugiej wizyty w Lizbonie, ale tak mi się spodobało, że wracałam kilka razy. To taka oaza spokoju, dobra by zrobić małą przerwę w zwiedzaniu. Industrialny klimat zdecydowanie wyróżnia to miejsce od barów i restauracji znajdujących się w centrum miasta

10.Mercado Ribeira czyli Time Out Market

To coś dla foodżerców  – każdy kto kocha jeść znajdzie tam coś dla siebie, od tradycyjnych portugalskich przysmaków po kuchnie całego świata. . Wielka hala targowa skupia pod swoim dachem targ warzywny, rybny, florystyczny oraz część restauracyjną. Szczerze mówiąc cieżko tam znaleźć wolne miejsce do siedzenia, ale w cale się nie dziwię, bo miejscówka jest warta uwagi. 

Co zobaczyć w Lizbonie -18 najlepszych miejsc

11.Żólte windy 

Co zobaczyć w Lizbonie? Na pewno małe, żółte wagoniki zwane windami. Elevator de Bica czy Elevator da Gloria to jedne z licznych wind rozrzuconych na wzgórzach Lizbony. Na pewno znacie je z pocztówek czy przewodników. Małe, żółte wagoniki umożliwiają wjazd na wzgórza, bez męczenia nóg. 

12.Klasztor Hieronimitów

Mosteiro dos Jeronimos, czyli Klasztor Hieronimitów to perła stylu manuelińskiego ( późno gotyckiego nazwanego tak od króla Manuela I) . Położony jest w dzielnicy Belem, więc zwiedzanie można połączyć z innymi atrakcjami w tej dzielnicy. Klasztor wpisany jest na listę UNESCO, ale także widnieje na liście Siedmiu Cudów Portugalii. 

13.Wieża Belem 

Torre de Belem to jeden w ważniejszych zabytków w Lizbonie i również została wpisana na listę UNESCO. Tak samo jak Klasztor Hieronimitów, tak Wieża Belem została stworzona w stylu manuelińskim. Położna na brzegu Tagu pilnuje wejścia do miasta. 

Bilet wstępu 6 €

14. Pomnik Odkrywców

Pomnik odkrywców w Lizbonie upamiętnia czasy związane z wielkimi zamorskimi wyprawami i podbojem świata przez Portugalczyków. Henryk Żeglarz, Magellan, Vasco da Gama .. te osoby znamy na pewno z historii wielkich odkryć geograficznych.

Znajduje się w dzielnicy Belem, więc wizytę można połączyć ze zwiedzaniem Torre Belem oraz Klasztoru

15.Pasteis de Belem 

To chyba najsłynniejszy słodki przysmak w Lizbonie, jak i całej Portugalii. Narodziły się w dzielnicy Belem w klasztorze Hieronimitów i właśnie stąd pochodzi ich nazwa. Jedyna prawdziwa fabryka ciastek znajduje się obecnie niedaleko klasztoru i oferuje swoje wypieki nieprzerwanie od 1837 roku. Babeczki są delikatne i kruche, wypełnione pysznym, jeszcze ciepłym kremem, posypane cynamonem. Omnomnom !! Nie wiem ile ich zjadłam, ale kto by to liczył. Przed tą pastelerią zawsze jest długa kolejka, ale wcale się nie dziwię, sama w niej stałam bo warto. 

Babeczki zwane są również pasteis de nata i pod tą nazwą znajdziecie je w całej Portugalii. 

16. Pastelerie i kawiarnie

Zjedz śniadanie i wypij kawę w jednej z portugalskich pastelerii. Wybór kawiarni jest duży, znajdziemy je na każdym kroku. Jedne od drugich wyróżnia wystrój wnętrz. To co charakterystyczne, to z rana przy barze skupiają się miejscowi, którzy w biegu piją kawę i pędzą do pracy albo emeryci, dla których poranna kawka jest już rytuałem. Do kawy oczywiście do wyboru znajduje się milion słodkich wypieków.

Polecane kawiarnia Versailles, Pastelaria-Padaria São Roque, 200 letnia Confeitaria Nacional, Vertigo Café w starym stylu, najsłynniejsza Pastelaria de Belem

17.Targ Złodziei

Kręcąc się zawiłymi uliczkami Alfamy, całkiem przypadkiem trafiłam na pchli targ. Istny raj dla szperaczy. Można było tam znaleźć wszystko – od starych mebli poprzez  aparaty analogowe /to co mnie najbardziej zainteresowało 🙂 /, płytki azulejo, używane ubrania, zabawki, płyty winylowe z muzyką fado, ręcznie robione arcydzieło. Podobno miałam szczęście, bo targ odbywa się tylko dwa dni w tygodniu- wtorek i sobota. Pewnie można tam znaleźć jakieś “perełki” 

18.Dworzec Oriente

To miejsce spodoba się dla miłośników architektury i minimalistycznych kadrów. Powala swym ogromem i formą. Został wybudowany z okazji wystawy Expo w 1998 roku. 

Na mojej liście “co zobaczyć w Lizbonie” na pewno znajduje się więcej miejsc, ale muszą poczekać na kolejne wizyty.

Informacje praktyczne

Skoro już wiecie co zobaczyć w Lizbonie, warto sprawdzić resztę informacji

 • Z lotniska do miasta można dojechać czerwoną linią metra. Metro kursuje od 6:00 rano do 1:00 w nocy
 • Od godziny 00:30 do 05:30 na lotnisko można dostać się autobusem nocnym linii 208. Dojazd Uberem do mista to ksozt 10-15€
 • Bilet jednorazowy, przesiadkowy, ważny 1 h kosztuje 1,5 €. Najpierw w automacie należy zakupić kartę Viva Viagem albo Lisboa Viva za 0,50€ i na niej koduje się przejazdy.
 • Bilet 24 h jest opłacalny przy intensywnym zwiedzaniu. Również koduje się go na kartę Viva Viagem, koszt 6,40 €
 • Lizboa card – koszt 20€ . Zakup karty opłaca się, gdy chcemy wejść do muzeów. Z tą kartą jest  nielimitowany transport po mieście (metro, tramwaj, autobus, prom, wybrane pociągi), wstęp do Klasztoru Hieronimitów, na Wieżę Belem, taras widokowy na Moście 25 kwietnia, Muzeum Azulejos, windę Santa Justa itp. poza tym do innych atrakcji są kody %. Serio opłaca się wziąć na 1 dzień i na max wycisnąć ile się da z miasta
 • Muzea są nieczynne w poniedziałki
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

2 komentarze

 1. Cudowne zdjęcia! Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *