W okolicy Yogyakarty znajdują się dwie słynne świątynie, które przyciągają turystów ze wszystkich stron świata: Borobudur i Prambanan. Jedna buddyjska, druga hinduska, ale są między nimi interesujące powiązania. Obie zostały wybudowane w podobnym okresie, obie opuszczone w bliżej nie określonych okolicznościach i zapomniane dla świata. Następnie obie zostały odkryte przez Brytyjczyków, odrestaurowane i objęte dziedzictwem kulturowym. Obie świątynie są doskonałym symbolem historii i religii tamtego okresu Jawy.
Świątynia Prambanan – klejnot kultury hinduistycznej
Prambanan jest największą świątynią hinduistyczną znajdującą się poza granicami Indii. Szacuje się, że powstała w IX wieku n.e. Większa część świątyń wchodzących w skład całego kompleksu, leży dziś w gruzach. To efekt upływu lat, trzęsień ziemi i wybuchów wulkanu, które są charakterystyczne dla tego regionu.
Prambanan, podobnie jak buddyjski Borobudur, został wybudowany na kształt mandali. Na jej ścianach znajdują się misternie zrobione rzeźby, nawiązujące do scen z Ramajany, czyli eposu opowiadającego życie Ramy (wcielenie Boga Wisznu). By „przeczytać” całą opowieść, należy zacząć zwiedzanie zgodnie ze wskazówkami zegara, zaczynając od wschodniej bramy.
Jako symbol kosmosu świątynia podzielona jest na trzy wymiary:
- Bhurloka – strefa ziemi, ludzi, spraw materialnych, gdzie pożądanie i pragnienia są powszechne. To jest bezbożny obszar
- Bhuvarloka – centralne ciało świątyni reprezentuje „świat środkowy”, miejsce w którym ludzie porzucają swoje ziemskie posiadłości i kierują się ku bogu, podążają za światłem.
- Svarloka – strefa nieba, królestow bogów
Największe świątynie, które się najlepiej zachowały i możemy je zwiedzać, poświęcone są Trimurti, czyli Wielkiej Trójcy Bogów:
- Najwyższa z nich ma imponującą wysokość 47 metrów i poświęcona jest dla Shivy – Boga Niszczyciela.
- Światynia po prawej jest dedykowana Wisznu – Bogu podtrzymującemu świat.
- Świątynia po lewej stronie jest dedykowane Brahmie – Twórcy
Naprzeciwko świątyń Trimurti znajdują się świątynie Wahana. Każda z nich nazwana jest po pojeździe bogów. Świątynia Garudy – złotego orła – znajduje się naprzeciwko Wiszcznu. Nandi – wół – jest pojazdem do świątyni Shivy, natomiast Angsa – łabędź – odnosi się do Brahmy.
To również może ciebie zainteresować:
Odkryj Prambanan po swojemu
Każdy ma swój tryb zwiedzania takich miejsc, często uzależniony od czasu. My wybraliśmy pakiet Borobudur + Prambanan w jednym z lokalnych biur. Trzeba się liczyć z tym, że oferta jest tylko na transport. Bilety należy kupić oddzielnie.
Inną opcją jest dojazd autobusem miejskim TransYogya o numerze 1A. Prambanan leży 17 km na północ od Yogyakaty, a trasa zajmuje około 40 min.
Ceny biletów warto sprawdzać na oficjalnej stronie świątyń.
Czy warto tam jechać ? Nie będę obiektywna, bo po zobaczeniu kompleksu Angkor, świątynia Prambanan nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. Jest piękna i ma ciekawą historię, doceniam to, ale nie powaliła mnie swoją wielkością. Wniosek – Borobudur obowiązkowo, Prambanan dla chętnych. Jak macie dużo czasu i chęci, jedźcie do obu.