Projektowanie stron

Gozo i Comino

Gozo i Comino to dwie wyspy należące do Malty, znane głównie ze swych największych atrakcji, czyli Azure Window oraz Blue Lagoon.

Gozo i Comino to dwie wyspy należące do Malty. Najłatwiej dostać się na nie promem. Planując wyjazd na Maltę, sprawdźcie koniecznie kalendarz festynów. W lipcu wszystkie miasteczka Malty i Gozo były świątecznie udekorowane, na ulicach odbywały się liczne imprezy i jarmarki. Jest to samo w sobie fajną atrakcją.

Wyspa Gozo

Na Gozo najłatwiej dostać się promem, który kursuje co 45 min pomiędzy Cirkewwa (Malta), a Mgarr (Gozo). Standardowy bilet kosztuje 4,65€ za osobę , jeżeli jedziemy samochodem, koszt wynosi niecałe 16€ za auto i pasażerów. Czas przejazdu wynosi około 15 min.

Będąc na Gozo warto odwiedzić stolicę wyspy, Victorię i zanurzyć się w jej wąskich, malowniczych uliczkach. Godne uwagi są też tarasy solne, które znajdują się we wschodniej części wyspy, w miejscowości Marsalforn.

Azure Window

Azure Window, to must see wśród atrakcji wyspy i cel wizyty wszystkich turystów, wybierających się na Gozo. Raczej nikomu nie trzeba go specjalnie przedstawiać.  Jest symbolem Malty, lansowanym na wszelkich pamiątkach, pocztówkach, magnesach i folderach reklamowych.

Lazurowe Okno to niezwykła, naturalna formacja skalna. Ma blisko 50 m wysokości i swoim kształtem przypomina ogromy łuk.  Niby nic, dużo skał, dużo wody, a muszę przyznać, że robi fenomenalne wrażenie.

Atrakcją samą w sobie, jest również Blue Hole, chociaż nie łatwo się tam dostać. Jedyna droga prowadzi przez ostre skały podmywane przez wodę, także trzeba uważać, by nie zrobić sobie krzywdy. Blue Hole, to naturalny basen, otoczony skałami, leżący u stóp Azure Window. Jest znany z doskonałych warunków do nurkowania.

Warto tu zatrzymać się na dłużej, niż tylko standardowe zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Okolica jest bardzo malownicza. Lazurowa woda, dźwięk fal rozbijających się o skały, potężne klify sprawiają, że jest to miejsce niezwykłe.

Comino

Comino to niewielka wysepka, położona pomiędzy Maltą, a Gozo.  Głównym powodem, by się tam wybrać, jest oczywiście Blue Lagoon. Znana jest ona ze swej krystalicznie czystej wody o bajecznym, turkusowym kolorze i miękkiego piasku na dnie laguny. W pakiecie dostajemy  również idealnie błękitne niebo i palące słońce. Takie informacje znajdziecie przeczesując internet, czy przewodniki turystyczne.

Jaka jest rzeczywistość ? Teoretycznie wszystko się zgadza, pod warunkiem, że będziecie tam wcześnie rano. Widoki jak z pocztówek macie gwarantowane. Ja byłam na wyspie punkt 9:00 rano i taką ją chciałabym zapamiętać. Trzy godziny później, sytuacja wyglądała trochę gorzej. Tłumy turystów, non stop podpływające statki, stateczki i motorówki, hałas. Dobrze, że już wyjeżdżałam 🙂

Gozo i Comino

Klify Madonny w Mellieha

Będąc  w okolicy Cirkewwa /wracając z Gozo lub Comino na Maltę/ warto zboczyć z głównej drogi i udać się w kierunku wschodnim na klify Rdum tal-Madonna w regionie Mellieha.

Miejsce sprawia niesamowite wrażenie. Na skraju klifu, po środku niczego, stoi mała kaplica Niepokalanego Poczęcia, a przed nią posąg Madonny. Legenda głosi, że została wybudowana przez rybaka, w podzięce za przeżycie, gdy jego łódź się wywróciła.

Krajobraz jest dość surowy, panuje cisza i spokój. Z klifu rozpościera się przepiękny widok na całe wybrzeże i wyspę Comino. Nie znajdziecie tu raczej innych turystów.

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *