Projektowanie stron

Rusinowa Polana i widok na Tatry

Szlaki w Tatrach są już otwarte. Dziś moja propozycja na rozgrzewkę. Zielona trasa z Wierchu Poroniec, przez Gęsią Szyję do Murowańca.

Rusinowa Polana to jedno z najlepszych miejsc, by podziwiać panoramę Tatr Wysokich. Widać stąd Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych. Byłam tu o każdej porze roku i ten widok nigdy się nie nudzi. To taki tatrzański klasyk. Podejście na Rusinową Polanę jest bardzo proste, więc polecam każdemu kto jest głodny pięknych widoków.

Na Rusinową Polanę można dostać się na kilka sposobów, prowadzą tam trasy:

  • niebieska trasa Doliną Filipka, parking przy drodze Oswalda Balzera. Po drodze mijasz drewniany kościółek Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej  – najdłuższa ok 1:20 h, trasa wiedzie lasem
  • zielona trasa z Wierchu Poroniec (mój wybór) – czas przejścia lasem ok 1:00 h
  • niebieska trasa z Palenicy Białczańskiej – najkrótsza ok 1 h

Rusinowa Polana to pierwszy przystanek na trasie. Na miejscu znajdują się stoły i ławki, przy których można odpocząć i zjeść posiłek. Na miejscu znajduje się bacówka, w której można kupić świeże oscypki, bundz i wypić żętyce. Z takim widokiem wszystko smakuje lepiej.

Zielony szlak z Wierchu Poroniec do Murowańca

Sama Rusinowa Polana to za mało jak dla mnie 🙂 Proponuję iść trochę dalej, na Gęsią Szyję, a najlepiej zaplanować sobie trasę do Murowańca i Hali Gąsienicowej i skończyć ją w Kuźnicach.

Odcinek Wierch Poroniec – Rusinowa Polana to przyjemna trasa, która prowadzi w całości przez las. Nie ma tu ostrych podejść. Zbliżając się do Rusinowej Polany zobaczycie piękny widok na polanę, jak i szczyty Tatr.

Drugi Odcinek to Rusinowa Polana – Gęsia Szyja. Tu będzie lekko pod górkę. Ścieżka wiedzie lasem, ale co jakiś czas pojawia się odkryta przestrzeń i widok na góry. Gęsia Szyja to ostre skałki, na które można się wdrapać. Nie ma tu za wiele miejsca, ale widoki są przepiękne.

Kolejny Odcinek to zielona trasa przez Rówień Waksmundzką do Murowańca. Trasa wiedzie głównie lasem, więc nie ma szans na ładne widoki. Po drodze mija się potok, powalone drzewa, w związku z tym to trasa z przygodami. Na skrzyżowaniu tras można zejść czarnym szlakiem w dół do Doliny Pańszczycy i dalej podążać żółtym szlakiem (trochę pod górkę) do Murowańca.

Po odpoczynku na Hali Gąsienicowej czeka was ostatni odcinek trasy do Kuźnic. Niebieski szlak poprowadzi przez Boczań, żółty do Doliny Jaworzynki, tym samym przygoda na szlaku kończy się.

Planowany czas przejścia trasy to ok 6,5 h. Wiadomo, że każdy ma swoje tempo, a czasy na mapach podane są raczej na wyrost. Dużo zależy od tempa, ilości przerw na odpoczynek, kondycji oraz postoju na zdjęcia. Bo wiadomo, że foteczki trzeba robić 🙂

Leśna kąpiel

W Japonii funkcjonuje termin Shinrin-yoku, czyli leśna kąpiel. U nas spotkałam się z terminem „drzewoterapia”. ⁣Jedno jest pewne, spacer po lesie i zanurzenie się w naturze sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, uwalnia od stresu, pozwala być zdrowszym, spokojniejszym i tym samym szczęśliwszym. ⁣

Leśna kąpiel, to dosłowne zanurzenie w naturze poprzez wszystkie nasze zmysły, słuchanie dźwięków, wdychanie powietrza, dotykanie roślin i drzew. Uważność tego co dzieje się wokół nas. Warto przyjrzeć się na spokojnie naturze, policzyć słoje na ściętych pniach drzew, zauważyć pojawiające się młode listki i kwiaty.

Rusinowa Polana WL11583

Jeśli podobał ci się wpis i chcesz ze mną podróżować na bieżąco, zajrzyj na mój Instagram i FB. Do usłyszenia w social mediach!

Rusinowa Polana i widok na Tatry

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *